אמזון מחזקת אחיזתה בשוק הספרים: הגיעה להסכם עם אחת המו"ליות הגדולות

אמזון הגיעה להסכם על מחירי הספרים האלקטרוניים עם המו"לית סיימון אנד שוסטר, בצעד שצפוי להפעיל לחץ על האשט, מו"לית שנמצאת כבר חודשים במאבק עם אמזון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ענקית הקמעונות המקוונת אמזון, השחקנית הדומיננטית בשוק הספרים העולמי, חתמה על הסכם רב שנים עם המו"לית סיימון אנד שוסטר, הנמנית עם 5 מו"ליות הספרים הגדולות בעולם, בנוגע למחירי הספרים האלקטרוניים. ההסכם עשוי להפעיל לחץ נוסף על האשט, שנמצאת כבר חודשים בכאסח פומבי עם אמזון על התנאים שדורשת ענקית האינטרנט, השחקנית הדומיננטית בשוק הספרים האלקטרוניים, להגיע אף היא להסכם על מחירי הספרים.

3 המו"ליות הגדולות הנוספות - פנגוין-רנדום האוס, מקמילן והרפר-קולינס – עוד מתנהלות לפי חוזים ישנים, וצפויות אף הן בשלב מסויים להזדקק להסכמים חדשים עם אמזון. ההסכמים הראשונים עשויים להשפיע במידה רבה על ההסכמים העתידיים, כאשר יהיה סטנדרד קבוע לתמחור ספרים חדשים וישנים באינטרנט.

המחלוקת עם האשט עשתה רעש רב, כאשר סופרים וההוצאה עצמה טענו כי אמזון מפלה את ספריהם לרעה באתריה – בין היתר באמצעות העלאת מחירם, הארכת זמני המשלוח של ספרים, והצעת ספרים של מו"ליות אחרות במקומם. כמה סופרים התקוממו וחתמו על עצומה הקוראת לאמזון להפסיק בנוהג זה. הסופרים גם שוקלים לפנות למשרד המשפטים האמריקאי בבקשה לפתיחת חקירת הגבלים עסקיים נגד אמזון.

הסופר דאגלס פרסטון העומד בראש קבוצת הסופרים, אמר כי הוא רוצה לדעת האם אמזון הציעה להאשט את אותם התנאים שהציעה לסיימון אנד שוסטר. מנכ"לית סיימון אנד שוסטר, קרולין רידי, כתבה במכתב לסופרים וסוכנים כי "אנחנו מרוצים מההסכם, כיוון שהוא מיטיב כלכלית הן עם ההוצאה והן עם סופריה, ומשמר את נתח ההכנסות של הסופרים ממכירות הספרים האלקטרוניים".

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker