נפלטות ממועדון BRIC: כלכלות רוסיה וברזיל בצרות

רוסיה הצטרפה למועדון המפוקפק של "חמש השבריריות", וכעת יש שישייה של כלכלות מתעוררות שהתחזיות עבורן נעות בין אפרוריות לשחורות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

משקיעים בשווקים מתעוררים יודעים עד כמה מהר העניינים יכולים להידרדר. באמצע שנות ה-90, זכו תאילנד ואינדונזיה לכינוי "הנמרים האסיאתים". ב-1997 הן כבר סבלו ממשברי מטבע ונזקקו לחילוץ מצד קרן המטבע הבינלאומית (IMF).

כמעט 20 שנה לאחר מכן, שתיים מחברות קבוצת BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו וסין), שזכו להאדרת תרומתן לכלכלה העולמית ב–2010, קרובות למיתון. שילוב הבעיות שעומדות בפני ברזיל ורוסיה - צניחה במטבע, אינפלציה גבוהה וצמיחה אטית - עשויות להפוך את 2015 לשנה גרועה ביותר.

ולדימיר פוטיןצילום: אי־פי

הצרות מתבשלות כבר זמן מה. לפני יותר משנה, כינה ג'יימס לורד מבנק מורגן סטנלי את ברזיל, הודו, אינדונזיה, דרום אפריקה וטורקיה "חמש השבריריות" של השווקים המתעוררים. אינפלציה גבוהה וגירעונות גדולים בחשבונות השוטפים עלולים לעלות לכלכלות אלה ביוקר. המטבעות שלהן ניצבו בראש רשימת המטבעות שהוא צפה שיצנחו. ארבע מבין החמש נחלשו מול הדולר, אך מטבע שישי - הרובל הרוסי - צנח עוד יותר. ב–5 בנובמבר, צימצם הבנק המרכזי של רוסיה את מאמציו לחזק את המטבע, ושיחרר אותו כמעט לגמרי.

למדינות אלה בעיות משותפות, ובראשן האינפלציה הגבוהה. לכל אחת מחמש השבריריות יש "גירעון תאום" - גירעונות בתקציב, שפירושם כי החובות מצטברים ויש גירעונות בחשבון השוטף, שיוצרים תלות בזרימת הון זר. אך כעת נראה כי עתידן מתפצל לכיוונים שונים. נראה כי מצבן של הודו ואינדונזיה התייצב: הרופי מתחזק לעומת הדולר מאז אוגוסט 2013, והגירעון של המגזר הציבורי יורד. הרופיה האינדונזית יציבה פחות, ומאז סוף אוגוסט נחלשה ב–10%, אך האינפלציה במדינה התמתנה, וצמיחתה איתנה.

כלכלה עולמית - התעוררות ושקיעה

מצבן של ארבע המדינות האחרות טוב פחות. הראנד הדרום אפריקאי והלירה הטורקית צפויים להמשיך להיחלש, מכיוון שבהן עדיין קיים שילוב של גירעונות גדולים במאזן החשבון השוטף עם אינפלציה גבוהה. ואולם, כלכלני הממשל בשתי המדינות רואים אור בקצה המנהרה: מחירי האנרגיה צנחו - חדשות טובות עבור טורקיה, שכן נפט וגז מהווים 60% מאספקת האנרגיה שלה, ו-90% מהם מיובאים. בדרום אפריקה, שביתות שפגעו ביצוא המינרלים נרגעו, והכלכלה עשויה לצמוח ב-2.5% בשנה הבאה.

הגרוע ביותר 
עוד לא הגיע

לעומתן, מצבן של ברזיל ורוסיה חמור בהחלט. גודלן של שתי הכלכלות המתעוררות הגדולות ביותר לאחר סין זהה לזה של כלכלת גרמניה. בשתי המדינות המטבע נחלש: הריאל הברזילאי הגיע לשפל בנובמבר, לאחר שנתונים הראו כי הגירעון בתקציב הממשל הגיע לשיא בספטמבר, והרובל צונח במהירות גדולה יותר - 27% בשנה האחרונה, ו–10% בחודש האחרון. שתיהן סובלות השנה מסטגפלציה - אינפלציה גבוהה בשילוב עם שיעורי צמיחה נמוכים מ-1%.

חלק מבעיותיהן נובעות מחוץ להן. שותפות הסחר העיקריות של ברזיל מאטות (סין), קפואות (גוש היורו) או צונחות (ארגנטינה). לא רק שהיקפי היצוא יורדים, מחירי מוצרי היצוא העיקריים של ברזיל — עפרות ברזל, נפט, סוכר ופולי סויה — יורדים בשל הירידה בביקוש העולמי לסחורות אלה. רוסיה מרגישה את ההאטה אף היא, כאחת מיצרניות הנפט והגז הטבעי הגדולות בעולם, בשל הצניחה במחירי האנרגיה. חמש חברות האנרגיה המובילות שלה מעסיקות קרוב למיליון עובדים, והיא ייצאה נפט וגז בשווי 350 מיליארד דולר בצינורות לאירופה ולאסיה ב–2013. כשהמחירים יורדים, הרווח של טורקיה הוא ההפסד של רוסיה.

אך לבעיות של ברזיל ורוסיה גם שורשים מקומיים. מאז שנות ה–90, נטתה ברזיל להציב לעצמה מטרה של עודף ראשוני במאזן (לפני תשלומי ריבית) של קרוב ל–3% מהתמ"ג - מספיק כדי להתחיל לצמצם חובות. אך דילמה רוסף, הנשיאה שנבחרה באחרונה לכהונה שנייה, עשתה שמות בתקציב של ברזיל. ב–2014 גדלו ההוצאות בקצב כפול מזה של ההכנסות, למרות הכנסות חד־פעמיות כתוצאה ממכירת תדרים לדור הרביעי בסלולר ושדה הנפט ליברה. 
יחס החוב לתמ"ג של ברזיל מזנק במהרה.

דילמה רוסף, נשיאת ברזילצילום: רויטרס

הפצעים שגרמה לעצמה רוסיה חמורים אף יותר. הפלישה של ולדימיר פוטין לאוקראינה הובילה לסנקציות אמריקאיות ואירופיות, שהודקו בהדרגה מאז הוטלו ביולי. הסנקציות מגבילות את הגישה של חברות רוסיות לשוקי האג"ח האמריקאים. הם גם אוסרים על חברות אמריקאיות למכור ציוד וייעוץ לחברות האנרגיה הגדולות של רוסיה, ובכך נמנע מחברות מערביות לסייע לחברות רוסיות לפתח שדות נפט וגז. תגובת הנגד של פוטין — הטלת מסי יבוא על מוצרים מערביים, דחפה את האינפלציה במדינה עוד יותר כלפי מעלה.

ואולם, ייתכן כי הגרוע ביותר עוד לא הגיע. הצניחה במחירי הסחורות עשויה להיות ממושכת. בינתיים, בניסיון לצמצם את האינפלציה ולבלום את צניחת מטבעותיהם, הבנקים המרכזיים של ברזיל ושל רוסיה העלו ריביות בחודש שעבר: הריבית בברזיל היא כעת 11.25%, וברוסיה - 9.5%. במקביל, משרדי האוצר המודאגים מנסים לשפר מאזניהם. בברזיל נשמעות קריאות להעלאת המס על הדלק ולביטול הקלות מס על רכישת מכוניות. ברוסיה, חוק המגביל את הגירעון בתקציב ב–1% מהתמ"ג עשוי לדרוש מדיניות צנע תקציבית.

הצנע הזה עשוי לכאוב. ייתכן כי הבנקים יהיו פגיעים במיוחד בפני קיצוצים בתקציבי המגזר הציבורי, שיפגעו בהכנסות, ושיעורי הריבית הגבוהים יקשו על עמידה בהחזרי הלוואות. ברוסיה המצב חמור במיוחד: שיעור ההלוואות שספק רב אם יוחזרו גואה, והחוסכים מרוקנים את הבנקים מרובלים.

שוקי האג"ח עשויים להיות בעיה נוספת. הן לברזיל והן לרוסיה יתרות מט"ח גדולות. אלו של רוסיה קרובות ל-370 מיליארד דולר, אף שבשנה האחרונה היא ניצלה יותר מ-100 מיליארד דולר. אך גם יש להן חובות דולריים גדולים, אותם קשה יותר ויותר להחזיר כשמטבעותיהן נחלשים. רוסיה עומדת בפני החזרי תשלומים בסך כ–90 מיליארד דולר בחצי השנה הקרובה. גם האופטימים חושבים שיהיה זה מזל רב אם שתי המדינות יצליחו לצמוח ב–2015. הפסימים צופים המשך צניחה במטבעותיהן, בריחה משוקי האג"ח שלהן ואולי אפילו בהלה המונית בחלק מהבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker