רוסף נבחרה לכהונה שנייה בברזיל - עכשיו עליה להחזיר את הכלכלה למסלול

עם זאת, רבים מתקשים להאמין שלרוסף יש את הכוח הפוליטי או הנחישות הנחוצים לביצוע רפורמות משמעותיות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
לוגו רויטרס
רויטרס

נשיאת ברזיל דילמה רוסף , באמצעות השקעות רבות והבטחה להרחיב את המאבק נגד העוני. אך בכהונתה השנייה, יהיה עליה להשיב סדר לקופה הציבורית, אם ברצונה להחזיר את כלכלת ברזיל התקועה למסלול.

רוסף הצליחה לנצח את בסיבוב השני של הבחירות לנשיאות, הודות לתמיכה חזקה מהעניים, אף שהתקשתה להילחם באינפלציה הגבוהה, למשוך השקעות חדשות ולאושש כלכלה בשנתה הרביעית של צמיחה מאכזבת.

כעת, כשהקמפיין הקשה מאחוריה, רוסף צריכה להתמודד עם המשימה המאתגרת של החזרת הברק לכלכלה שבעבר הייתה חביבת וול סטריט, אך נפגעה מטעויות במדיניות וממשברים עולמיים שפגעו בביקוש לייצוא הברזילאי.

רוסף חוגגת את הניצחוןצילום: רויטרס

כדי לעשות זאת, עליה לפעול במהירות לבלימת הבריחה מהמאזנים התקציביים של ברזיל, מה שהוסיף לחץ לאינפלציה ופגע באמון המשקיעים בכלכלה הגדולה באמריקה הלטינית. כשלון בניקוי המאזנים עשוי להוביל להורדת דירוג אשראי בשנה הבאה.

רוסף נקטה בטון מפייס בנאום הניצחון שלה ביום ראשון, והתחייבה לשתף פעולה עם יריביה הפוליטיים ועם מנהיגים עסקיים כדי לקדם עידן חדש של צמיחה כלכלית. "ניתן תמריצים חדשים לכל מגזרי הכלכלה, בייחוד לתעשייה", אמרה. "אני רוצה שותפות עם כל המגזרים כדי להתמודד עם האתגרים שעומדים בפנינו". היא גם הושיטה ענף של זית למשקיעים החוששים מפני ההתדרדרות של קופת המדינה, ואמרה כי היא מחוייבת למשמעת תקציבית ולהורדת האינפלציה.

אך לא ברור האם רוסף, שמאלנית המאמינה בצמיחה כלכלית בהובלת המדינה, מחוייבת מספיק למשמעת פיננסית כדי להתמודד עם רפורמות בעייתיות פוליטית במערכות המיסוי והפנסיה, או עם קיצוצים בתכניות רווחה פופולריות.

"הכל תלוי במדיניות תקציבית, אך אין יותר מדי מרחב פעולה כדי לבצע שינוי דרסטי בטווח הקצר, בהתחשב בנוקשות התקציב", אמר אוטאביאנו קאנוטו, בכיר בבנק העולמי שכמה גורמי ממשל בברזיל טוענים מועמד להיות שר האוצר החדש של רוסף.

תומכי רוסף חוגגים את הניצחוןצילום: אי–פי

כ-90% מהתקציב של ברזיל מחוייב על פי חוק, מה שאומר שלממשל אין הרבה מרווח לקיצוצים משמעותיים, מבלי לצמצם השקעות ציבוריות או תכניות רווחה. "צריך ללוות כל פעולה תקציבית במסגרת לטווח הבינוני או הארוך שתחזק את האמון", הוסיף קאנוטו, שסירב להגיב על ההערכות לגבי מינויו לתפקיד שר האוצר.

הגירעון בתקציב של ברזיל התרחב משמעותית תחת ידיה של רוסף, שהגדילה את ההוצאות הציבוריות והעניקה שלל הקלות מס למגזרים מתקשים כדי לעודד את הכלכלה. למרות צעדים אלה, התפוק התעשייתית לא התאוששה, וממשלתה של רוסף ספגה ביקורות על שימוש במהלכים תקציביים כדי להגדיל את החיסכון הציבורי באופן מלאכותי.

הגירעון המוסווה על ידי "טריקים תקציביים" אלה, בהם עיכוב תשלומי תכניות רווחה ומשיכת כספים מקרן ההשקעות הממשלתית של ברזיל, עשוי להוות כ-2% מהתמ"ג, להערכת אנליסטים ב-BNP פאריבה.

כאב הראש של רוסף לא יהיה מוגבל לתחום התקציבי. לאחר ששמרה על מחירי הדלק והחשמל נמוכים באופן מלאכותי כדי לסייע בהגבלת האינפלציה, מופעל על הנשיאה לחץ לאפשר למחירים לטפס. עליית מחירים תהיה טובה לחברת הנפט הממשלתית פטרובראס ולחברות החשמל, אך היא תפגע במאמציה של רוסף להגביל את האינפלציה, ועשויה לפגוע בפופולריות שלה בקרב מעמד הפועלים בברזיל. ירידה במחירי הסחורות בשל האטה בצמיחה העולמית והעלאת הריבית בארה"ב עשויות אף הן להקשות על שיפור הצמיחה הכלכלית בברזיל.

המפסיד אאסיו נווס בנאום ההפסדצילום: רויטרס

המשקיעים אינם משוכנעים שרוסף תפעל בהחלטיות כדי להתמודד עם האתגרים הכלכליים הרבים של ברזיל. אך יש מי שמקווים שהאיום של הורדת דירוג אשראי יאלץ את רוסף לנקוט בגישה יותר ידידותית לשווקים. שוקי המניות והמט"ח של ברזיל נחלשו בכל פעם שרוסף התחזקה בסקרים במהלך מסע הבחירות.

"היא לא ביצעה שינויים בכהונה הראשונה שלה, כך שלא נראה לי שתשנה דרכיה בכהונתה השנייה", אמר ראול ולוסו, יועץ כלכלי בברזיליה. "יש לה נטל אידיאולוגי כבד, וזה לא ישתנה בן ליל", הוסיף. אף שרוסף הבטיחה להחליף את שר האוצר גואידו מנטגה שספג ביקורות רבות, השווקים עדיין אינם מאמינים כי תשנה כיוון משמעותית ותתערב פחות בכלכלה.

עסקים מקומיים קוראים כבר זמן רב לרפורמות נרחבות בביורוקרטיה של ברזיל, לפישוט חוקי המס ורפורמה במערכת הפנסיה. רוסף מסכימה כי רבות מרפורמות אלה נחוצות, אך עד כה לא הראתה נחישות לקחת חלק במשא ומתן הדרוש לקידום יוזמות שכאלה בקונגרס. גם עם רוב ברור בקונגרס התקשתה רוסף להעביר חקיקה לפישוט חוקי מס פשוטים והפחתה של נטל הפנסיה על הקופה הציבורית. בכהונתה השנייה, הקונגרס יהיה מפוצל עוד יותר, מה שצפוי להקשות על מאמצים להפחתת עלות עשיית עסקים בברזיל.

לפי דו"ח קלות עשיית העסקים של הבנק העולמי, חברות ברזילאיות משקיעות 2,600 שעות בשנה בממוצע בחישוב תשלומי המסים שלהן. זהו זמן גדול כמעט פי 15 מהזמן הנדרש לחישוב המסים בארה"ב.

מקסיקו וקולומביה, שמבצעות רפורמות שאפתניות יותר לפתיחת כלכלותיהן, צומחות בקצב כמעט כפול מזה של ברזיל. כלכלת ברזיל כמעט ולא צפויה לצמוח השנה, וב-2015 צפויה לצמוח ב-1% בלבד – הרבה פחות מצמיחה של 7.5% ב-2010, לפני כניסתה של רוסף לתפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום