"אמזון חומדת נתח שוק כמו שנפוליאון חמד טריטוריה"

ביום חמישי הודיעו אמזון והמו"לית האשט על סיום הסכסוך הממושך ביניהן, אך להערכת שחקנים בשוק הפתרון זמני, שכן נתח השוק האדיר של אמזון בשוק הספרים מעניק לה כוח אדיר

גרדיאן
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
מיכל רמתי

המאבק הממושך בין ענקית הקמעונות באינטרנט אמזון לבין המו"לית האשט הגיע לסיומו, לאחר שביום חמישי הודיעו שתי החברות כי הגיעו להסכם בנוגע למכירות ספרים וספרים אלקטרוניים באינטרנט. המאבק הציב את אמזון לא רק כנגד המו"לית, כי אם גם נגד סופרים וסוכנים ברחבי העולם.

מאז תחילת מאי, אמזון והאשט היו בקרב ראש בראש, לאחר שהאשט סירבה להעניק לאמזון שליטה בתמחור ספריה האלקטרוניים, שלפי הערכות היתה בוחרת להוריד את רוב מחירי הספרים הדיגיטליים של האשט אל פחות מ-10 דולר לספר.

אמזון ספגה ביקורות על טקטיקות המשא ומתן האגרסיביות שלה, שכללו מניעת הזמנות מוקדמות לספרים של האשט ואף עיכוב משלוח חלק מספרי המו"לית – צעדים להם היתה השפעה אדירה על המכירות.

המייסד והמנכ"ל של אמזון, ג'ף בזוסצילום: בלומברג

במסגרת ההסכם החדש, אמזון אישרה כי החל מתחילת 2015 להאשט תהיה אחריות על קביעת מחירי הספרים האלקטרוניים שלה, והיא תזכה לתנאים טובים יותר כאשר תסכים להוריד מחירים למען קוראים. אמזון והאשט יחזרו למסחר רגיל ביניהן, והספרים של האשט יופיעו במקומות בולטים בקידומי מכירות של אמזון.

אמזון אמרה כי ההסכם כלל "תמריצים פיננסיים ספיציפיים להאשט להוריד מחירים, מה שלדעתנו הוא ניצחון גדול עבור קוראים וסופרים כאחד". מייקל פיטש, מנכ"ל האשט, אמר כי "אלו הן חדשות נהדרות לסופרים. ההסכם החדש יתרום לסופרי האשט למשך שנים. הוא מעניק להאשט יכולות שיוק אדירות אצל אחת משותפות המסחר החשובות ביותר שלנו".

המאמצים של אמזון למנוע מלקוחות לרכוש ספרים של האשט כדי להפעיל לחץ על המו"לית גרמו לזעם בקרב סופרים רבים. כמעט אלף סופרים, בהם דונה טארט, סלמן רושדי, ג'ון גרישם וסטיבן קינג, חתמו על עצומה הקוראת לאמזון להפסיק להשתמש בסופרים כבני ערובה במשא ומתן שלה. הקבוצה, Authors United, גם פרסמה מודעת עמוד ב"ניו יורק טיימס" התוקפת את פעולות אמזון. דאגלס פרסטון, שעמד בראש קבוצה זו, אמר כי "לי ולחבריי הסופרים האחרים בהאשט רווח מאוד. איני יודע את הפרטים, אך אני בטוח שמייקל פיטש לא היה מסכים למשהו שאינו מיטיב עם הסופרים שלו, כך שאני די מרוצה ומאושר מכך".

עם זאת, פרסטון הוסיף כי "עדיין לא נפתרה הבעיה, שאמזון שולטת ב-50% משוק הספרים בארה"ב ומוכנה להשתמש בכוחה ולפגוע בסופרים כל פעם שהיא נתקלת בבעיה במשא ומתן. אני רק מקווה שהם יבינו שזה היה כלי שפגע בהם, ושאם יהיו להם בעיות בעתיד הם ימצאו דרך אחרת לפתור אותה". פרסטון אמר ל"ניו יורק טיימס" כי "אם יש מי שחושבים שהסיפור נגמר, הם משלים את עצמם. אמזון חומדת נתח שוק כמו שנפוליאון חמד טריטוריה".

יש המעריכים כי גם אמזון נפגעה מהמאבק – במונחים של פגיעה בתדמית וירידה במכירות.

ארגוני הסופרים גם מתארגנים לקריאה למשרד המשפטים האמריקאים לחקור את אמזון בגין הפרות הגבלים עסקיים בשוק הספרים, מה שעשוי לפגוע בה בהמשך הדרך.

פיליפ ג'ונס, עורך כתב העת המקצועי "בוקסלר", היה אופטימי לגבי העסקה, וציין כי מגזר הספרים כולו נפגע מהסכסוך במונחי רווח ותדמית. ההסכם "נראה לי כמו תיקו, אך אם רוצים ללכת עם אנלוגיה זו, ולדמיין שהגענו לפנדלים, נראה לי שהאשט זכתה בשובר השיוויון", אמר ג'ונס. "ההביט החשוב הוא החזרה לנוהג בו להאשט ולכלל המו"ליות יש שליטה במחירים לצרכן של ספרים אלקטרוניים. לדעתי זה היה הקו שהאשט והמו"ליות האחרות לא היו מוכנות לחצות. לדעתי אלו הן חדשות טובות למו"ליות בטווח הקצר. אך גם אמזון נהנתה מהישגים כאן, כיוון שההסכם בבירור מעודד מו"ליות לתמחר ספרים אלקטרוניים נמוך, מה שמעניק יתרון לשוק המקוון", הוסיף ג'ונס.

ההסכם דומה לזה אליו הגיעה אמזון עם מו"לית אחרת, סיימון אנד שוסטר, לפני שבועיים, שהעניק למו"לית שליטה משמעותית על תמחור הספרים האלקטרוניים.

אך ההסכמים האלה קצובים בשנים, ועם נתח השוק האדיר שלה, אין דבר המונע מאמזון להשתמש בטקטיקות אגרסיביות כדי להשיג את מבוקשה. לעת עתה, ההערכות הן כי יתר המו"ליות שיצטרכו לשאת ולתת עם אמזון על חידוש ההסכמים בחודשים האחרונים יזכו בהסכמים דומים. אך הסכמים אלה רק מחזקים את מעמדה של אמזון, שכן התמריצים המובנים בהסכמים מחזקים את שוק הספרים האלקטרוניים בו היא שולטת ביד רמה. יתכן כי בבואם לחתום על הסכמים חדשים בפעם הבאה, העוצמה של אמזון תהיה רק גדולה יותר. במובן זה, גם אמזון יכולה לזקוף לזכותה ניצחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker