הנפילה במחירי הסחורות - נורה אדומה לכלכלת העולם

הדלק הזול אמנם תימרץ את הצרכנים האמריקאים, אך הוא מעיד על חולשתה של סין ■ המיתון המאיים על כלכלות אירופה ויפן עלול להקשות על המשך הצמיחה העולמית והאמריקאית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הנפילה במחירי הסחורות השתלמה מאוד לצרכנים ולעסקים רבים בעולם, ובמיוחד בארה"ב. עם זאת, הירידה במחירי האנרגיה, המתכות וסחורות אחרות היא גם איתות אזהרה לגבי מצבה של הכלכלה הגלובלית.

מחירי הסחורות נפלו בכמעט 15% מסוף יוני, לפי מדד בלומברג לסחורות. בשבוע שעבר ירד מחיר הנפט לשפל של ארבע שנים, כ–74 דולר לחבית, לעומת 107 דולר ביוני. גם מחירן של מתכות כמו נחושת, פלטינה וכסף נפל בחדות מאז הקיץ.

אפשר להסביר חלק מהנפילה בשינויים הכלכליים שמתרחשים בסין. בשני העשורים האחרונים זללה סין את הפחם, עפרות הברזל, הנחושת, הנפט וסחורות אחרות, כדי לבנות ערים ולתדלק את הכלכלה המשגשגת שלה, שצמחה בקצב שנתי ממוצע של 10% במשך שלושה עשורים. אלא שהקצב הואט, ועמו הביקוש של סין לחומרי הגלם. השנה צפויה סין לצמוח ב–7.4%, לפי קרן המטבע הבינלאמית.

גידול חיטה בקוריאה הדרומיתצילום: בלומברג

כלכלני העולם העריכו שהשינוי בסין יגיע, אבל לא היו מוכנים לכך שבאותו הזמן יתרחש הקיפאון בכלכלות של יפן ומרבית מדינות אירופה. ביפן, העלאה חדה במע"מ פגעה בצריכה הפרטית. ראש הממשלה, שינזו אבה, כשל במאמציו לדרבן את השקעות העסקים ואת הכנסתן של נשים רבות יותר למעגל העבודה - שני שינויים שהבטיח בתוכניתו להחיות את הכלכלה החלשה של המדינה.

הבנק המרכזי של יפן הרחיב באחרונה את תוכנית רכישת האג"ח, אך יידרשו החלטות משמעותיות יותר מצד הממשלה כדי להחיות את הכלכלה ב–2015.

באירופה, הגיבו מקבלי ההחלטות בממשלות ובבנק המרכזי באטיות רבה מדי למשבר הכלכלי, אף שקצב האינפלציה באיחוד הוא פחות מ–0.5% ושיעור האבטלה הוא יותר מ–11%. הבנק המרכזי צריך לקנות יותר אג"ח ממשלתיות כדי להזרים כסף לכלכלה. ואולם הוא לא נוהג כך, מכיוון שנציגי גרמניה מתנגדים למדיניות זו, שתעביר, לדבריהם, כסף מכלכלות חזקות לחלשות בגוש היורו. לא מפתיע, אם כך, שגוש היורו צמח ב–0.2% בלבד ברבעון השלישי.

המפסידות הגדולות: רוסיה, ברזיל ואיראן

המפסידות הגדולות מירידת מחירי הסחורות הן יצואניות הסחורות, כמו רוסיה, ברזיל ואיראן. חלקן, ובמיוחד רוסיה ואיראן, סובלות מקשיים ניכרים גם מהסנקציות נגדן ומניהול לקוי של הכלכלה על ידי הממשלות. כלכלת ברזיל האטה עוד לפני ירידת מחירי הסחורות, ו–2015 צפויה להיות קשה עבורה. הנשיאה דילמה רוסף, שנבחרה מחדש באחרונה בפער קולות קטן, צריכה לגוון את כלכלת המדינה באמצעות השקעה בתשתיות ובהקלה על יזמים להקים עסקים.

לעומת זאת, הנפילה במחירים מבשרת טובות לארה"ב, שצומחת מהר יותר משאר הכלכלות המתועשות. מחירי הנפט הנמוכים מעניקים תמריץ לצרכנים, במיוחד לאמריקאים מעוטי הכנסה שמוציאים חלק ניכר מהכנסתם על דלק. ואכן, הדברים תרמו לגידול במכירות הקמעוניות בארה"ב.

למרות זאת, כלכלת ארה"ב תתקשה להתאושש בשנה הבאה אם אירופה ויפן ייקלעו לעוד מיתון. 25% מהיצוא האמריקאי הופנה לשווקים אלה בתשעת החודשים הראשונים של השנה, וההתאוששות הכלכלית שלהם מהמשבר הפיננסי של 2008 היתה בלתי אחידה ומאכזבת. בארה"ב, לעומתן, המשבר נעלם כיום כליל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker