נשות דנמרק רוצות לשבות עד סוף השנה במחאה על פערי השכר

אף שמספר הנשים האקדמאיות בדנמרק גבוה לעומת מספר הגברים האקדמאים, במדינה ישנו פער שכר ממוצע של 17%

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו בלומברג
בלומברג

איגודים המייצגים יותר מ-1.1 מיליון עובדות במגזר הציבורי והפרטי בדנמרק – כמחצית מכוח העבודה במדינה, קוראים לנשים לשבות מעבודה עד סוף השנה, במחאה על פער של 17% בין שכרן לבין שכרם של גברים.

"זו דרך לבטל את פערי השכר המגדריים בתוך שבריר שניה", אמרה ליזה יוהנסן, ראש הקמפיין מטעם קונפדרציית איגודי העובדים של דנמרק, לבלומברג. "סעו לאי טרופי עד סוף השנה." היא אמרה כי אף ש"כולם יודעים שזו בדיחה", המחאה, שמתקיימת זו השנה החמישית, ממחישה את האתגרים שעמם מתמודדת דנמרק למרות היותה אחת המדינות בעלות פערי השכר הנמוכים ביותר.

מדינות סקנדינביה הן בעלות ההישגים הטובים ביותר מבחינת סגירת פערי השכר המגדריים, לפי דו"ח הפורום הכלכלי העולמי. דנמרק דורגה במקום החמישי מבין 142 מדינות בדירוג השוויון המגדרי של הפורום הכלכלי העולמי, כשלפניה איסלנד, פינלנד, נורווגיה ושוודיה. ואולם במונחי שכר של נשים וגברים על עבודה זהה, דנמרק דורגה במקום ה-38.

הלה טורנינג-שמידט, ראש ממשלת דנמרקצילום: רויטרס

פערי השכר המגדריים הגדולים ביותר קיימים בדנמרק אצל עובדי צווארון לבן כמו אדריכלים ועורכי דין, וכן במקצועות של מדע וטכנולוגיה, שם שכרן של נשים נמוך בממוצע ב-24% משל גברים, לפי לשכת הסטטיסטיקה הדנית. הפער השני בגובהו קיים במגזר הפיננסי, והוא עומד על 22%.

בדנמרק קיימים פערי שכר אף שמספר הנשים האקדמאיות גבוה ממספר הגברים, לפי הקונפדרציה. לדברי יוהנסן, הפער נובע מפערים מבניים בשוק העבודה הדני, והוא יורד ל-7% כשמשווים את השכר על אותה עבודה.

דנמרק, שבה כשלושה רבעים מכל העובדים בחברות במגזר הפרטי והציבורי משתייכים לארגון, תדרוש החל מינואר מכל החברות שבהן עשרה עובדים או יותר להשוות בין השכר של גברים ונשים. הדרישה החדשה היא הרחבה של כללים שהיו תקפים בעבר לחברות שבהן 35 עובדים או יותר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker