מעכשיו ניתן למצוא את הציוץ הישן ביותר בטוויטר

טוויטר השיקה מנוע חיפוש מבוסס תאריך – כדי להתחרות עם מנועי חיפוש אחרים במדיה החברתית ולמשוך מפרסמים

ישראל פישר
ישראל פישר

רשת המיקרו-בלוגינג טוויטר הודיעה על השקת מנוע חיפוש שיאפשר למצוא כל ציוץ שפורסם ברשת החברתית באופן פומבי.

"מאז הציוץ הפשוט הראשון לפני יותר משמונה שנים, מאות מיליארדי ציוצים תיעדו מדי יום חוויות אנושיות ואירועים היסטוריים", כתבה טוויטר בבלוג שלה. החברה הוסיפה כי "מנוע החיפוש שלנו הצטיין בהעלאת חדשות מתפרצות ואירועים בזמן אמת, ותשתית אינדקס החיפוש שיקפה את הדגש על אירועים שהתרחשו לאחרונה. אבל המטרה ארוכת הטווח שלנו היא לתת לאנשים אפשרות לחפש בכל הציוצים שפורסמו אי פעם", כתבו בטוויטר.

עד כה לא יכלו משתמשי טוויטר לחפש ציוצים על פי טווח תאריכים מוגדר מראש, אלא רק על פי מילות קוד או טרנדים. מנוע החיפוש החדש של טוויטר מאפשר לסווג את החיפוש על פי מלים, מונח מדויק, תגים, תאריך כתיבה, אנשים שהוזכרו בציוצים, מקומות ותחומי חיפוש נוספים. כדי לערוך חיפוש על פי תאריך, היה נדרש המספק להשתמש באפליקציות צד שלישי.

טוויטרצילום: רויטרס

בטוויטר מציינים את היתרונות של אפשרויות החיפוש החדשות ואומרים כי "התשתית החדשה הזו פותחת אפשרויות רבות בתחום הטלוויזיה, אירועי ספורט, ועידות, דיונים בתחומי התעשייה, מקומות, עסקים, האשתגים מוכרים ורבים נוספים. השינוי ייכנס לתוקפו בימים הקרובים", כתבו בטוויטר.

כך למעשה טוויטר מדגישה את היתרונות שלה כבמת דיונים מרכזית – בניסיון להפנות אליה תקציבי פרסום מרשתות חברתיות אחרות ואפילו ממדיה אחרת כמו טלוויזיה. טוויטר גם מנסה להמחיש כיצד דיונים ברשת החברתית שלה נותנים תמונת מצב עדכנית יותר למשל על באזז של תוכניות טלוויזיה – לעומת מדידת רייטינג מסורתית.

טוויטר טוענת כי מנוע החיפוש שלה מסוגל לערוך חיפוש בחצי טריליון קבצים בתוך פחות מ-100 מילישנייה. החברה אמרה גם כי נדרשת עוד עבודה רבה על התאמת מנוע החיפוש וביקשה עזרת מפתחים עצמאיים בפיתוח מנוע החיפוש החדש.

הצעד הזה של טוויטר הוא תשובה, מאוחרת מאוד למנוע החיפוש של פייסבוק. בינואר 2013 השיקה פייסבוק מנוע חיפוש חברתי המאפשר למשתמשים לחפש מידע ברשת החברתית, לא רק על פי מילת חיפוש אלא על פי פילטרים מגוונים. החיפוש מאפשר למשתמשי פייסבוק למצוא אנשים, תמונות, מקומות ותחומי עניין הרלוונטים עבורם בפייסבוק. השירות בנוי בצורה רשתית המחברת את כל הנתונים שמזינים המשתמשים לפרופילים שלהם. ביולי 2013 פתחה פייסבוק את השירות הזה לכל המשתמשים.

למרות המיצוב של טוויטר כרשת חברתית שקובעת סדר יום תרבותי, היא עדיין לא מצליחה להציג הכנסות מרשימות כמו המתחרה הגדולה פייסבוק. כ–285 מיליון משתמשים רשומים נכנסים לטוויטר מדי חודש - כ–20% ממשתמשי הסמארטפונים בארה"ב ו–9% מכל היתר. הכנסות טוויטר צמחו יותר מפי ארבעה מאז 2012, וצפויות להגיע השנה ל–1.4 מיליארד דולר. כמו חברות טכנולוגיה רבות, שווי השוק שלה זינק עוד יותר. ב–2009 הוערך שוויה במיליארד דולר, מה שנחשב אז סכום אדיר. שווי השוק שלה כיום הוא 25 מיליארד דולר, לאחר צניחה במניותיה בעקבות דו"חות מאכזבים. גם שאלת הרווחיות עדיין מרחפת מעל טוויטר – שצפויה להפוך לרווחית רק ב-2017 – בגלל מודל חלוקת השכר שלה המבוסס על מניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker