שבועיים אחרי התאבדות ליין: חברת ההשקעות שלו ושל שטראוס קאהן חדלת פירעון

לפי הודעת החברה, נגדה התנהלו חקירות בשוויץ ולוקסמבורג, "התחייבויות כספיות נוספות" שהתגלו אילצו אותה להכריז על חדלות פירעון ■ שטראוס קאהן התפטר מראשותה 3 ימים לפני התאבדותו של ליין בת"א

סוכנויות הידיעות

חברת ההשקעות של דומיניק שטראוס קאהן ושל איש הפיננסים הישראלי-צרפתי תיירי ליין, שהתאבד לפני כשבועיים בת"א, הודיעה אתמול (רביעי) כי הגיעה לחדלות פירעון.

דירקטוריון LSK, חברת השירותים הפיננסים של קאהן וליין, מסר אתמול בהודעה לעיתונות הצרפתית כי החברה גילתה "התחייבויות כספיות נוספות" שלא היו ידועות קודם לכן, שהחמירו עוד יותר את מצבה הפיננסי הקשה. כתוצאה מכך, החליטה החברה להכריז על חדלות פירעון. משטראוס קאהן עצמו טרם נמסרה תגובה.

תיירי ליין התאבד ב-24 באוקטובר בקפיצה מדירתו במגדלי יו בתל אביב. מותו נקבע שלושה ימים לאחר ששטראוס קאהן התפטר מראשות החברה שהקימו יחד, על רקע חקירות של רגולטורים בשוויץ ולוקסמבורג בחשד לאי סדרים בפעולות מסחר. 

דומיניק שטראוס־קאהן

בראיון ל"לה פריזיאן" הצרפתי נימק קאהן את עזיבתו בכך ש"הפרויקט לא תאם את מה שתכננו יחד ולא מילא את הציפיות שהיו לי ממנו". שטראוס קאהן, לשעבר יו"ר קרן המטבע שהסתבך בשנים האחרונות בשורה של פרשיות מין, רכש בשנה שעברה נתח של מעט יותר מ-20% ממניות LSK, בעוד ליין החזיק במעט יותר מ-30% מהמניות. 

בשבוע שעבר דיווח "וול סטריט ג׳ורנל" כי תיירי ליין היה נתון במחלוקת עם קרן גידור שווייצית, שטענה כי החברה שלו ושל שטראוס קאהן ביצעה פעולות מסחר לא מורשות בכספיה. לפי הדיווח, קרן הגידור השווייצית אינש קפיטל מנג'מנט (Insch Capital Management) התלוננה מוקדם יותר השנה בפני הרגולטורים בשווייץ ובלוקסמבורג על כך שחטיבה של LSK השתמשה בכספים שהיו בחשבון הבנק של אינש כדי לרכוש מניות של חברת הביטוח השווייצית פירסטקושן (Firstcaution) ללא ידיעת אינש. 

אינש דרשה בתלונה כי תיפתח חקירה הן נגד ליין והן נגד שטראוס קאהן. באפריל הגישה אינש תלונה לבורסת יורונקסט בפריז, בה נסחרות 2.3 מיליון מניות של פירסטקושן, ותלונה לנוספת הוגשה לרגולטור הפיננסי של שווייץ בחודש מאי.

תיירי לייןצילום: David Marechal Altitude Pictures / מתוך עמוד הפייסבוק של ליין

ליין, שהתגורר בתל אביב, בנה קריירה כאיש פיננסים בצרפת, ישראל ולוקסמבורג. הוא הקים את חברת ההשקעות עשיה קפיטל ב-1994, שהונפקה בבורסת יורונקסט בפריז ב-2001. ליין מיזג את החברה ב-2010 עם חברת גלובל אקוויטיז קפיטל מרקטס, כדי לספק ייעוץ פיננסי ובנקאות פרטית ללקוחות במזרח אירופה". 

לחברה הממוזגת היה שווי שוק של כ-50 מיליון יורו כאשר שטראוס-קאהן רכש בה נתח. לחברה, שהציעה שירותים כניהול נכסים, ברוקראז', מימון תאגידי והשקעות הון, היו כ-100 עובדים ב-6 מדינות - לוקסמבורג, בלגיה, מונקו, ישראל, שווייץ ורומניה, נכון לספטמבר 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker