נכנעים למחשוב ענן

HP צפויה להתפצל לשתי חברות

מקורות מדווחים כי החברה, ממייסדות עמק הסיליקון, תתפצל לחברה שתתמקד במחשבים ומדפסות, וחברה נוספת שתתמקד בפתרונות עסקיים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

HP צפויה להתפצל לשתי חברות, לדברי מקורות המקורבים לחברה – אחת שתתמקד בתחום הדגל של HP, מחשבים ומדפסות, והשנייה בתחום העסקי יותר של שרתים, מכשירי אחסון נתונים, רשתות, תוכנה ושירותים. "הפיצול כבר קרוב", אמר אדם המקורב לדיוני דירקטוריון החברה.

HP נחשבת לאחד ממייסדות עמק הסיליקון – היא נולדה בחניון כמו חברות רבות אחריה, ולאחר מכן שימשה קרקע להכשרת דורות של מנהיגים במגזר הטכנולוגיה. אך השינוי במעמדה הוא אות לשינויים שעוברים על מגזר הטכנולוגיה, לאחר שהוביל שינויים בתחומים רבים אחרים של העולם העסקי.

תוך קצת פחות משנה, חברות הענק של מגזר הטכנולוגיה – מיקרוסופט, יבמ ודל – החליפו מנכ"לים, מכרו חלק גדול מעסקיהן או הופרטו. שלושתן, לצד חברות רבות אחרות שהפכו לענקיות בתקופת פריחה של 20 שנה בעולם המחשבים האישיים והאינטרנט, מנסות להתמודד עם העלייה של המכשירים הניידים המחוברים לענן.

מיחשוב ענן משתמש בתוכנות כדי להפוך שרתי מחשבים מרובים לישויות אחידות. מערכות גמישות אלה יכולות לחלק את העבודה ביעילות מוגברת, לצמצם את הצורך הכולל בשרתים, ולתקשר בקלות עם מחשבים אחרים – בענן עצמו, מחשבים אישיים או מכשירים ניידים.

מי שמרוויחות מהסביבה החדשה שיצר מיחשוב הענן הן מי שהצליחו לפרוץ בשוק הסמארטפונים והטאבלטים, ובראשן אפל, שהכנסותיה השנתיות הגיעו לכ-170 מיליארד דולר. החברה, יצרנית האייפון והאייפד, מלווה אותם בשלל תוכנות מבוססות ענן. סמסונג הדרום קוריאנית היא המתחרה העיקרית שלה, בעיקר עם המכשירים מבוססים האנדרואיד שלה. התחרות הקשה והפריצה של הסמארטפונים אילצו את נוקיה, שבעבר הייתה השחקנית הדומיננטית בשוק הסלולר, למכור את חטיבת המכשירים שלה למיקרוסופט.

בתחום המיחשוב העסקי, שירותי הענן של אמזון (AWS) הורידו את עלות ההקמה של חברות אינטרנט. אמזון מארחת בשרתיה חברות רבות כנטפליקס, פינטרסט ו-Airbnb. גוגל פיתחה תוכנות עיבוד תמלילים וגיליונות אלקטרוניים המאיימים על אופיס של מיקרוסופט, ומתחרה באמזון על שירותי הענן לעסקים.

HP הייתה במשך שנים רבות יצרנית המחשבים הגדולה בעולם, אך בשנים האחרונות חוותה הרבה תהפוכות. הפיצול המוצע יחלק את הכנסות HP, שב-2013 הסתכמו ב-112 מיליארד דולר, כמעט חצי-חצי. גם כל אחת לחוד, שתי החברות יתברגו בקלות בחצי העליון של רשימת 500 החברות הגדולות בארה"ב (פורצ'ן 500).

האפשרות להנפיק את חטיבת המחשבים האישיים – עם או בלי חטיבת המדפסות – נשקלה בעבר ונדחתה על ידי המנכ"ל, מג ויטמן. ויטמן טענה כי הבעלות על ייצור מחשבים בהיקף כה גדול מעניק ל-HP כוח תמחור חשוב בשווקים רבים. אך נראה שויטמן החליטה ש-HP זקוקה ליותר גמישות ומהירות מאשר כוח תמחור. בחודשים האחרונים ניסתה HP לחזק את שירותי הענן שלה עצמה, בניסיון לשכנע עסקים לא להעביר הכל לאמזון או לגוגל.

יתכן כי ויטמן גם החליטה ששתי חברות נפרדות יהיו שוות יותר בוול סטריט. מאז מונתה ויטמן למנכ"ל בספטמבר 2011, טיפסו מניות HP בכ-50%. זו עלייה דומה לזו של דאו ג'ונס באותה תקופה, אך פחות מנאסד"ק עתיר מניות הטכנולוגיה.

אם HP תתפצל, לא תהיה זו הפעם הראשונה שהיא מתחלקת כדי להתמודד עם שינויי העתים. ב-1999, הונפקה חטיבת ציוד הבדיקות והמדידה שלה, כחברה נפרדת בשם אג'ילנט. מניות אג'ילנט זינקו ב-41% ביומן הראשון במסחר, וב-2000 הונפקה אג'ילנט כליל. עם זאת, כיום לאג'ילנט שווי שוק דומה לשוויה בעת ההנפקה.

ב-1999 מונתה קרלי פיורינה, שעבדה בעבר ב-AT&T ובלוסנט, למנכ"ל החברה. היא רכשה את יצרנית המחשבים קומפאק, והפכה את HP ליצרנית המחשבים הגדולה בעולם. אך היו לה חיכוכים רבים עם יורשי מייסדי החברה, ויליאם היולט ודיוויד פקארד, שהתנגדו להחלטותיה. לבסוף היא הודחה על ידי הדירקטוריון. יורשה בתפקיד, מרק הרד, ייעל את החברה ושיפר את ביצועי מניותיה, אך התפטר לאחר חקירה של יחסיו עם עובדת קבלן של החברה. הוא הוחלף על ידי ליאו אפותקר, גרמני שפוטר תוך פחות משנה – בין היתר כיוון שהתלבט בשיחה עם אנליסטים לגבי האפשרות למכירת חטיבת המחשבים – ללא הצעת תכנית קונקרטית. ויטמן מונתה תוך פחות מחודש לתפקיד.

צילום: Bloomberg

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ