נחשף הרקע להתאבדות תיירי ליין בקפיצה מדירתו בת"א

"וול סטריט ג'ורנל": שותפו העסקי דומיניק שטראוס-קאהן התפטר מראשות המיזם הפיננסי המשותף שלהם, שלושה ימים לפני התאבדות ליין, בצל חקירות של רגולטורים בשווייץ ולוקסמבורג

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איש הפיננסים הצרפתי-ישראלי תיירי ליין, שהיה שותפו העסקי של דומיניק שטראוס קאהן, לשעבר יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), ואשר התאבד בשבוע שעבר בקפיצה מדירתו במגדלי יו בתל אביב, היה נתון במחלוקת עם קרן גידור שווייצית שטענה כי חברת השירותים הפיננסים LSK (ליין-שטראוס-קאהן) שלו ושל שטראוס קאהן, ביצעה פעולות מסחר לא מורשות בכספיה. כך לפי תכתובות שהגיעו לידי העיתון "וול סטריט ג'ורנל".  

קרן הגידור השווייצית אינש קפיטל מנג'מנט (Insch Capital Management) התלוננה מוקדם יותר השנה בפני הרגולטורים בשווייץ ובלוקסמבורג על כך שחטיבה של LSK השתמשה בכספים שהיו בחשבון הבנק של אינש כדי לרכוש מניות של חברת הביטוח השווייצית פירסטקושן (Firstcaution) ללא ידיעת אינש. המסחר במניות פירסטקושן, הנמצאת בשליטת LSK, הוא בדרך כלל דליל ביותר.

רכישות המניות, בהיקף של 309 אלף יורו (390 אלף דולר) בוצעו בחודשים אוגוסט וספטמבר 2013, לפי תלונה שהגישה אינש לרגולטור של לוקסמבורג בחודש מארס השנה. אינש דרשה בתלונה כי תיפתח חקירה הן נגד ליין והן נגד שטראוס קאהן. באפריל, הגישה אינש תלונה לבורסת יורונקסט בפריז, בה נסחרות 2.3 מיליון מניות של פירסטקושן, ותלונה לנוספת הוגשה לרגולטור הפיננסי של שווייץ בחודש מאי.

ביום שלישי השבוע הגישה זרוע ניהול הקרנות של LSK, עשיה אסט מנג'נט (Assya Asset Management), בקשה לבית משפט בלוקסמבורג להשהות את התשלומים לנושיה.  

דומיניק שטראוס קאהןצילום: אי–פי

אינש אינה החברה היחידה שהגישה תלונה נגד LSK. חברת הביטוח Bâloise מלוקסמבורג אף היא הגישה תלונה לרגולטור בלוקסמבורג, על כך ש-LSK לא השיבה לה 2 מיליון יורו (2.5 מיליון דולר) שהועברו לידי עשיה לצרכי השקעה.

שטראוס קאהן, שרכש בשנה שעברה נתח של מעט יותר מ-20% ממניות LSK, התפטר מתפקידו כיו"ר החברה ב-20 באוקטובר, שלושה ימים לפני מותו של ליין, אשר החזיק במעט יותר מ-30% מהמניות.   

ב-2011 הואשם שטראוס-קאהן בניסיון אונס, תקיפה מינית ונגיעה בכפייה במנקה במלון סופיטל בניו יורק. שטראוס-קאהן, שנעצר לפני עלייתו על מטוס בניו יורק, הכחיש את האישומים, שבסופו של דבר בוטלו בשל היעדר ראיות מספקות. הוא יישב תביעה אזרחית של המנקה בתשלום פיצויים ב-2012. לאחר מכן הסתבך שטראוס-קאהן, שנחשב בשלב מסויים למועמד מוביל לנשיאות צרפת, גם בפרשת מין נוספת בצרפת.

ליין, שגר בתל אביב, בנה קריירה כאיש פיננסים בצרפת, ישראל ולוקסמבורג. הוא הקים את חברת ההשקעות עשיה קפיטל ב-1994, שהונפקה בבורסת יורונקסט בפריז ב-2001. ליין מיזג את החברה ב-2010 עם חברת גלובל אקוויטיז קפיטל מרקטס, כדי לספק ייעוץ פיננסי ובנקאות פרטית ללקוחות במזרח אירופה". לחברה הממוזגת היה שווי שוק של כ-50 מיליון יורו כאשר שטראוס-קאהן רכש בה נתח. לחברה, שהציעה שירותים כניהול נכסים, ברוקראז', מימון תאגידי והשקעות הון, היו כ-100 עובדים ב-6 מדינות - לוקסמבורג, בלגיה, מונקו, ישראל, שווייץ ורומניה, נכון לספטמבר 2013.

ליין נולד בספטמבר 1965, לפי הרישומים הרשמיים בצרפת. הוא החזיק באזרחות צרפתית וישראלית, לפי העיתון הצרפתי "לה פיגארו". לפי אתר LSK, הוא בוגר תואר בהנדסה מהטכניון בחיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker