האם נשות דנמרק ישבתו מעבודה עד סוף השנה במחאה על פער השכר מול גברים?

איגודים מקצועיים המייצגים מחצית מהעובדים במדינה קוראים לנשים לקצר את שנת העבודה ב-17% במחאה על כך ששכרן נמוך ב-17% משכר הגברים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איגודים מקצועיים בדנמרק המייצגים יותר מ-1.1 מיליון עובדים במגזר הפרטי והציבורי, כמחצית מכוח העבודה במדינה, קראו לנשים במדינה להפסיק לעבוד עד סוף השנה - במחאה על כך ששכרן נמוך ב-17% משכרם של גברים במדינה.

היוזמה הספק-רצינית ספק-מליצה מבקשת בכך לקצר את שנת העבודה של נשים ב-17%, ובכך לבטל למעשה את פערי השכר. "זאת דרך לסגור את פערי השכר המגדריים באופן מיידי", אמרה ליסה ג'והנסן, העומדת בראש הקמפיין של הקונפדרציה הדנית של איגודים מקצועיים, בראיון טלפוני. "סעו לחופשה לאי טרופי עד לסוף השנה!".

למרות שלדבריה "כולם יודעים שמדובר בבדיחה", המחאה - שזו שנתה החמישית - נועדה להדגיש את האתגרים העומדים בפני דנמרק, למרות היותה אחת המדינות שבהם פערי השכר המגדריים הם מהנמוכים בעולם, אמרה ג'והנסן.

מדינות סקנדינביה רשמו את ההצלחה הגדולה ביותר בעולם בצמצום פערי השכר המגדריים, לפי דו"ח שפירסם בשבוע שעבר הפורום הכלכלי העולמי. דנמרק דורגה בדו"ח במקום החמישי מתוך 142 מדינות, אחרי איסלנד, פינלנד, נורבגיה ושוודיה. עם זאת, במונחים של שוויון בשכר עבור עבודה זהה של נשים וגברים, דורגה דנמרק רק במקום ה-38, לפי הדו"ח.

צילום: אייל טואג

הפערים הגדולים ביותר בשכר קיימים במקצועות צווארון לבן כמו אדריכלות ועריכת דין, ובתחומי המדע והטכנולוגיה, שבהם שכרן של נשים נמוך בממוצע ב-24% מזה של גברים, לפי הלשכה לסטטיסטיקה של דנמרק. הפער השני הכי גדול נמצא במגזר הפיננסי, בו נשים משתכרות 22% פחות מגברים.

השכר הממוצע לשעה של נשים בדנמרק נמוך מזה של גברים כמעט בחמישית למרות שהנשים במדינה משכילות יותר מגברים, לפי הקונפדרציה הדנית של איגודים מקצועיים. "עדיין יש אצלנו פערי שכר מגדריים למרות שהנשים פה הן המשכילות ביותר בעולם, ויותר משכילות מהגברים", אמרה ג'והנסן.

עם זאת, ג'והנסן הודתה כי קרוב לוודאי שנשות דנמרק לא יענו לקריאת האיגודים לצאת לחופשת מחאה עד סוף השנה, ויסתפקו במקום זאת במחאה צנועה יותר של להביא לעמיתיהם לעבודה עוגה - מעשה שמתייחס למסורת הדנית להביא עוגה למשרד ביום שלפני שיוצאים לחופשה.

דנמרק, שכשלושה רבעים מכוח העבודה בה, הן במגזר הפרטי והן הציבורי, מאורגן באיגודים מקצועיים, תחייב החל מינואר חברות עם 10 עובדים ומעלה לערוך באופן סדיר בדיקה חשבונאית שמטרתה להשוות בין שכרם של גברים לזה של נשים בחברה. עד כה נדרשו לעשות זאת רק חברות עם יותר מ-35 עובדים.

"אנחנו מקווים שיותר שקיפות תסייע לצמצום פערי השכר המגדריים", אמרה ג'והנסן. "אנחנו עוסקים בכך כבר שנים כה רבות, אבל התופעה עדיין קיימת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker