עד כמה באמת עשירים העשירים?

אין לנו מושג כמה עצום העושר המרוכז באלפיון העליון - ועל זה נשענת הפוליטיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפני יובל שנים תקף מאמר ב"ניו יורקר" ששמו היה "העניים הבלתי־נראים שלנו" את המיתוס המקובל אז שאמריקה היא חברת שפע עם רק "כיסים מעטים של עוני". לרבים, העובדות על העוני היו תגלית, והמאמר, שנכתב על ידי דווייט מקדונלד ונהפך לקלאסיקה, עשה יותר מכל דבר אחר לסלול את הדרך למלחמתו של הנשיא לינדון ג'ונסון בעוני.

אני לא חושב שהעניים הם בלתי נראים כיום, אם כי לעתים ניתן לשמוע את הטענה כי הם לא באמת עניים - לחלק מהם יש אפילו אקס־בוקס! כיום, הבלתי־נראים הם העשירים.

אחוזה בטקססצילום: Business Insider

אבל חכו רגע - האם חצי מתוכניות הטלוויזיה שלנו אינן מוקדשות לתיאור בנשימה עצורה של סגנון החיים האמיתי או המדומיין של העשירים והמטופשים? כן, אבל זוהי תרבות הסלבריטאים, ואין משמעה שהציבור מבין באמת מיהם העשירים או כמה כסף באמת יש להם. למעשה, לרוב האמריקאים אין מושג עד כמה נהפכה החברה שלנו לבלתי־שוויונית.

הראיה החדשה לכך היא סקר ששאל אנשים במדינות שונות כמה הם חושבים שהמנכ"לים של החברות הגדולות אצלם משתכרים ביחס לעובדים הבלתי־מיומנים. בארה"ב התשובה החציונית היתה שהם משתכרים פי 30 מעובדיהם, מה שהיה נכון בערך בשנות ה–60. מאז הפער נסק, וכיום הם משתכרים פי 300.

כך שלאמריקאים אין מושג כמה משלמים לאדוני היקום, ממצא שעולה בקנה אחד עם הערכתם הנמוכה מדי לגבי ריכוזיות העושר בפסגה.

האם מדובר בבורות של ההמונים? לא. דווקא המומחים אינם מחוברים למציאות. עד שתנועת לכבוש את וול סטריט הפכה את "ה–1%" למושג שגור, יכולתם לשמוע פרשנים ופוליטיקאים מדברים על אי־שוויון כאילו היה עניין של בוגרי קולג' מול חסרי השכלה, או 20% העשירים מול כל השאר.

אפילו ה–1% הם קטגוריה רחבה מדי; העושר הגדול באמת התעצם בעבור אליטה זעירה בהרבה. לדוגמה, הערכות חדשות מצביעות על כך שרוב הגידול בעושרו של ה–1% היה של 0.1% העליונים, האלפיון העליון.

איך יכולים אנשים להיות לא מודעים למצב הזה, או לפחות לעוצמת השינוי? התשובה העיקרית, לדעתי, היא שהעשירים באמת מרוחקים כל כך מחייהם של אנשים רגילים, שאין לנו שום הזדמנות לראות מה יש להם. אנחנו יכולים להבחין, ולהתעצבן, כשאנחנו רואים סטודנטים נוהגים במכוניות פאר; ואולם אנחנו לא רואים מנהלי קרנות פרטיות נוסעים במסוק לאחוזות הענקיות שלהם בהמפטונס.

רוברט דאוני ג'וניור, השחקן עם השכר הגבוה ביותר באמריקה, השתכר 75 מיליון דולר בשנה שעברה. לפי אותו עיתון עצמו, ב–2013 השתכרו 25 מנהלי קרנות הגידור המובילים כמעט מיליארד דולר האחדצילום: אי.פי

פסגותיה הנשגבות של הכלכלה שלנו אינן נראות לעין - הן מכוסות בעננים

היוצאים מהכלל הם הידוענים, שחיים את חייהם לעין הציבור. כוכבי סרטים וספורט משמשים לעתים כתירוץ להסברת האי־שוויון, אבל הידוענים הם רק חלק קטן מהעשירים, ואפילו הכוכבים הגדולים ביותר משתכרים הרבה פחות מהבארונים הפיננסיים שבאמת מולכים בספירות העליונות. לדוגמה, לפי "פורבס", רוברט דאוני ג'וניור, השחקן עם השכר הגבוה ביותר באמריקה, השתכר 75 מיליון דולר בשנה שעברה. לפי אותו עיתון עצמו, ב–2013 השתכרו 25 מנהלי קרנות הגידור המובילים כמעט מיליארד דולר האחד.

האם תכונת הבלתי־נראות של העשירים משמעותית מאוד? פוליטית, יש לה חשיבות רבה. עיתונאים תוהים לעתים מדוע הבוחרים באמריקה אדישים לאי־שוויון; חלק מהתשובה הוא שהם אינם מבינים עד כמה האי־שוויון קיצוני. מגיניהם של הסופר־עשירים מנצלים את הבורות הזו. כשקרן הריטג' השמרנית מספרת לנו ש–10% ממשלמי המסים סובלים מנטל אכזרי, כי הם משלמים 68% ממסי ההכנסה, מה שהם מקווים הוא שלא תבחינו שהם משמיטים מסים אחרים — כמו הפרשות לביטוח לאומי - שהם הרבה פחות פרוגרסיביים. הם גם מקווים שלא תדעו ש–10% העליונים לוקחים כמעט חצי מכל ההכנסה ומחזיקים ב–75% מכל העושר בארה"ב — כך שהנטל עליהם לא כל כך בלתי־סביר.

רוב האמריקאים יאמרו לכם שהאי־שוויון גבוה מדי וצריך לעשות משהו בעניין - יש תמיכה גורפת בהעלאת שכר המינימום, והרוב תומך בהעלאת מסים בפסגת ההכנסות.

למרות זאת, הטיפול באי־שוויון לא היה עד כה נושא שעל פיו קמות ונופלות בחירות. אולי זה היה קורה גם אם האמריקאים היו יודעים את האמת על תור הזהב הנוכחי. ואולם אי־אפשר לדעת זאת בוודאות.

לשון המאזניים הפוליטית כיום מונחת על יסודות של בורות, ששוללת מהציבור את הידיעה איך באמת נראית החברה האמריקאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker