לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בארבע שנות פעילותה הציתה אובר (Uber) תעשייה עולמית של שיתוף נסיעות, שמבטיחה לשנות את פני התחבורה העירונית ולסייע לרבים להסתדר מבלי להחזיק מכונית. אך בימים אלה, הסטארט־אפ הלוהט מתמודד עם האתגר הגדול ביותר שלו עד כה - להשתלט על יצריה האגרסיוויים והמכוערים בטרם התרבות של לנצח בכל מחיר תתחיל להרתיע משקיעים, עובדים פוטנציאלים ואת הציבור כולו.

החשיפה של אתר באזפיד ביום שני האחרון, לפיה אמיל מייקל, בכיר בחברה, הציע בפומבי את הרעיון של מעקב אחרי עיתונאים המבקרים את אובר היא רק האחרונה בשורה של חדשות לא מחמיאות בנוגע לשיטות של אובר, שנכנסת לשלב חדש בצמיחה שלה.

אובר היא אחד מהסטארט־אפים היקרים ביותר בעמק הסיליקון, עם גיוסים בסך 1.5 מיליארד דולר, שהאחרון בהם העניק לה שווי של יותר 
מ–17 מיליארד דולר. לחברה יש כבר פעילות במדינות רבות ברחבי העולם.

מנכ"ל אובר, טראוויס קלאניק.צילום: בלומברג

התרבות האגרסיבית של אובר היא במובנים רבים אופיינית לסטארט־אפים באופן כללי, אך עידוד תרבות שכזו יכולה להיהפך לבעיה מהר מכפי שניתן לצפות. "הדבר המסוכן בעולם הטכנולוגיה הוא נרטיב", אומר ג'אן דוסון, אנליסט עצמאי במגזר הטכנולוגיה. "ככל שיש יותר סיפורים על ההתנהגות הרעה של אובר - באופן שבו היא מתחרה ביריבותיה או בעובדה שאחד מבכיריה דן במעקב אחר עיתונאים - הסיכון הוא שהיא תתחיל להיהפך לסיפור עצמו, ולא השירות הנהדר שהיא מציעה או מחיריה הנמוכים", הוסיף.

ביום שלישי, לאחר שסיפור הריגול אחר עיתונאים הסעיר את מרבית קליקת התקשורת של עמק הסיליקון, פירסם מנכ"ל אובר, טראוויס קלאניק, סדרה של ציוצים מתנצלים בטוויטר ביחס לאמירת מייקל. "האמירות של אמיל בארוחת ערב באחרונה היו איומות, ואינן משקפות את החברה", כתב קלאניק בראשון מבין 14 ציוצים, שבאף אחד מהם לא התייחס לעתידו של מייקל בחברה.

למשתמשים יהיה קל לעבור למתחרים

בעמק הסיליקון, תרבות עסקית בחברה עליונה אפילו לטכנולוגיה, והביטוי "התרבות אוכלת את האסטרטגיה לארוחת בוקר" שגור שם. ייתכן כי הדבר נכון במיוחד לגבי אובר, שבמובנים רבים, אין לה גוף של ממש: אין בבעלותה מכוניות, הנהגים שלה הם קבלנים שיכולים בקלות לעבור ליריבותיה, ולקוחותיה יכולים אף הם להחליף שירות בקלות. ואף שהיא צומחת במהרה, היא עדיין חברה צעירה, ויש אנשים רבים שמעולם לא ניצלו את השירות שלה.אם המותג של אובר ייקשר בהתנהגות רעה, מה ימנע מאנשים לבחור בליפט המתחרה או פשוט להזמין מונית?

אובר סבלה משלל האשמות באחרונה. בערב השנה החדשה האחרון נהג שלה פגע במשפחת מהגרים בסן פרנסיסקו, הרג ילדה בת שש והוביל לתביעת גרימת נזק ברשלנות נגד החברה. היו גם כמה אישומים על תקיפה מינית של נהגים נגד נוסעות. במקביל, כמה נהגים מחו על שכרם ותנאי עבודתם. בקיץ האחרון דווח כי אובר נוקטת במבצע מתוחכם לגיוס נהגים מליפט, תוכנית שהביאה לביטול אלפי נסיעות בליפט. קלאניק אמר מאוחר יותר למגזין "ואניטי פייר" כי ניסה להכשיל את סבב הגיוס האחרון של ליפט באמצעות שיחות עם משקיעי הון סיכון ואיום כי כל מי שמשקיע בליפט לא יוכל להשקיע באובר.

נוסעים גם הביעו חשש כי החברה אינה שומרת על פרטיות הנוסעים - טענה שהחברה הכחישה. אך החשיפה האחרונה עשויה לעורר מחדש חשש זה. הרעיון שבכיר בחברה חשב שזה לגמרי בסדר לחשוף תוכנית לריגול מעלה תהייה אם יש משהו שנחשב מחוץ לתחום באובר. חשש מסוג זה יהיה קשה להרגיע בכמה ציוצי טוויטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker