אלה לא פצעי דקירה, זו כרית האוויר: הפגם הקטלני שהרג 3 אנשים

כריות אוויר של חברת טקאטה היפנית התפוצצו במקום להגן על נוסעים בשעת תאונה, בשרשרת מקרים שמחריפה את משבר הבטיחות עימו מתמודדות יצרניות הרכב

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הין טראן שכבה גוססת בטיפול נמרץ החודש אחרי תאונת דרכים, בזמן שחוקרים חיפשו רמזים לגבי מה שנראה כמו פצעי דקירה בצווארה.

פריצת דרך בלתי צפויה הגיעה באי-מייל שבוע לאחר מותה מהפצעים. היה זה מכתב מהונדה, שהאיץ בה לתקן את מכונית ההונדה אקורד שלה, בגלל כריות אוויר שעלולות להתפוצץ. "כרית האוויר", אמרה טינה טראן, אחותה התאומה של הין. "הם אמרו שזאת כרית האוויר".

טראן הפכה לקורבן השלישי לכל הפחות שקשור בקריאות לתיקון של רכבים בעלי כריות אוויר לא תקינות שייצרה חברת טקאטה (Takata) היפנית. יותר מ-14 מיליון רכבים מ-11 יצרני רכב שמצוידים בכריות האוויר האלה נקראו לתיקון ברחבי העולם.

כשטראן ריסקה את מכוניתה, כרית האוויר התפוצצה במקום להגן עליה ושלחה רסיסים אל תוך צווארה, מסר משרד השריף של מחוז אורנג' בקליפורניה. ביום שני, באזהרה חריגה, רגולטור הבטיחות הפדרלי האיץ בבעלי יותר מחמישה מיליון רכבים "לפעול במיידיות" כדי להביא לתיקון כריות האוויר.

אבל הקריאה הבהולה יצרה בלבול בקרב בעלי הרכבים. הונדה מסרה שאין ברשותה מספיק חלפים כדי לתקן את הרכבים מיידית. טויוטה מסרה שבחלק מהמקרים היא תוציא משימוש את כריות האוויר ותמליץ לא לשבת במושב הנוסע הקדמי. אפילו דיוויד פרידמן, סגן מנהל ברשות הלאומית האמריקאית לבטיחות בדרכים (NHTSA), הודה כי רשימת הרכבים שנכללים באזהרה שהוציאה הסוכנות הפדרלית אינה מלאה.

תעשיית הרכב ניצבת בפני משבר בטיחות, שהואץ בעקבות גילויים שנקשר למותם של 29 אנשים לפחות. יצרני רכב, כמו גם רגולטורים פדרליים, הגיבו בדחיפות גוברת כשהוציאו קריאות לתיקון של יותר מ-50 מיליון רכבים בארה"ב השנה, הרבה מעל השיא שנרשם ב-2004 של 30 מיליון רכבים.

כריות אוויר, בייחוד אלה שמיוצרות על ידי טקאטה, הפכו לאחת הבעיות הגדולות, הבוערות והממושכות ביותר.

תחקיר של "ניו יורק טיימס" בספטמבר חשף כי הונדה וטקאטה כשלו במשך שנים לנקוט פעולה ברורה לפני שהוציאו קריאות לתיקון. תלונות שהתקבלו על ידי רגולטורים לגבי יצרני רכב שונים האשימו את כריות האוויר של טקאטה בלפחות 139 פציעות, כולל 37 אנשים שדיווחו על , לפי ממצאי התחקיר.

טקאטה לא הגיבה מיד כשנשאלה כמה זמן יקח כדי לספק כריות אוויר חלופיות. החברה "תמשיך לתמוך באופן מלא בחקירת NHTSA ובריקולים של הלקוחות שלנו", מסר דובר מטעם טקאטה באימייל.

הונדה מסרה ששני אנשים, לא כולל טראן, נהרגו בגלל כריות אוויר שהתפוצצו ויותר מ-30 בני אדם נפצעו. הונדה אמרה בהודעה ש"עוד מוקדם מדי" להסיק מסקנות מהפגיעה הקטלנית בטראן.

מוקד הכשל הוא חומר כימי שמיועד להישרף במהירות ולהפיק גז שינפח את כרית האוויר, אבל עלול לעשות זאת בעוצמה רבה מדי וכך לפוצץ את המיכל שלו תוך השלכת חלקי מתכת לתא הנוסעים. טקאטה ערכה לאחרונה מבחנים לכריות אוויר שגרמו להחזרתן והובילו לאזהרה שפורסמה ביום שני השבוע.

גם ניסאן, מזדה וב.מ.וו נכללו באזהרה, אבל מספר סוגי הרכבים הסופי אינו ברור משום שיש יצרני רכב שנכללו בקריאות לתיקון הקודמות של טקאטה, בהם קרייזלר, פורד, מיצובישי וסובארו, אך לא צוינו בקריאה הנוכחית.

מכונית האקורד האדומה של הין טראן נכללה בקריאה לתיקון קודמת ב-2009, חשפה הונדה ביום שני. אבל במה שמדגיש את הקושי בקריאות לתיקון, הבעלים הקודמים של הרכב לא קיבל את התיקון, וטראן קנתה את המכונית מיד שנייה בשנה שעברה בלא שידעה על מצב כריות האוויר שלה. בארה"ב אין שום חוק שקובע כי מכונית משומשת חייבת לעבור תיקוני ריקול לפני שהיא נמכרת שוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker