הטייקונים שמימנו את ניצחון הרפובליקאים 
מצפים לתמורה לכספם

אחרי ששפכו מאות מיליוני דולרים למערכת בחירות האמצע, התאגידים מצפים לתשואה על השקעתם - מהפחתת מס החברות, דרך הקלות בפיקוח על זיהום ועד להרשאת יצוא גז טבעי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אחרי שנים של מבוי סתום בוושינגטון, חברות אמריקאיות מתכוננות לקידום של מטרות שחשובות להן זה שנים, כמו רפורמה במס החברות, הקמת צינור הנפט קיסטואן XL, הקלה ברגולציה על מגזר הפיננסים ועל הגנת הסביבה וקבלת תמיכה מהקונגרס על עסקות סחר עם אסיה ואירופה. כעת, כשהרפובליקאים עומדים לשלוט מהשנה הבאה הן בבית הנבחרים והן בסנאט, האינטרסים העסקיים של חברות גדולות יזכו לקהל אוהד בהרבה.

אבל למרות שקיים דיון נרחב על הצורך בפעולות אגרסיביות כמו ביטול רפורמת הבריאות של אובמה או רפורמת השווקים הפיננסיים דוד־פרנק - לוביסטים, מומחים לוול סטריט ופוליטיקאים לשעבר אומרים שאג׳נדת החקיקה תהיה בפועל מוגבלת בהרבה.

"יש ביקוש גבוה לחקיקה, והיתה חסימה בגלל קמפיין הבחירות״, אמר ביל מילר, לוביסט לשעבר. ״שלושת הנושאים שעומדים לפנינו כרגע הם רפורמת מס החברות, רפורמת הגירה ואישור של כמה הסכמי סחר״.

פעילים רפובליקאים בדנוורצילום: אי־אף־פי

בעוד שרבים מהרפובליקאים השמרנים שנבחרו ביום שלישי הפכו את התנגדותם לרפורמת הבריאות של אובמה לאבן בוחן בקמפיינים שלהם, יש הרבה פחות רצון מצד מנהיגי המגזר העסקי לשינויים גדולים בחוק הבריאות.סיבה אחת היא שרבות מהפלטפורמות להשוואת מחירים ורכישת ביטוח סוף סוף עובדות כמו שצריך, ועסקים כבר התאימו את עצמם למצב החדש. וחשוב מכך, הביקוש שהתווסף ממבוטחים חדשים צפוי להגדיל את הרווחים בענפים כמו בתי חולים, תרופות וציוד רפואי.

בדומה לכך, גורמים בוושינגטון ובוול סטריט אומרים שכל מאמץ לשנות את רפורמת
דוד־פרנק או להחליש את הרשות להגנת הצרכן הפיננסי (CFPB) אינו צפוי לשאת פירות, אבל משמעות הדבר אינה שהמתנגדים להן לא ינסו. פשרה אחת אפשרית, אומרים מומחים, עשויה להיות הקמת פאנל של חמישה נציבים לפקח על הרשות, בדיוק כמו הפאנל המפקח ברשות ני״ע (SEC).

״תהיה מהומה ויהיו דפיקות על השולחן, אבל התוצאה תהיה שינוי הדרגתי, לא הכרעה״, אמר סטיב ברטלט, לשעבר מחוקק רפובליקאי מטקסס. ״הרשות להגנת הצרכן הפיננסי לא הולכת לשום מקום, ואמרתי את זה לחברות״.

בכירים במגזר העסקי ביטאו אופטימיות לאחר הבחירות, אם כי הכירו בכך שלא בטוח שוושינגטון תשנה את דרכיה. ״היה חוסר תפקוד בשנים האחרונות בהנהגה של שתי המפלגות וברשות המחוקקת והמבצעת״, אמר דאג אוברהלמן, מנכ״ל קאטרפילר. ״לאנשים נמאס, וזאת צריכה להיות קריאת השכמה למנהיגים שלנו״, אמר. ״שתי המפלגות צריכות לשמוע את זה, ואם הן לא יעשו זאת אנחנו נהיה בדרך לגל הרסני ב-2016״.

הטבות מס יתקשו לזכות בתמיכת הציבור

אחרי ששפכו מאות מיליוני דולרים למערכת בחירות האמצע היקרה בהיסטוריה של ארה״ב, תאגידים שתרמו כסף נחושים לראות כיצד סדר היום שלהם יקבל ביטוי בפעילות המפלגה הרפובליקאית, שבאופן מסורתי היתה תמיד אוהדת יותר לעסקים הגדולים.

״כשהרפובליקאים שולטים בשני בתי הקונגרס, התאגידים שמימנו את הקמפיינים שלהם במשך שנים מצפים לתשואה על ההשקעה שלהם״, אמר רוברט שפירו, לשעבר בכיר במשרד המסחר תחת הנשיא קלינטון וכיום יו״ר חברת הייעוץ הכלכלי סונקון.הוא צופה שיהיו לחצים גדולים להורדת שיעור מס החברות - תוך סגירת כמה פרצות בתקנות המס, כך שהחקיקה לא תוריד את ההכנסות הכוללות של הממשל.

חברות אמריקאיות גם לחצו על הממשל לאפשר להן להחזיר לארה״ב רווחים שנצברו בחו״ל מבלי שיוטל עליהן מס פדרלי של 35%. תומכי המהלך אומרים שהוא יכול להשיב כ–2 טריליון דולר ברווחים שחברות הטמינו בחו״ל, שישמשו להשקעות חדשות או לחלוקת דיווידנדים בארה״ב. הנשיא אובמה כבר הציע פשרה אפשרית, שבה ההכנסות מהמהלך ישמשו לסייע למימון השקעות בפרויקטים של תשתיות.

ואולם, כל הטבת מס לעסקים תתקשה לזכות בתמיכת דעת הקהל, בתקופה שבה אמריקאים רבים נותרו מתוסכלים מהכלכלה ולא נהנו יותר מדי מהזינוק בשוק המניות או מהעלייה ברווחי התאגידים. ״מי שיהנו מכך יהיו חברות
רב־לאומיות עם עסקים בחו״ל״, אמר טוני פראטו, שכיהן בתפקידים במשרד האוצר תחת הנשיא בוש הבן. ״אני מאמין שזה יעזור לכלכלה, אבל יהיה קשה פוליטית להסביר את זה לציבור״.

שינויים בחוקי ההגירה יהיו קשים אפילו יותר לביצוע, משום שקיימים חילוקי דעות עמוקים בתוך המפלגה הרפובליקאית על האופן שבו צריך לשנות את המערכת, אמר שפירו. השמרנים, בניגוד לאגף העסקי במפלגה, מתנגדים להקלה על קבלת מעמד חוקי בארה״ב עבור מהגרים. לעומת זאת, קיימת הסכמה בקרב רפובליקאים על הקלת הפיקוח הממשלתי על עסקים. ״הן תומכי מסיבת התה והן הציר הממסדי של המפלגה רוצים פחות רגולציה״, אמר שפירו.

השתלטות הרפובליקאים על הסנאט צפויה גם לחדד את הדיון במספר סוגיות אנרגיה. הקונגרס צפוי ללחוץ על הנשיא להגיע להכרעה בנוגע להקמת צינור הנפט קיסטואן XL. בנוסף, הרפובליקאים ינסו לרסן את תכניות הממשל לשלוט בפליטת גזי חממה באמצעות החלת חוקים חדשים על תחנות כח פחמיות, להתנגד לכל חוק חדש שמיועד להגביל את קידוחי השבירה ההידרולית בשדות גז ופצלי שמן, ולקדם בוועדת האנרגיה חוק שיאפשר יצוא גז טבעי נוזלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker