איך הפך פלייבאז של הבן של אולמרט לאתר הכי משותף בפייסבוק?

האתר של שאול אולמרט עלה לאוויר לפני פחות משנה אך כבר הגיע למקום השני בעולם במספר השיתופים בפייסבוק; בדרך לשם הוא עקף אתרי חדשות כמו "ניו יורק טיימס", BBC וגם את באזפיד, שטוען כי פלייבאז הוא חיקוי מדויק שלו

נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

פלייבאז (PlayBuzz), אתר התוכן הויראלי שהקים שאול אולמרט, בנו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, הפך לאתר השני הכי פופולארי בעולם במספר השיתופים בפייסבוק - הישג מרשים במיוחד לאור העובדה שהאתר עלה לרשת רק לפני 10 חודשים ומבקריו טוענים כי הוא שעתוק של אתר באזפיד הפופולארי, שחתום על נוסחת ההצלחה של תכנים ויראליים.

פלייבאז, שמבסס את רוב התוכן שלו על חידונים וסקרים קלילים לקהל צעיר, הצליח בחודש ספטמבר להגיע לכמעט 7.6 מיליון שיתופים של כתבות בפייסבוק וכך טיפס למקום השני בעולם במדד זה, כשהוא עוקף גם את באזפיד שבמקום השלישי (6.28 מיליון שיתופים), לפי נתונים שפירסם אתר Newswhip ופורסמו ב"ביזנס אינסיידר".  בנוסף, שבע מתוך עשר הכתבות המאוזכרות ביותר בפייסבוק בחודש שעבר היו של פלייבאז - כשכולן הם סקרים וחידונים שזכו לטראפיק גבוה במיוחד, כמו ״איך אתם אוכלים עוגיית אוריו?״, ״איזה דמות אתם מפיטר פן?״, ״מה הדבר הכי סקסי בכם?״ וכדומה.

פלייבאז, שני רק להאפינגטון פוסט שזכה ל9.45 מיליון שיתופים בספטמבר, עקף גם כמה מאתרי החדשות המשפיעים בעולם, כמו ״ניו יורק טיימס״ שדורג במקום ה-8 בשיתופי פייסבוק, BBC שהגיע שביעי ו״גרדיאן״ שדורג שישי, לפי Newswhip. הוא גם עקף אתרי תוכן ויראלי נוספים ו-ותיקים יותר, כמו Upworthy ו-Viral Nova, שלא הגיעו לעשירייה הראשונה. כמו כן הצליח פלייבאז להכפיל תוך חודש את מספר האיזכורים הכולל שקיבלו כתבות שלו בפייסבוק, מ-11.9 מיליון באוגוסט ל-20.6 מיליון בספטמבר.

אחת הסיבות המרכזיות ליצירת טראפיק גבוה בפלייבאז הוא פלטפורמה שמאפשרת לגופי תוכן חיצוניים ליצור תוכן ויראלי שניתן להטמיע באתרי אינטרנט או אפליקציות מובייל, כמו סקרים, חידונים ותוכן אינטראקטיבי אחר. האפינגטון פוסט, MTV.com והאתר של כוהנת הבישול מרתה סטויארט הם חלק מאתרי התוכן הגדולים שעושים שימוש בפורמט זה.

שאול אולמרטצילום: עופר וקנין

אך לצד ההצלחה הויראלית, האתר ספג ביקורת על כך שהוא מהווה חיקוי מובהק של באזפיד - בתכנים, בעיצוב ובשיטות הפעולה במדיה החברתית. בבאזפיד, שנאלצים להתמודד עם מעבר גולשים לאתר המתחרה, תקפו את פלייבאז בפוסט שהעלה במארס כתב האתר, ג׳וזף ברנשטיין, כשעל הדרך הוא גם עקץ את הייחוס המשפחתי של שאול אולמרט: ״חוץ מהעובדה שהאתר הזה מהווה מחווה נאמנה לבאזפיד, פלייבאז הוא השיבוט היחיד של באזפיד שנמצא בבעלות בנו של ראש הממשלה המביש לשעבר של ישראל, אהוד אולמרט". בתגובה השיב שאול אולמרט ל״ביזנס אינסיידר״ כי ״באזפיד לא המציאו לא את התוכן הויראלי ולא חידונים. אנחנו לא משווים את עצמנו לבאזפיד״.

אולמרט בן ה-39, שם מוכר בענף הגיימינג המקומי, ייסד את פלייבאז ב-2012 עם ירון בוזנח ותום פחיס. החברה מעסיקה כיום קרוב ל-30 עובדים במשרדיה בתל אביב. ביולי הודיעה החברה על גיוס 3 מיליון דולר בהובלת קרן ההון סיכון כרמל ונצ'רס מקבוצת ויולה. בעקבות הגיוס הצטרף לדירקטוריון פלייבאז דניאל כהן - שותף בקרן כרמל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker