מחדל

וירג'ין וברנסון הוזהרו מפגמים בחללית התיירים - והתעלמו

ב"טלגרף" פורסמו דיווחים לפיהם מומחים שלחו אזהרות לווירג'ין ולרשויות בארה"ב בנוגע לבטיחות החללית, אך לא זכו לתגובה ראויה. המיליארדר ריצ'רד ברנסון הגיע לאתר התרסקות חללית התיירים במודבר מוהאבי והבטיח לחקור את האירוע כדי להמשיך בפרויקט טיסות תיירותיות לחלל

לוגו רויטרס
רויטרס

(עדכון) חשד למחדל: אתמול פורסמו דיווחים שלפיהם וירג'ין גלקטיק התעלמה מאזהרות שנוגע לבטיחות אמצעי שיגור חללית התיירים. ואולם ברנסון נראה מופתע מהתאונה בעת סיור באתר ההתרסקות ונראה נחוש להמשיך את פרויקט תיירות החלל.

על פי פרסומים ב"טלגרף" הבריטי, מהנדסי תעופה וחלל הביעו חששות כי עיצוב החללית ספייסשיפ 2 עשוי להוביל לאסון ואמרי גם כי נוהלי הבטיחות פגומים. בדיווח נטען כי האזהרות נשלחו כבר לפני כמה שנים לווירג'ין כשהאזהרה האחרונה בנושא תכנון המנוע הרקטי נשלחה רק בשנה שעברה. עוד פורסם כי שלושה בכירים בווירג'ין גלקטיק, סגן הנשיא לתחום זיהם, סגן נשיא לתחום הבטיחות ומהנדס האווירודינמיקה הראשי, עזבו את החברה החודשים האחרונים. בנוסף, למרות הניסיונות של וירג'ין לטעון כי הם חוקרים את הנושא, מומחים טוענים כי מדובר בתאונה "צפויה".

צוות של חוקרים מטעם הרשות הפדרלית לחקר תאונות (NTSB) הגיע לאתר ההתרסקות והחל לאסוף ראיות בשטח בנוגע לגורמים שהובילו לתאונות. "זו היתה טיסת מבחן ובדרך כלל הן מתועדות היטב", אמר כריסטופר הארט, יו"ר בפועל של NTSB. "ייתכן שנאסוף הרבה ראיות שיעזרו לנו לחקור את התהליכים", הוא אמר.

ריצ'רד ברנסון באתר ההתרסקות בשבתצילום: אי-אף-פי

החקירה צפויה להתמקד במנוע הרקטי שהונע ביום שישי בסוג חדש של דלק. הדלק החדש היה חמצן דו-חנקני שמוכר יותר בשמו העממי: גז צחוק. במאי הכריזה וירג'ין כי היא מחליפה את המנוע והדלק שבה השתמשה בטיסות הניסוי הקודמות בניסיון להגיע לביצועים טובים יותר של החללית.

ב"טלגרף צוטטה קרוליין קמפבל מהאיגוד לקידום בטיחות בחלל (IAASS) כשהיא אומרת כי "הפיצוץ הזה לא מפתיע. אני מצטערת להגיד שהוא לא מפתיע אף אחד. זה היה בדיוק מה שחזיתי. זו היתה רולטה רוסית שטיסת המבחן פוצצה". לדבריה היא הזהיר את החברה לגבי השימוש בחמצן דו-חנקני אחרי אסון ב-2007 שבו נהרגו שלושה בני אדם. בנוסף היא פירסמה ב-2010 מחקר שמזהיר מהשימוש בדלק ושלחה אותו לוירג'ין גלקטיק ולרשויות בארה"ב.

בשנה שעברה שלח ג'ף דיילי, מדען טילים בריטי שעובד בארה"ב, מייל לרשות התעופה הפדרלית (FAA) שבו הוא הזהיר מהשימוש בחומר. דיילי שלח את המייל בשלב שבו הצהירה וירג'ין גלקטיק כי הטיסות המסחריות יחלו בדצמבר 2013. במייל הזכיר  דיילי את אסון הפיצוץ מ-2007 ואמר כי "אנחנו לא זקוקים לאסון נוסף באוויר או על הקרקע לתזכורת".

ב"טלגרף פורסמו דו"חות ואזהרות שפירסמו מומחים נוספים ובהם נטען גם כי וירג'ין גלקטיק לא מפרסמת מספיק מידע על המערכות שהיא מתכננת להפעיל. בנוסף נטען כי החברה סירבה לשלוח נציג לישיבות בטיחות של IAASS.

ספינת החלל של וירג'ין גלקטיק אחרי שנפלה במדבר מוהאביצילום: אי־פי

המיליארדר ריצ'רד ברנסון נראה נחוש אתמול למצוא את הסיבה שהובילה להתרסקות ספייסשיפ 2, חללית התיירים של וירג'ין גלקטיק, במהלך טיסות הניסוי והמשיך להביע עניין בהגשמת החזון של טיסות תיירותיות לחלל. באירוע נהרג הטייס, מייקל אלסברי, בן 39, ונפצע טייס המשנה, פיטר סייבולד בן 43.

ברנסון הגיע למדבר מוהאבי בקליפורניה כדי לפגוש את עובדי וירג'ין גלקטיק וגורמים פדרליים שפתחו בחקירת ההתרסקות שהתרחשה ביום שישי. זו היתה הפעם השנייה בשבוע שעבר שבה אירעה תקרית שבה היתה מעורבת חברת חלל פרטית בארה"ב.

"אנחנו חייבים לטייסים שלנו לבדוק מה בדיוק השתבש", אמר ברנסון במסיבת עיתונאים במוהאבי. "אם נוכל להתגבר על זה, נוכל להיות בטוחים לגמרי שהחלום ממשיך להתקיים".

ברנסון אמר לאחרונה כי וירג'ין גלקטיק, שנמצאת בבעלות משותפת שלו ושל חברת השקעות שבבעלות ממשלת אבו דאבי, מתכננת לבצע את הטיסה המסחרית הראשונה שלה לחלל באביב 2015 . הוא הוסיף כי כמעט 800 תיירי חלל פוטנציאליים קנו כרטיסים ב-250 אלף דולר כל אחד. בין הנרשמים הראשונים היו אנג'לינה ג'ולי, בראד פיט, ג'סטין ביבר וסטיבן הוקינג.

ריצ'רד ברנסן וארנולד שוורצנגר מציגים את הגלקטיק 2צילום: בלומברג

גם בסוכנות החלל האמריקאית (נאס"א) הגיבו לאירוע ואמרו כי "למרות שלא מדובר במשימה של נאס"א, הכאב של הטרגדיה הזו מורגש על ידי כל הגברים והנשים שמקדישים את חייהם לגילוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker