מנהל קרן הגידור נעלם - ועימו 1.5 מיליון דולר שקיבל בטעות

כבר מינואר מנסה בנק קרדיט סוויס לקבל בחזרה כסף שהעביר בטעות לחשבון קרן הגידור גלבריית קפיטל; הטעות עצמה מתמיהה, אך מתמיהה יותר לאן נעלם קרן הגידור שקיבל את הכסף

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

במשחק מונופול, כאשר הבנק טועה לטובתך, הכסף נשאר שלך. כעת, מנהל קרן גידור אחד מתנהג כי כך הדבר גם במציאות, לפי תביעה שהוגשה נגדו.

לדברי קרדיט סוויס, הבנק העביר 1.5 מיליון דולר לחשבון הבנק של קרן גידור אחת בינואר, ב-3 העברות נפרדות. שבועיים לאחר מכן, לפי התביעה, הבנק הבין כי שגה: בעת ההעברות, קרן הגידור, גלבריית קפיטל אינווסטמנט מנג'מנט, כבר החלה לסגור פעילותה, ולא היו לה מזומנים בחשבון בקרדיט סוויס. הבנק ביקש את כספו בחזרה.

הוא עדיין מחכה.

מונקו
מונקו. האם לכאן נעלם מנהל קרן הגידור ג'וזף גלבריית?

הבנק הגיש תביעה נגד גלבריית קפיטת ומנהל הקרן, ג'וזף גלבריית, בניסיון לקבל את הכסף בחזרה. באוגוסט הגיש הבנק בקשה לפסוק נגד קרן הגידור ונגד גלבריית. בשימוע החודש, השופט הסכים לפסוק נגד קרן הגידור, אך לא נגד גלבריית עצמו. גלבריית טרם הגיש תשובה משפטית בתביעה, וגם לא הושג לשם הגשת צווי בית משפט נגדו.

עכשיו, קרדיט סוויס צריך לשחק משחק אחר: לאן נעלם ג'וזף גלבריית?

מכריו של גלבריית, שויתר על אזרחותו האמריקאית ב-2011, אומרים כי הם חושבים שהוא חי עם אשתו השנייה באירופה, אולי במונקו.

לאחר שהושג בדואר אלקטרוני על ידי עיתונאי, השיב גלבריית, כי לא היה מודע לתביעה של קרדיט סוויס. הוא השיב בדואר אלקטרוני כי האישומים נגדו "מגוחכים, על סף משעשעים", וחלק ממאמץ ללכלך את תדמיתו ולהוציא דיבתו.

התביעה מאפשרת הצצה נדירה לסוגי הטעויות בהעברות כספים המתבצעות לעתים בין קרנות גידור לבנקים שלהן. העברות כספים עבור קרנות גידור הוא תחום פעילות רווחי עבור וול סטריט. מחלוקות בין הבנקים לקרנות הגידור לרוב נפתרים בידידות, ולעתים נדירות מגיעים לעין הציבור.

כמה אנשים שעובדים בקרנות גידור אחרות, אומרים כי אף שטעויות בהעברה קורות לעתים, הסכום במקרה של גלבריית גדול מהרגיל. חלקם הופתעו מכך שהיו 3 עסקות מוטעות נפרדות. עוד יותר מפתיע הוא משך הזמן שנדרש לבנק כדי להבחין בטעותו – הם העבירו את הכסף לחשבון בסניף טורונטו של רויאל בנק אוף קנדה (RBC), עבור קרן גידור היושבת בפלורידה.

קרדיט סוויס ועורכי דינו סירבו למסור תגובה.

מסמכי התביעה כוללים גם תכתובת עם גלבריית מתחילת פברואר, אז אמר מנהל הקרן לבנק כי הוא בחופשת סקי, אך דיבר עם הבנק על החזרת הכסף. "אל תיכנסו לפאניקה, אני מטפל בזה", כתב גלבריית ב-5 בפברואר. הבנק אומר כי זו התגובה האחרונה שקיבל מגלבריית או כל אחד אחר בקרן.

לפי התביעה, כאשר פנה קרדיט סוויס ל-RBC כדי לברר היכן הכסף ב-5 בפברואר, נאמר לו כי גלבריית סירב לאשר את תיקון ההעברה. לפי התביעה, "ברור כי גלבריית הטעה אותנו במכוון", ומעולם לא התכוון להשיב את הכסף.

גלבריית ניהל קרן גידור שניהלה 120 מיליון דולר בשיאה. הקרן, שישבה בפלורידה, התמחתה במסחר במניות ובמדדי מניות. הקרן נמצאת כעת גם בסכסוך משפטי עם חברת טכנולוגיה הטוענת כי הקרן חייבת לה 130 אלף דולר על מתן שירותים ומוצרים.

בחודש שעבר, הרגולטור הפיננסי במונקו פירסם באתר האינטרנט שלו אזהרה בנוגע לחברה בשם גלבריית קפיטל, לפיה מומלץ למשקיעים לא לעשות עימה עסקים, כיוון שהחברה "טוענת כי יש לה משרדים במונקו, אף שאין לה אישור לכך" וכי החברה פונה ללקוחות פוטנציאליים ללא בקשתם.

גלבריית אמר כי אינו מודע לאזהרה זו, והוסיף כי לא ברור שמדובר בחברה שלו, שבעבר טענה כי יש לה משרדים במונקו, בטורונטו ובאיי הבהאמה, בנוסף לפלורידה. הוא אמר כי יתכן והרשויות במונקו הסתמכו על עמוד לינקדאין ישן של הקרן.

"נכון שהיו לנו תריסר עובדים ברחבי העולם בשיאנו, אך רק אני הייתי במונקו", כתב גלבריית בהודעת דואר אלקטרוני. "הייתי מתכנת של מערכות מסחר, ולא איש שיווק, והפנייה ללקוחות פוטנציאליים היא לבטח בדיחה". נציג הרשות הפיננסית של מונקו לא הרחיב בנוגע לאזהרה.

גלבריית הקים את קרן הגידור שלו ב-2005. 2007 הייתה אחת השנים הטובות ביותר של הקרן, עם תשואה של 22%. בהצהרה כספית שהוגשה במסגרת גירושיו מאשתו הראשונה, גלבריית דיווח על נכסים בשווי 5.7 מיליון דולר, בהם פרארי, פורשה, וסירת מנוע. לפי מסמכי הגירושין, לגלבריית היה חשבון בנק בשווייץ, והוא  בילה את מרבית זמנו במונקו ובברזיל, שם נולדה אשתו השנייה.

אך בשנים האחרונות נחלשו ביצועי הקרן, וגלבריית החליט לסגור אותה ולהשיב כספים למשקיעים. סטיבן גרזק, הסוחר הבכיר וסמנכ"ל התפעול של הקרן עזב את החברה במחצית השנייה של 2013, ולא דיבר עם גלבריית לפחות שנה. הפעם האחרונה בה היה עימו בקשר היה כאשר שימש עד ונוטריון למכירת ביתם של גלבריית ואשתו לשעבר בסייפטי הרבור בפלורידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker