ראש בראש

הכלכלן תומס פיקטי והאנרכיסט דיוויד גרייבר מנסים לפתור את האי-שוויון

השניים דנו בשאלת קריסת הקפיטליזם, ובאופן שבו ניתן להתמודד עם התרחבות הפערים החברתיים ברחבי העולם ■ גרייבר: "הקפיטליזם יגיע מתישהו לסופו" ■ פיקטי: "הרבה תלוי ביכולת של האליטות לשכנע את יתר האוכלוסייה כי המצב הנוכחי מתקבל על הדעת"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

האם המערכת הקפיטליסטית מצויה על סף קריסה? ומה אפשר לעשות כדי למנוע את התרחבות הפערים החברתיים, ולתקן במעט את המצב שנוצר בעשורים האחרונים? בשאלות אלה דנו שני הוגים ידועים, תומס פיקטי, הכלכלן הצרפתי שספרו "" חולל רעש רב ו-ויכוחים עזים בין כלכלנים השנה; ודיוויד גרייבר, האנתרופולוג והאנרכיסט "אנחנו ה-99%" והינו אחד האנשים הידועים במחאת "לכבוש את וול סטריט".

את המפגש ארגן אקול נורמל סופריור, אחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה הידועים בצרפת, שעם מסיימיו נמנים חתני פרס נובל, זוכי מדליית פילדס וכמה שרים וראשי ממשלה בצרפת, כמו גם הוגי דעות כמישל פוקו, ז'אק דרידה ופייר בורדייה.

"אני לא חושב שאנחנו על סף התמוטטות המערכת - לפחות לא מנקודת מבט כלכלית. הרבה תלוי ביכולת של האליטות לשכנע את יתר האוכלוסייה כי המצב הנוכחי מתקבל על הדעת", אמר פיקטי, וציין כי גורמים כלכליים לבדם לא יכולים להפיל את המערכת, בניגוד להערכתו של קרל מרקס, שחשב שירידה ברווחיות תגרום לנפילת הקפיטליזם.

תומס פיקטיצילום: רויטרס

מנגד, ציין גרייבר כי כמו כל מערכת כלכלית, גם עידן הקפיטליזם, צפוי מתישהו להגיע לסופו, "אך קשה לצפות מתי יגיע סוף זה. יש סימני האטה של המערכת הקפיטליסטית". גרייבר הוסיף כי "הקפיטליזם אינו ותיק. הוא לא נמצא כאן לנצח, ונראה סביר לדמיין כי הוא יהפוך למשהו שונה לחלוטין, לא פחות מכך שהוא ימשיך להתקיים עד שהשמש תתפוצץ". להערכתו, הקפיטליזם לא צפוי לשרוד יותר מיובל.

גרייבר ופיקטי מסכימים כי המערכת הנוכחית שבורה, ומכורה מראש לטובת העשירים, כאשר הפערים החברתיים-כלכליים שנוצרו בחברות מערביות רק מולידים אי-שיוויון נוסף. אולם הם חלוקים בדעותיהם בנוגע לשיטות שיש לנקוט לפתרון הבעיה.

בעוד שפיקטי תומך בקידום שיטות מיסוי פרוגרסיביות, גרייבר קורא לביטול חובות – לא רק שמיטה של חובות, כי אם ביטול המוסד כליל. פיקטי רואה בביטול חובות פתרון לא מוסרי, וחושב שמיסוי פרוגרסיבי, שייקח מהעשירים ויעביר לעניים, ישיג אפקט דומה לביטול חובות אך בצורה הוגנת יותר. גרייבר, שספרו "" סוקר את ההיסטוריה של החובות בשלל תרבויות, ומראה את הקשר לאורך ההיסטוריה בין חוב לעבדות, טוען כי הפתרונות שמציע פיקטי הם פתרונות קיינסיאניים שכבר אינם תקפים לאור עידן הצמיחה האיטית יותר שבה אנו מצויים.

דיוויד גרייבר

לקריאת חילופי הדברים המלאים בין השניים, היכנסו , שבו תורגם חלק מהמפגש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker