באטמן של משרד האוצר האמריקאי מכה את דאעש בחשבון הבנק שלה

ממרתפי משרד האוצר נאבק דיוויד כהן, המכונה בממשל האמריקאי "באטמן הפיננסי", במימון לארגוני טרור - אך הפעם, הוא מודה, המשימה קשה יותר ■ "הנפט של דאעש מוצא את דרכו למישהו שמזקק ומוכר אותו, ויש לו קשרים למגזר הפיננסי הלגיטימי", מספר כהן, שמפעיל לחץ כבד על מדינות לחשוף עסקות שוק שחור

ניו יורק טיימס
ג'ולי הירשפלד דיוויס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ולי הירשפלד דיוויס

בכל בוקר יורד דיוויד כהן למתחם מבוצר דמוי מערה במעמקי משרד האוצר האמריקאי, שם הוא עובר על מאות דפים של ראיות - מדו"חות מודיעיניים ראשוניים ועד להערכות איומים מלוטשות - כדי לנסות ולחדור לרשת המימון הגדולה והעמומה של המדינה האסלאמית (דאעש), ארגון הטרור שמסוגל לייצר 50 אלף חביות נפט ביום.

כהן, מנהל האכיפה הגלובלי ואסטרטג המודיעין של משרד האוצר האמריקאי, מנסה לעקוב אחר משלוחי דאעש מבארות הנפט שלו בסוריה ובעיראק דרך נתיבי הברחה לאורך הגבול לטורקיה. שם אפשר למכור את הנפט בשוק השחור במחיר של 60 דולר לחבית - הנחה גדולה לעומת המחיר הסטנדרטי של כ–80 דולר לחבית, אך עדיין ברווח גדול.

"הנפט הזה מוצא את דרכו איכשהו למישהו שמזקק ומוכר אותו, וככל הנראה יש לו קשרים למגזר הפיננסי הלגיטימי, ואותו אדם חשוף לסנקציות שלנו כמו גם לדיפלומטיה הכלכלית", סיפר כהן בראיון. הוא סירב להיכנס לפרטים לגבי אילו מדינות או כמה כסף הוא מאמין שמעורבים בכך.

דיוויד כהן. אורח קבוע בחדר המצב של אובמהצילום: רויטרס

כהן, בוגר ייל שידוע במסדרונות הבית הלבן כ"באטמן הפיננסי" של הממשל, הוא קו המתקפה הראשון נגד המדינה האסלאמית. התואר שלו הוא תת־שר לענייני טרור ומודיעין פיננסי, והוא ככל הנראה חשוב יותר במאבק נגד דאעש מאשר טילי הטומהוק שנורים מספינות המלחמה האמריקאיות או הפצצות שמושלכות ממטוסי האף–16. הוא נהפך לאורח קבוע בחדר המצב של הנשיא ברק אובמה.

"דיוויד ממלא את התפקיד הראשי במאמצים הן לעקוב אחר זרימת כספים לא חוקיים לפעילות טרור לא חוקית והן לעצור אותה, ודאעש היא דוגמה למה שכעת מדאיג אותנו מאוד", אמר שר האוצר, ג'ק לו.

אך המאמצים לנתק את המימון לדאעש התגלו עד כה כקשים לא פחות ממבצע צבאי. הלוחמים הסונים, שנחשבים לארגון הטרור העשיר והמתוחכם בעולם מבחינה פיננסית, שולטים בתריסר שדות נפט בעיראק ובסוריה. חלק הארי מתוך 100–200 מיליון דולר בהכנסות שמומחים מעריכים שהארגון ישיג השנה, מגויס מחוץ למערכת הבנקאות הרגילה. הארגון יכול להכניס מיליון דולר ביום לפחות ממכירת נפט בשוק השחור, בנוסף לעשרות מיליונים נוספים בכל שנה מסחיטה וכופר.

לחץ כבד על טורקיה

לפני שהמדינה האסלאמית עלתה לכותרות, כהן היה ידוע בממשל בעיקר כמי שגיבש ויישם שורה של סנקציות שנועדו לשתק את הכלכלה האיראנית ולאלץ את מנהיגיה להגיע לשיחות שיעצרו את פיתוח הנשק הגרעיני. ואולם איראן, שמשתמשת בבנקים לגיטימיים וסוחרת בנפט במחיר מלא, היתה - לפחות בהשוואה לדאעש - ברורה. כדי לעקוב אחר כספי המדינה האסלאמית, כהן חייב לעקוב אחר מכירת הנפט מסוחר אחד בשוק השחור לאחר, עד שהכסף סוף כל סוף מגיע למקור מזוהה בבנק או במוסד פיננסי.

"אני צופה שתהיה לנו השפעה על המצב הכלכלי של דאעש הרבה לפני היעד של 36 חודשים", אמר כהן, כשהוא מתייחס להערכתו של אובמה לגבי משך הזמן שלו תזדקק ארה"ב כדי לחסל את הארגון. "אבל זה לא יהיה מקרה שבו פשוט נלחץ על מתג ולפתע כל משאביהם הפיננסיים ייעלמו".

כשהוא לא בבית הלבן או במשרד האוצר, כהן מטייל בעולם ומנסה לרתום ממשלות זרות למאמציה של ארה"ב לדחוק את השחקנים הרעים מהמערכת הפיננסית הבינלאומית ולסגור את ברז אספקת הכספים שלהם. החודש הוא נסע לביקור של שלושה ימים בדוחא שבקטאר ובג'דה שבסעודיה, שם נפגש עם עמיתיו ודן עמם במאבק ברשתות הפיננסיות של דאעש. אלה היו המדינות ה–13 וה–14 שבהן ביקר השנה.

הוא מפעיל לחץ כבד על טורקיה לחשוף עסקות בשוק השחור, שמניבות רווחים למדינה ולאליטה שלה בגלל מחירי הנפט הנמוכים. חלק מהדיווחים טוענים כי טורקיה מתחילה לעשות יותר כדי לרסן את הסחר הלא חוקי, וכי ממשל אובמה הפציץ בתי זיקוק של דאעש בסוריה. כהן לא מוכן לפרט עד כמה פגעו המתקפות האלה בהכנסות הנפט של דאעש.

מה שהוא כן מוכן לומר שהוא שלפני 13 שנה הורכבה פעילות המודיעין של משרד האוצר האמריקאי מאדם אחד שישב בחדרון ושלח דיווחים לבכירים. כיום כהן מנהל 700 אנשים בלשכה של 200 מיליון דולר למאבק בטרור, שהוקמה אחרי ה–11 בספטמבר 2001. הוא אוהב לציין שזוהי חטיבת המודיעין היחידה בעולם שיושבת בתוך משרד אוצר.

"מעולם לא חלמתי על העבודה הספציפית הזאת משום שהיא לא היתה קיימת", אמר כהן, בן 51, בראיון שנערך במשרדו בתוך משרד האוצר, בשכנות לבית הלבן. "אבל זו עבודת החלומות שלי. אני יכול לגעת כמעט בכל סוגיה של ביטחון לאומי שעמה אנחנו מתמודדים".

כהן, בנו של רופא מבוסטון שהתחנך בקורנל, התחתן עם חברתו לספסל הלימודים בייל ומגדל עמה את שני ילדיהם, מתאר את עצמו כ"כפייתי מאוד" בכל מה שקשור לקריאת כל האי־מיילים שלו ושמירה על תיבת דואר נקייה. הוא קנאי באותה מידה לכל מה שהוא מכניס לפיו, אבל עד לנקודה מסוימת. באחד הימים לאחרונה אכל סלט לארוחת צהריים במשרדו, ונכנע לפיתוי. "ניסיתי שלא לאכול את הביצה, אבל לא יכולתי לעמוד בפיתוי".

עמיתים מספרים כי כהן, שעבד במשרד האוצר בממשל קלינטון ובמשרד פרטי לפני שהחל להוביל את המשרד למאבק במימון טרור ב-2011, משדר סגנון נינוח אך מתעורר לחיים בתנאי לחץ. "לעתים קרובות מצפים מאתנו ליזום את הצעדים הראשונים שהממשל ינקוט בתגובה על איום חדש", אמר אדם סזובין, מנהל המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי, אשר אחראי על אכיפת תוכנית הסנקציות הכלכליות. "אנחנו צריכים להיות מוכנים לקבל החלטות, כולל החלטות רגישות ולפעמים שנויות במחלוקת. הוא פורח בסוג הלחץ הזה".

אתר זיקוק נפט בקחטניה, שבשליטת הכורדים בסוריה. כוחות דאעש תפסו בארות רבות באזורצילום: רויטרס

"דרישת כופר זוכה להצלחה מפחידה"

מלבד המאבק במדינה האסלאמית, כהן השפיע רבות גם על הסנקציות של הממשל נגד רוסיה, שנועדו ללחוץ על הנשיא ולדימיר פוטין להפסיק להתערב במצב באוקראינה ובה בעת ללחוץ על מדינות אירופה לאמץ את מדיניות הממשל לא לשלם כופר על חטופים. בנאום שנשא באוקטובר 2012, זמן רב לפני שהעולם נחשף לסרטוני הווידאו של עריפת ראשיהם של העיתונאים האמריקאים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף על ידי אנשי דאעש, אמר כהן כי דרישת כופר "זוכה להצלחה מפחידה" אצל ארגוני טרור וכי סירוב לשלם כופר "הוא הדרך הבטוחה ביותר לשבור את המעגל".

עם זאת, בראיון כינה זאת כהן "הסוגיה המייסרת ביותר שעמה אנחנו מתמודדים כאן". הוא הוסיף: "אתה מסתכל על משפחותיהם של אנשים שמוחזקים כבני ערובה, ואתה לא יכול שלא להרגיש נורא. בכל מקרה אינדווידואלי, זו מדיניות שקשה מאוד לדבוק בה, אבל אנחנו עושים זאת משום שזה מגן על אזרחי ארה"ב כמכלול". זה חשוב גם למטרה הגדולה שלו: לחתוך את המימון למדינה האסלאמית בכל דרך שבה הוא יכול.

כהן שהה בלונדון ביוני כשראה את הדיווחים הראשונים על כניסת הלוחמים הסונים למוסול. "חששנו מהאנשים האלה וראינו אותם עוד קודם לכן", אמר. כאשר ראה את ההתקדמות שלהם בעיראק, הוא נזכר, חשב לעצמו, "יש לנו עוד הרבה עבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker