תומס פרידמן משנה טון: ישראל מוקפת - אף מדינה בעולם לא עומדת בפני איום כזה

העיתונאי האמריקאי המשפיע מציג בטורו ב"ניו יורק טיימס" מודל לפתרון הסכסוך המבוסס על שיתוף פעולה של ישראלי, ירדני ופלסטיני על שפת הכנרת

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

העיתונאי האמריקאי המשפיע תומס פרידמן, שניבא בעבר כי צפוי לישראל אסון אם תתמיד בסירובה לפתרון של שתי מדינות לסכסוך עם הפלסטינים, החל השמיע זמירות אחרות בטור שפירסם השבוע בעיתון "ניו יורק טיימס" בו הודה כי ישראל מוקפת במיליציות חמושות וכי אף מדינה בעולם אינה עומדת בפני איום כזה.  

"יש כיום לימין הישראלי, בראשות ראש הממשלה ביבי נתניהו, כמה טיעונים ממש חזקים התומכים בשימור הסטטוס-קוו - טיעונים שבטווח הארוך קטלניים לישראל כמדינה יהודית דמוקרטית", כתב פרידמן.

"מה הטיעונים?", ממשיך פרידמן. "ישראל כיום מוקפת בארבעה מתוך חמישה גבולותיה - דרום לבנון, עזה, סיני וסוריה - לא במדינות אלא במיליציות, לבושות בבגדים אזרחיים, חמושות ברקטות ואשר מסתתרות בתוך אוכלוסיה אזרחית. אין עוד מדינה שעומדת בפני איום דומה. כאשר מפקדים ישראלים ברמת הגולן מביטים כיום לעבר סוריה, הם רואים יועצים צבאיים רוסיים ואיראנים, לצד יחידות של צבא סוריה ולוחמי חיזבאללה מלבנון, נלחמים במיליציות סוניות ג'יהאדיסטיות - והג'יהאדיסטים בדרך כלל מנצחים".

"זה לא מצב שמעודד נטילת סיכונים בגדה המערבית, הצמודה לנמל התעופה הבינלאומי היחיד של ישראל. העובדה שישראלי נסוגה באופן חד צדדי מעזה בשנת 2005 וחמאס השתלט על הרצועה ב-2007 והקדיש את מרבית האנרגיה שלו למלחמה נגד ישראל ולא לבניית פלסטין, גם היא לא מעודדת נטילת סיכונים ושינוי המצב הקיים", כתב פרידמן.

"במישור הדיפלומטי, ב-17 במארס העלה הנשיא אובמה באופן אישי, בפגישה פנים מול פנים עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, רעיונות לפשרה בכמה מנקודות המחלוקת העיקריות במסגרת היוזמה של שר החוץ האמריקאי קרי, וביקש מעבאס לומר לו בו במקום האם יסכים להם. אובמה עדיין ממתין לתשובה".

"נתניהו ועבאס גילו גמישות בכמה סוגיות, אך איש מהם לא יכול לקבל את יוזמת קרי כולה. לכן נמשך הסטטוס קוו. אבל לא מדובר בסטטוס קוו רגיל. הוא הופך ליותר ויותר רעיל מדי יום. אם ישראל תמשיך לשלוט בגדה המערבית וב-2.7 מיליון פלסטינים שגרים בה, היא תיצור מדינה רב-דתית ורב לאומית גדולה אף יותר בתוכה, שבה דת/לאום אחד שולט באחר - בדיוק מסוג המדינות שמתפוצצות עכשיו במלחמות אזרחים מסביב לישראל".

"האם ניתן למנוע התנגשות חמורה יותר?", שואל פרידמן בטור. תשובתו: "הדרך היחידה לעשות זאת היא אם הישראלים והפלסטינים יעשו זאת בכוחות עצמם, באופן ישיר, תוך הפעלת דמיון של ממש, כדי להפוך את המצב הנוכחי של תלות הדדית לא בריאה, למודל של תלות הדדית בריאה".

"למעשה, מודל כזה כבר קיים בשיתוף פעולה בין אנשי הגנת סביבה ישראלים, פלסטינים וירדנים", כתב פרידמן. "בשבוע שעבר, זכיתי לביקור מצד נציגי ארגון EcoPeace Middle East (ארגון ידידי כדור הארץ המזרח התיכון) שבראשו עומדים האדריכל הירדני מונקד' מיהאר, העו"ד הסביבתי הישראלי, גדעון ברומברג, ומומחה המים הפלסטיני נאדר חאטיב".

פרידמן סיפר כי השלושה הגיעו יחד לוושינגטון כדי להזהיר מפני משבר מי השתייה ברצועת עזה, הנובע ממחסור בחשמל שמונע התפלה ומשאיבת יתר ממערכת מי התהום של אקוויפר עזה. בעיה נוספת שהעלו היתה קריסת מערכת הטיפול בשפכים של עזה, שגורמת להזרמת שפכים לים התיכון, ונשיאתם בזרם צפונה - דבר שמאיים על איכות מי השתייה שמייצר מתקן ההתפלה הישראלי באשקלון. "זאת הכל מערכת אקולוגית אחת. כולם קשורים זה לזה", כתב פרידמן.

"בצפון, EcoPeace סייעה - באמצעות חינוך, מחקר והסברה - לשכנע ראשי ערים ישראלים, פלסטינים וירדנים לשקם את נהר הירדן, שהפך לצינור ביוב פתוח", המשיך פרידמן. "מאז 1994, ירדן אוגרת בחורף מים מנהר הירמוך בכנרת הישראלית, ואז ישראל מחזירה לירדן את המים בקיץ - כמו סוג של בנק מים".

היכולת של אויבים לשעבר לבנות תלות הדדית חיובית היא המפתח, כתב פרידמן. "המקור היחיד של בטחון בר קיימא אינו חומות, רקטות, הצבעות באו"ם או הפגנות באירופה, אלא אמון בין שכנים שיוצר תלות הדדית בריאה - אקולוגית ופוליטית. אלו הדברים שהכי קשה ליצור, אבל גם אלו שהכי קשה לשבור לאחר יצירתם", סיכם פרידמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום