מי שגר באזורים שונאי יהודים משקיע פחות בשוק ההון - ומרוויח פחות

מחקר חדש: אנשים שחיים באזורים בעלי היסטוריה של רדיפת יהודים, סומכים פחות על שוק ההון ■ אבל החוקרים מצאו כי רדיפת היהודים פגעה גם ברודפים, שלא קיבלו תשואה על ההון שלהם

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

ההנחה שיהודים "שולטים" בפיננסים נפוצה בקרב אנטישמים. מחקר אקדמי חדש מוצא כי אנשים שחיים באזורים בגרמניה שבהם הרדיפה נגד יהודים היתה הכי חזקה, הם האזורים שהיו בעלי סבירות נמוכה יותר להשקעה בשוק ההון, אפילו כיום. 

לקשר יש שורשים היסטוריים חזקים מאוד. אנשים שחיים במחוזות שבהם היתה סבירות גבוהה יותר לשליחת יהודים למחנות ריכוז תחת המשטר הנאצי הם בעלי סבירות נמוכה ב-7.5% להשקיע במניות לעומת גרמנים אחרים. מי שגר במחוזות שבהם נעשו פוגרומים ביהודים במגפה השחורה (עוד במאה ה-14) הם בעלי סבירות נמוכה ב-12% להשקיע במניות. סקרים שנערכו מצאו גם כי תושבי המחוזות האלה סומכים פחות על המגזר הפיננסי.

התוצאות בולטות יותר כשמשווים בין מחוזות סמוכים לבין מחוזות אחרים שבאותה מדינה או מחוזות שהיו באותם אזורי כיבוש אחרי מלחמת העולם השנייה. החוקרים ערכו מבחן נוסף כדי לאמת את הנתונים. מבחינה היסטורית, יהודים גרמנים התיישבו בעמק הריין. ולכן מחוזות גרמנים שסמוכים לעמק היו בעלי סבירות גבוהה יותר לפוגרומים והסבירות שאנשים שם ישקיעו בשוק המניות נמוכה יותר לעומת אנשים מרוחקים. אבל כשהשוו את הנתונים למחוזות צרפתים סמוכים לריין לעומת מחוזות צרפתים מרוחקים, לא היה הבדל בתפיסה של שוק המניות.

הפגנות אנטישמיות בגרמניה במהלך מבצע צוק איתןצילום: רויטרס

מחברי המחקר מצאו כי חוסר האמון בשוק ההון משפיע על אנשים מכל רמות ההשכלה, על אף שאנשים משכילים הם בעלי סבירות נמוכה יותר להיות אנטישמים. הם הגיעו למסקנה כי באזורים האלה קיימת "נורמה תרבותית של חוסר אמון במגזר הפיננסים שמועבר בין דורות באופן נפרד מאנטישמיות".

ההשפעה של חוסר האמון הזה על החוסכים במחוזות האלה בגרמניה גורם להם ליהנות מתשואות נמוכות יותר, בגלל שהם נחשפים פחות לשוק המניות. "המורשת של רדיפת יהודים – שמובילה לחוסר אמון במגזר הפיננסי – מנעה מדורות של גרמנים להשיג עושר פיננסי", טוענים מחברי המחקר. במלים אחרות, "לא רק שרדיפה של מיעוטים מפחיתה עושר לטווח הארוך של הנרדפים, אלא גם של הרודפים".

המחקר נכתב על ידי פרצ'סקו דה-אקונטו מבית הספר לעסקים באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, מרסל פרוקוצ'וק מאוניברסיטת הנובר ומייקל וובר מבית הספר לעסקים בות' באוניברסיטת שיקגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker