מערכת המדרוג של נילסן בארה"ב היתה פגומה במשך חודשים

החברה הודתה ביום שישי כי בגלל פגם בתוכנה הוטו נתוני הצפיה של הרשתות הגדולות – מה שמעורר כעת ספקות לגבי שיטת המדרוג כולה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

חברת המדרוג נילסן הודתה ביום שישי כי נתוני הצפיה של רשתות הטלוויזיה הגדולות בארה"ב שעליהם דיווחה בשבעת החודשים האחרונים היו שגויים, טעות שהעלתה שאלות לגבי שיטת המדרוג של החברה, אשר כבר ספגה לא מעט ביקורת.

הטעות של נילסן, אשר מקורה לדברי החברה בפגם בתוכנה, פגעה בנתוניהן של כל הרשתות למעט ABC, שלה הועילה, לפי גורמים המקורבים לעניין. נילסן לא אישרה או הכחישה זאת, אך בכיר ב-ABC אישר כי הטעות שיפרה את נתוני הצפיה של הרשת. כך, למשל, שיעורי הצפיה ב"רוקדים עם כוכבים" של ABC, אשר היו בירידה מתמדת בשנים האחרונות, השתפרו פלאים בעונת הסתיו.

בכירים בנילסן הדגישו שוב ושוב בשיחה עם עיתונאים ביום שישי כי הטעויות היו קטנות, "כמו טעות מדגמית". עם זאת, במכתב שנשלח ללקוחות, כתבה החברה כי "ברוב המקרים ההשפעה היתה קטנה, אך בקומץ מקרים ההשפעה היתה גדולה יותר".

עם זאת, עדיין לא ברור כיצד הטעות תשפיע על פרסום בשווי 70 מיליארד דולר בשנה בארה"ב המבוסס על נתוני נילסן וכן על שמה הטוב של החברה. כמה בכירים בתחום הפרסום בטלוויזיה הביעו כעס וחוסר אמון לנוכח הטעות ומשך הזמן שלקח לגלות אותה. "נתוני המדרוג האלה הם המטבע החשוב של התעשיה", אמר אלן וורצל, שעומד בראש חטיבת המחקר של NBC. "בכל פעם שחושדים במטבע הזה זה מדאיג". לייל שוורץ, שותף הממונה על מחקר ב- GroupMשל ענקית הפרסום WPP, אמר כי זהו עניין של אמון. "נילסן היא כמו תקן הזהב של המטבע", אמר. "כשחושפים את הטעויות במערכות שפעלו כראוי בעבר, מתחילים להסתכל על המספרים מקרוב יותר כדי לראות אם לא קורה שם משהו אחר שעדיין לא זיהינו".

נילסן היתה במשך זמן רב המקור העיקרי שבו השתמשה תעשיית הבידור למדידת מספר הצופים. בשנים האחרונות הופעל על החברה לחץ ובכירים בתעשיית הטלוויזיה אמרו כי שיטת המדידה של ניסן מיושנת והטילו ספק ביכולתה לעקוב אחר הצפיה בטלוויזיה בכל השיטות הקיימות כיום – בין אם זה בטלוויזיה בסלון או במחשב או בטלפון הסלולרי. חברות כמו רנטראק וקומסקור קראו תגר על נילסן כשהשיקו שיטות מדידה לטלוויזיה בעידן הדיגיטלי.  

מתוך "רוקדים עם כוכבים"צילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker