הדרך של כורדיסטאן לעצמאות עוברת בשדות הנפט ומרבצי הגז הטבעי

עשרות מכליות נפט כורדיות שטות במעגלים בים בתקווה שמישהו יקנה מהן את הנפט ■ פרשנים: הכורדים יגיעו לעצמאות, בין היתר משום שאירופה זקוקה למקור אנרגיה שאינו רוסיה או איראן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כ-24 מכליות נפט ענקיות שטות במעגלים בים התיכון ובאוקיאנוסים, עמוסות בנפט שנשאב בכורדיסטאן העיראקית, בלי שיהיה להן מקום שבו יוכלו לפרוק אותו באופן חוקי. צי הנפט הוא הימור יקר, שעולה לממשלת הכורדים מיליוני דולרים בחודש, אך נציגי הממשלה נואשים למכור את הנפט בחו"ל, אף שממשלות עיראק וארה"ב חוסמות את מאמציהן.

עיראק רואה בנפט סחורה לא חוקית, שרק למשרד הנפט העיראקי מותר לשווק, על בסיס חלוקת רווחים: 83% לממשלת בגדד ו-17% לאוטונומיה הכורדית בצפון. בשל חשש שהכנסות הנפט ישמשו למימון המאבק לעצמאות כורדיסטאן, ממשלת עיראק איימה לתבוע כל מדינה או חברה שתקנה נפט מהכורדים, ואף הפסיקה לתקצב את האזור. הכורדים המשיכו לשאוב נפט בסברם שבעלי בריתם האמריקאים ירככו את עמדתם. ואולם עם נפילת מחיר הנפט וסירובן של עיראק וארה"ב לשנות את עמדתן, הסיכויים יורדים והולכים.

הכורדים ממשיכים להשקיע בשאיבת נפט אף שממשלתם על סף פשיטת רגל. הם סבורים כי התאוששות מחירי הנפט והביקוש לו יתמכו בשאיפותיהם הלאומיות. הממשל האמריקאי, שמעוניין שכורדיסטאן תישאר חלק מעיראק ושהפש מרגה ימשיכו להילחם באנשי המדינה האיסלאמית (דאעש) במקומות שבהם צבא עיראק לא יכול לעשות כן, לוחצים על שני הצדדים להגיע לפשרה. המגעים לא השיגו כל התקדמות עד כה. נציגי הכורדים איימו לפרוש מממשלת עיראק אם לא תשיב את התקצוב ותאפשר להם לשווק את הנפט. חיידר אל־עבאדי, ראש ממשלת עיראק, אמר כי הוא נכון להתפשר, אם הכורדים יתפשרו אף הם.

כורדים בעיראק הנלחמים באנשי המדינה האסלאמיתצילום: אי־פי

לפי הערכות, יש באזור בשליטת הכורדים 17% מרזרבות הנפט של עיראק - 141 מיליארד חביות. כורדיסטאן מייצאת לפחות 280 אלף חביות נפט ביום דרך צינור לנמל בג'ייהאן שבטורקיה, שם מוטען הנפט על המכליות. נציגי הכורדים אומרים שבכוונתם להגדיל את הכמות לחצי מיליון חביות ביום עד סוף השנה. אחרי שארגון דאעש פלש לצפון־מערב עיראק ביולי, הכורדים השתלטו על כירכוכ, עיר שבה מרבצי הנפט השניים בגודלם במדינה. הם מקווים להתחיל לשאוב גם שם.

"קבוצה סונית שיכולה להתמודד עם דאעש"

הקונים הפוטנציאליים קיימים, אם כי הם לא רוצים לדבר על כך בגלוי, כדי שלא להרגיז את האמריקאים. ביוני דיווחו כמה עיתונים כי מכלית אחת פרקה נפט כורדי בישראל. לדברי נציגים מעיראק, יש קונים בשוק השחור בטורקיה ובאיראן. כמה סוחרי נפט ציינו כי המכליות כיבו אמצעי תקשורת אלחוטיים - סימן שאולי העבירו את הנפט למכליות אחרות, נוהל מקובל בקרב מבריחי נפט, כדי להקשות על המעקב אחרי הסחורה המוברחת.

השדות הכורדיים מניבים עוד סחורה מבוקשת - גז טבעי. טורקיה זקוקה לו, ומקווה להחליף את התלות בגז היקר מרוסיה ואיראן. הגז הכורדי עשוי גם לסייע לאירופה להקטין את תלותה באנרגיה רוסית. "ארה"ב צריכה למצוא פתרון שיאפשר לכורדים ולעיראקים להרוויח", אמר קרלוס פסקואל, שליח משרד החוץ האמריקאי לשעבר. "עבור הכורדים זהו מבחן: האם ישיגו מספיק הכנסות כדי להגיע לעצמאות", הוסיף פסקואל. העיראקים משוכנעים שהכורדים מנצלים לטובתם את המשבר במזרח התיכון כדי להתקרב לעצמאות.

"העצמאות הכורדית היא בלתי־נמנעת", אמר מייקל מקובסקי, בכיר לשעבר בפנטגון, שעסק באנרגיה בעיראק בממשל ג'ורג' בוש הבן. "כולם רוצים שהם יילחמו בדאעש, והם צריכים לממן את רכישת הנשק", אמר סדד איברהים אל־חוסייני, לשעבר ראש תחום החיפוש והפיתוח בסעודי ארמקו, חברת הנפט של סעודיה. "הכורדים ישיגו את רצונם, כי הם הקבוצה הסונית האמינה היחידה שיכולה להתמודד עם דאעש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker