הבחירות בברזיל יוכרעו היום, והמשקיעים החליטו: מעדיפים את הקפיטליסט

אאסיו נווס, יריבה של הנשיאה דילמה רוסף בסיבוב השני של הבחירות שיתקיים היום, נהפך לחביב המשקיעים כשהודיע שימנה 
לשר האוצר את מנהל קרן הגידור שכיהן כנגיד הבנק המרכזי של ברזיל ■ כמושל, קיצץ נווס במחצית משכרו ואיזן את התקציב

ניו יורק טיימס
ג'יימס סטיוארט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסיבוב השני של הבחירות בברזיל שיתקיים היום עשוי להיות צמוד מאוד, אך המשקיעים כבר הצביעו בריאלים ובדולרים שלהם - והם מעדיפים את אאסיו נווס על פני הנשיאה המכהנת, דילמה רוסף.

נדיר שמועמד אשר תומך בצמיחה והינו ידידותי לשווקים נחשב למועמד רציני בבחירות לנשיאות במדינה מתפתחת, שלא לדבר על מדינה גדולה ומשפיעה כמו ברזיל, שכלכלתה היא השביעית בגודלה בעולם.

נשיאת ברזיל, דילמה רוסףצילום: רויטרס

כל שינוי בסקרים לטובתו של נווס הביא לזינוק בשוקי המניות בברזיל, או לצניחה אם הסקרים הראו את ההפך. זאת, תוך התעלמות מגורמים כמו מחירי הסחורות, האטת הכלכלה או משברים גלובליים.

 הדבר העיקרי שהפך את נווס לחביב המשקיעים היה הודעתו מיד לאחר שנודע כי עלה לסיבוב השני של הבחירות כי ימנה את ארמיניו פראגה לשר האוצר שלו.

פראגה, תומך נלהב בכלכלת שוק ובמדיניות לעידוד הצמיחה, בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת פרינסטון, זכה לשבחים על תפקודו כנגיד הבנק המרכזי של ברזיל בין 1999 ל–2002. הוא עבד כמנהל בקרן הגידור של ג'ורג' סורוס, וסייע להקים את קרן הגידור גאוואה אינווסטימנטוס, שבה מושקע בנק ג'יי. פי מורגן צ'ייס.

אבל לא כולם מתלהבים מהמינוי הצפוי. מינוי מנהל קרן גידור כמו פראגה עלול להיות מסוכן אפילו במדינה קפיטליסטית מאוד כמו ארה"ב, ובברזיל "הוא לא בדיוק נכס אלקטורלי", כפי שאמר מריו מרקוניני מחברת טנאו אינטליג'נס, לשעבר שר המסחר של ברזיל.

"כל האנשים במשרד שלי בסאו פאולו אוהבים אותו. אבל ברגע שנווס נקב בשמו - המומנטום שלו החל לרדת". רוסף הציבה את פראגה במוקד מתקפותיה הטלוויזיוניות על נווס.

 ל"ניו יורק טיימס" אמר פראגה כי המרוץ הצמוד נובע פחות מאידיאולוגיה כלכלית ויותר מהרצון העז לשינוי.

"רוב האנשים לא פועלים לפי ידע כלכלי עמוק", אמר, "אבל הם יודעים שברזיל צריכה שינוי כדי לחזור לצמיחה, אחרת לא תוכל לשמור על התעסוקה ועל מדיניות הרווחה - ויש אנשים שפשוט נמאס להם מכל השערוריות", אמר פראגה.

הפך גירעונות לעודף 

אאסיו נווסצילום: רויטרס

אין פלא שהמשקיעים מעודדים את נווס. כמושל המדינה השנייה המאוכלסת ביותר בברזיל בין 2003 ל–2010, הוא קיצץ את שכרו בכמעט מחצית, איזן את התקציב והפך שנים של גירעונות אדירים לעודף. הבנק העולמי שיבח אותו כמודל לאחריות תקציבית והעניק למדינה שלו הלוואה של מיליארד דולר ב–2008.

אף שלא התחבב על איגוד המורים לאחר שקשר את שכרם לביצועים, נווס עזב את תפקידו ב–2010 עם שיעור תמיכה של 92%. הוא מצטלם טוב לטלוויזיה, נישואיו לדוגמנית לשעבר והולדת התאומים שלהם בחודש שעבר בוודאי תורמים גם הם לתדמיתו.

 לעומת נווס, רוסף היתה חברת תנועת גרילה מרקסיסטית ושיבחה לא פעם את נשיא ונצואלה לשעבר, הוגו צ'אווס.

בארבע שנותיה כנשיאה צנחה הצמיחה בתמ"ג של ברזיל מ–7.5% לאפס, האינפלציה זינקה ל–6.75%, ושוק המניות צנח בשליש.

ב–2013 יצאו מיליונים לרחובות להפגין נגד מחירי האוטובוסים הגבוהים והשחיתות הממשלתית. רוסף הבטיחה שאם תיבחר מחדש תחליף את שר האוצר הנוכחי, גואידו מנטגה, אם כי, לדברי מרקוניני, "כולם יודעים ששרת האוצר האמיתית היתה דילמה עצמה".

 חלק גדול מהביקורת על רוסף קשור לפטרובראס, חברת הנפט שנשלטת על ידי הממשלה. רוסף היתה יו"ר פטרובראס בין 2003 ל–2010, וכנשיאת ברזיל מינתה את מנכ"ל החברה והיא שולטת בדירקטוריון.

כעת מואשמת רוסף בכך שהובילה את החברה להידרדרות, ובשימוש בהכנסות החברה לטובת הקמפיין שלה לנשיאות.

 מלבד ניקוי חברת פטרובראס, מבטיח פראגה לצמצם את הביורוקרטיה בברזיל, להחדיר משמעת תקציבית, לרסן את האינפלציה, לעודד את הצמיחה ולחולל רפורמת מס.

"זה בר ביצוע", אמר. "זה לא מדע טילים. אנחנו צריכים שילוב של גישה ידידותית לשוק והוצאה טובה יותר אל הפועל. זה שילוב של אידיאולוגיה וניהול". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker