ג'נט ילן: העלייה המתמשכת באי השוויון בארה"ב מאוד מדאיגה

"יש מקום לשאול האם מגמה זו עולה בקנה אחד עם הערכים שבבסיס תולדות האומה שלנו", אמרה יו"ר הבנק הפדרלי ■ ילן: "הניידות הכלכלית בארה"ב נמוכה יותר מאשר במרבית הכלכלות המפותחות האחרות"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, אמרה כי היא מודאגת מאוד מהעלייה הממושכת ביותר מאז המאה ה-19 באי שוויון בהכנסות ובעושר בארה"ב, אך נמנעה מלהציע פתרונות מדיניות לבעיה.

המחצית הנמוכה במונחי עושר מבין משקי הבית בארה"ב החזיקה בשנה שעברה ב-1% בלבד מהעושר, לפי נתוני סקר צרכנים פיננסי שערך הבנק הפדרלי, בעוד ש-5% העשירים ביותר מבין משקי הבית החזיקו ב-63% מהעושר. ילן אמרה היום את הדברים בכנס על אי שוויון כלכלי שערך הבנק הפדרלי של בוסטון.

"העשורים האחרונים התאפיינו בהתרחבות אי השוויון שאותו אפשר לתמצת כעלייה משמעותית בהכנסות ובעושר של העשירים ביותר וקיפאון ברמת החיים של הרוב", אמרה ילן. "יש מקום לשאול האם מגמה זו עולה בקנה אחד עם הערכים שבבסיס תולדות האומה שלנו".

ההכנסה הממוצעת של 5% העשירים ביותר מבין משקי הבית בארה"ב צמחה ב-38% בין 1989 ל-2013, לעומת עלייה של פחות מ-10% בהכנסות של שאר משקי הבית, אמרה ילן, אשר לא התייחסה בדבריה למדיניות המוניטרית של הבנק הפדרלי או לתחזית לכלכלת ארה"ב.

ג'נט ילןצילום: REUTERS

מאז שהחלה הגרסה הנוכחית של סקר הבנק הפדרלי בשנת 1989, נרשמה "עלייה בריכוזיות ההכנסות באחוזונים העליונים של משקי הבית", אמרה ילן. בה בעת, אי השוויון בחלוקת העושר קיצוני אף יותר מאי השוויון בהכנסות, ונתוני הבנק הפדרלי מצביעים על כך שפערי העושר התרחבו בשיעור חד יותר מפערי השכר.

ילן אמרה עוד כי הניידות הכלכלית בארה"ב נמוכה יותר מאשר במרבית הכלכלות המפותחות האחרות, וכי סיבה מרכזית לכך היא כי ארה"ב היא אחת הכלכלות הגדולות היחידות שמממנת את החינוך הציבורי באמצעות מיסוי ולא ברמה כלל ארצית.

"מחצית ממימון מערכת החינוך הציבורית בארה"ב מגיע ממסים מקומיים, נתח גדול בהרבה מאשר בכלכלות מפותחות אחרות", ומשמעות הדבר היא כי אי השוויון בהכנסות ובעושר של משקי הבית "מגדיל את יכולתם של מחוזות בתי ספר עשירים יחסית להגדיל את ההוצאות על בית ספר ציבוריים", אמרה ילן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום