החלום האמריקאי היגר 
מארה"ב בחזרה לאירופה

סולם ההזדמנויות העיקרי של ארה"ב, החינוך, נשבר - וארה"ב מידרדרת בדירוגים של ניידות חברתית ושל חינוך כאחד לעומת מדינות מובילות אחרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סולם ההזדמנויות הטוב ביותר בארה"ב הוא החינוך. אך מחקר חדש מדגים כי הסולם הזה שבור. אנו מצפים מכל דור להצליח יותר מדור הוריו, אך כיום, יש יותר גברים צעירים בארה"ב שהשכלתם נמוכה משל הוריהם (30%) לעומת כאלה שהשכלתם גבוהה יותר משל הוריהם (20%).

בקרב אמריקאים צעירים שהוריהם לא סיימו תיכון, רק 5% מצליחים לסיים קולג'. במדינות עשירות אחרות, שיעור זה הוא 23% בממוצע.

ארה"ב משקיעה מיליארדי דולרים כדי להתחרות ברוסיה צבאית, אך אולי עלינו להתחרות חינוכית. ברוסיה ישנו כיום שיעור המבוגרים הגבוה בעולם עם השכלה אוניברסיטאית - מעמד שבעבר היה שייך לארה"ב, שמידרדרת בדירוג זה.

צילום: אי־פי

נתונים אלה מגיעים מהדו"ח השנתי על החינוך של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD), והם צריכים לזעזע את האמריקאים. רכיב יסודי של החלום האמריקאי הוא גישה שווה לחינוך, כחומר שמשמן את הניידות החברתית והכלכלית. אך נראה שהחלום האמריקאי היגר למדינות אחרות, מכיוון שלפי הדו"ח, מדינות רבות מצליחות יותר מארה"ב בניידות חינוכית.

בשנת 2,000, ארה"ב עוד הייתה מדורגת שנייה במונחים של שיעור מהאוכלוסיה בעלי תואר ראשון. כעת היא נמצאת במקום החמישי. בקרב בני 25–34 - קבוצה שמספקת הצצה אל הדירוג העתידי של ארה"ב - היא מדורגת במקום ה–12, בעוד דרום קוריאה מדורגת ראשונה.

סקר חדש של מכון Pew מראה כי אמריקאים רואים בפער הגדל בין עשירים לעניים את האיום הגדול ביותר לארה"ב. אך בנינו מערכת חינוך התלויה במסי נדל"ן מקומיים, המספקת בתי ספר נהדרים לילדים העשירים בפרברים, שהכי פחות זקוקים לעזרה, ולעומת זאת בתי ספר מסוכנים וקלוקלים לילדים במרכזי הערים הזקוקים נואשות לעזרה. לעתים קרובות מדי, מערכת החינוך האמריקאית מגבירה אי־שוויון ולא הזדמנויות.

אבי היה פליט של מלחמת העולם השנייה שברח מאוקראינה ורומניה ובסופו של דבר הגיע לצרפת. הוא דיבר צרפתית מושלמת, וצרפת היתה מקום טבעי להתיישב בו. אך הוא הרגיש שצרפת מפולגת, ולא תציע הזדמנויות רבות לפליט ממזרח אירופה, וגם לא לילדיו דור מאוחר יותר. לכן, הוא יצא אל עבר ארה"ב. הוא לא ידע אנגלית, אך עם הגיעו ב–1951, הוא רכש עותק של מהדורת יום ראשון של "ניו יורק טיימס", והחל ללמד את עצמו אנגלית. כך הוא עשה את דרכו וסיים את ריד קולג', ולאחר מכן הגיע לאוניברסיטת שיקגו, שם סיים דוקטורט והיה למרצה.

הוא רכב על החלום האמריקאי להצלחה, וכך גם בנו יחידו. אך אף שב–1951 צדק בהימורו על הזדמנויות בארה"ב ולא באירופה, כיום היה אותו הימור מוטעה. מחקרים מראים כי הניידות הכלכלית והחינוכית באירופה גדולה כיום מאשר בארה"ב.

מחינוך המוני 
לחינוך לאליטות

זה עצוב במיוחד, מכיוון שחינוך שוויוני נחשב בעבר לצד החזק של ארה"ב. מדינות אירופיות הצטיינו בחינוך מן המעלה הראשונה לבני האליטות, אך ארה"ב הובילה את הדרך בחינוך המוני. עד אמצע המאה ה–19, מרבית המדינות בארה"ב סיפקו חינוך יסודי בחינם למרבית הילדים הלבנים. לעומת זאת, נכון ל–1870, רק 2% מבני ה–14 בבריטניה למדו בבית ספר.

לאחר מכן, ארה"ב היתה המדינה הראשונה בעולם, בשנות ה-30 של המאה הקודמת, שבה רוב הילדים למדו בתיכון. ב–1957, רק 9% מבני ה–17 בבריטניה עוד היו בבית ספר. עד שנות ה-70, ארה"ב היתה המדינה המובילה בחינוך המוני. קלודיה גולדין ולורנס כץ מאוניברסיטת הרווארד טוענים כי זה היה הסוד לזינוק הכלכלי של ארה"ב. אך אז הרסנו הכל, והדו"ח האחרון של OECD מדגים כיצד יתר העולם משיג אותנו.

למעשה, ארה"ב הפכה לבריטניה של המאה ה–19: אנחנו מספקים חינוך מצוין לאליטות, אך נכשלים בחינוך המוני. במיוחד אנחנו נכשלים בחינוך מוקדם. ברחבי מדינות OECD כ–70% מבני השלוש בממוצע רשומים לתוכניות חינוכיות. בארה"ב שיעור זה הוא 38%.

ברבדים מסוימים בחברה, יש תפישה שהמורים האמריקאים עצלנים. אך דו"ח OECD מראה כי מורים אמריקאים עובדים הרבה יותר שעות מעמיתיהם במדינות אחרות, אף ששכרם הוא רק 68% מהעובד הממוצע עם השכלה גבוהה בארה"ב. במדינות אחרות ב–OECD שיעור זה הוא 88%.

תיקון מערכת החינוך הוא אתגר זכויות האזרח של עידננו. נקודת התחלה היא אימוץ אתוס שנולד בארה"ב אך כיום כבר חי בחו"ל: שכולנו חייבים לילדינו הזדמנות הוגנת בתחילת חייהם, בצורה של גישה לסולם חינוכי.

בואו נתקן את הסולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker