מחאת המטריות

הונג קונג בוערת באש הדמוקרטיה: האם סין תיכנע?

עשרות אלפי צעירים פושטים מאז יום שישי על הרחובות באחד מהמרכזים הפיננסיים החשובים בעולם בדרישה לכונן בחירות דמוקרטיות מלאות בהונג קונג ■ הממשל הסיני הודיע שלא ייכנע לדרישות, אך עשוי לוותר למפגינים בגלל החשש מהתפשטות לערים בסין עצמה

רויטרס
סוכנויות הידיעות
שלי אליש
רויטרס
סוכנויות הידיעות
שלי אליש

העימותים בין עשרות אלפי המפגינים בהונג קונג לבין המשטרה המקומית ממשיכים מאז יום שישי ללא הפוגה, בדרישה לכונן בעיר דמוקרטיה מלאה. העימותים בין כוחות השיטור למפגינים מציבים בפני הממשל הסיני את האתגר הגדול ביותר מאז ההפגנות בכיכר טיאנמן לפני 25 שנה וכבר פגעו בפעילות הכלכלית באחד מהמרכזים הפיננסיים החשובים בעולם.

צילום: אי־אף־פי

סין שולטת בהונג קונג מאז 1997, אז קיבלה לידיה את ניהול העיר מידי בריטניה. ואולם בשנים שחלפו, מפעילה הממשלה הסינית דמוקרטיה מוגבלת בלבד במקום. עשרות אלפי מפגינים, רובם סטודנטים צעירים המובלים על ידי ג'ושוע וונג, צעיר בן 17, דורשים עתה חופש הצבעה מלא - שיאפשר גם הצבת מועמדים באופן חופשי, במקום שיוכתבו מגבוה על ידי הממשל הכללי בבייג'ין. ואולם בסין הכריזו כבר לפני כחודש כי לא יאפשרו בחירות דמוקרטיות מלאות במדינה.

שיטת הממשל הסינית בהונג קונג, שמכונה "מדינה אחת, שתי שיטות", מעניקה להונג מעין אוטונומיה לניהול ענייניה הפנימיים ולתושבי העיר חופש שממנו לא נהנים תושבים באזורים אחרים בסין. סין מעוניינת להגביל את הבחירות שייערכו בהונג קונג ב-2017 ולהציב לבחירה רק מועמדים הנאמנים למשטר בבייג'ין.

בינתיים, הצליחו המפגינים בעיר המדינה לכנות את ההפגנות "מחאת המטריות", בגלל המטריות שמסייעות למפגינים להסתתר מהשמש הקופחת ומתרסי הפלפל.

ההפגנות בהונג קונגצילום: אי־פי

ניקולה צ'יאונג, סטודנט בן 18 מהאוניברסיטה הבפטיסטית, אמר לרויטרס כי "האלימות תתחדש בגלל שממשלת הונג קונג לא הולכת לעמוד לצדנו. אנחנו נלחמים על ערכי הליבה שלנו – דמוקרטיה וחופש, ואלימות לא יכולה להפחיד אותנו ולגרום לנו לוותר על זה".

לטענת ראשי המפגינים, כ-80 אלף צעירים יצאו לרחובות מאז התחילו האירועים האלימים בעיר ביום שישי.

האירועים בהונג קונג פוגעים באופן רציף בפעילות הכלכלית במדינה. כמה מהבנקים הזרים הגדולים שפועלים בעיר, כולל HSBC , סיטי , בנק אוף צ'יינה, DBS וסטנדרד צ'רטרד, הודיעו על סגירת הסניפים באופן זמני והודיעו לעובדים כי עדיף להם לעבוד מביתם או להגיע אל סניפים אחרים. המסחר בבורסת הונג קונג מתנהל בירידות של כ-2%.

היום נכנסו למרכז העיר מאות מפגינים עם אוטובוס שעליו מתנוססת כרזה גדולה שעליה כתוב "דמוקרטיה" ועמו הם חסמו את הכביש. המפגינים קוראים למושל הונג קונג, ליאונג צ'אן-יינג, שמשמש בעצם בתפקיד ניהולי ולא פוליטי של העיר, להתפטר מתפקידו. "אם היום אני לא אתקומם, אני אשנא את עצמי בעתיד", אמר לרויטרס נהג המונית אדוארד ייאונג בן ה-55. "גם אם יהיה לי רישום פלילי, אני אתגאה בו".

צילום: אי־אף־פי

8 דברים שצריך לדעת על הונג קונג

בהונג קונג אוכלוסייה של 7.2 מיליון אנשים לעומת 1.36 מיליארד בסין

התמ"ג לנפש בהונג קונג: 53 אלף דולר (ppp) לעומת כ-10,000 דולר בסין

שיטת השלטון: אוטונומיה חלקית - עצמאית פיננסית מסין; מדיניות הפנים והסחר נפרדת משל סין; סין אחראית לבטחון וליחסי חוץ

שיטת בחירות: מנוהלת על ידי מנכ"ל. החלטה לצמצם את מספר המועמדים לתפקיד לרשימת 2-3 מועמדים שנקבעת על ידי ועדת מינויים המחוברת לשלטון בבייג'ין עוררה את המחאה הנוכחית

הונג קונג מדורגת במקום ה-10 ברשימת איפה כדאי להיוולד של אקונומיסט, סין ב-49

הונג קונג במקום ה-2 בעולם במדד קלות עשיית עסקים של הבנק העולמי; סין 49

הונג קונג ראשונה במדד הפיתוח הפיננסי (WEF); סין 23

חינוך: הונג קונג במקום 2-3 במבחני פיז"ה הבינ"ל במתמטיקה, קריאה ומדעים; סין איננה מדורגת (רק כמה ערים בה)

צילום: בלומברג
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
צילום: אי־אף־פי
צילום: אי־אף־פי
צילום: אי־פי
צילום: אי־פי
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מפגין בהונג קונגצילום: רויטרס
צילום: רויטרס
צילום: אי־אף־פי
צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ