כאב הראש של הבריטים לא נגמר

סקוטלנד תעבור לממשלה מופרדת יותר - ובריטניה תצעד לכיוון פדרלי יותר

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אנחת הרווחה שנשמעה ביום שישי עם פרסום תוצאות משאל העם על עצמאות סקוטלנד היא לא רק השווקים הפיננסיים, ששמחים שלא יצטרכו להתמודד עם אי־ודאות נוספת וסימני שאלה שיעמדו בפני הסקוטים, האנגלים, האירופים ושאר העולם. הליש"ט רשמה במשך יומיים זינוק חד, הבורסות באירופה עלו, ובנק אוף סקוטלנד השמיע צפירת הרגעה - המטה שלו לא יצטרך לעבור ללונדון.

יותר מכל, אנחת הרווחה היא פוליטית. ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, שלקח הימור מסוכן מאוד כשאיפשר את משאל העם, וממשלתו לא יצטרכו להיות אלה שישלמו את החשבון על חיסולה של הממלכה המאוחדת לאחר 307 שנים (איחוד שלפרשנויות מסוימות היה כיבוש סקוטי של אנגליה, מכיוון ששושלות המלכים שבאו אחרי אליזבת הראשונה היו סקוטיות ברובן). האיחוד האירופי נשם לרווחה שהוא לא צריך לשקול אם לקבל מדינה בדלנית ולפתוח כך פתח לעוד ערב רב של עמים, שעד לפני כמה ימים לא שמענו עליהם.

למרות זאת, עם ההצבעה נגד עצמאות לא הסתיימו כאבי הראש של הבריטים. ממשלת בריטניה הבטיחה שבמקרה שהסקוטים יישארו נאמנים לאחיהם שמדרום לחומת אדריאנוס, היא תאפשר לסקוטלנד לעבור לממשלה מופרדת יותר (Devolution) - עם יותר סמכויות להחליט על מסים, מדיניות רווחה ותקציב. בנובמבר יוסכמו פרטי ההצעה, וטיוטת חקיקה תוגש עד ינואר. הפרדה כזאת אינה שקולה להקמת פדרציה כמו זו של ארה"ב, כי היא עדיין משאירה את הממשל המרכזי אחיד ובעל סמכויות לבטל את ההפרדה. ואולם היא מוליכה את בריטניה לכיוון פדרלי יותר - קמרון הבטיח כי ההפרדה תינתן גם לוויילס וצפון אירלנד.

הפגנה באדינבורו נגד ההתנתקות מבריטניהצילום: אי־אף־פי

הגדלת האוטונומיה השלטונית של סקוטלנד מסובכת מאוד. הלייבור טוען שאסור לסקוטים לשנות את מס ההכנסה ביותר מ–15%; הליברלים־דמוקרטים רוצים שסקוטלנד תוכל גם לקבוע את מס רווחי ההון, הירושה ואחרים. נושא זה יש לבחון לאור העובדה ההיסטורית שהטבות המס מרחיקות הלכת שנתנה ממשלת בריטניה לתאגידים זרים היו בין הסיבות החשובות לזינוק הכלכלי של סקוטלנד ב–20 השנים האחרונות, עם צמיחה מהירה, תעסוקה גבוהה ואיכות חיים גבוהה. האם הסקוטים רוצים להחזיר את הגלגל לאחור ולאמץ מדיניות כלכלית נוסח סקנדינוויה, ולשנות כך כלכלה שמתנהלת זה 35 שנה לפי קווים מנחים של קפיטליזם אנגלו־סקסי של שוק חופשי ברוחה של תאצ'ר?

הפרדה מרבית, שקיבלה כינוי חיבה קליט שנשמע כמו שם של להקה משנות ה-80 - Devo Max - תדרוש מבריטניה לחולל בזמן קצר רפורמה, אפילו מהפכה, חוקתית. השמרנים רוצים להתנות הפרדה במהלך דומה גם לאנגליה, שהיא כיום היחידה בין ארבע ה"ארצות" של בריטניה שאין לה פרלמנט משלה, וכפופה רק לממשל המרכזי. באופן פרדוקסלי, נציגים מסקוטלנד, אירלנד וויילס יושבים בפרלמנט המרכזי בלונדון ומחליטים על גורל האנגלים, בעוד שלסקוטים יש פרלמנט על טהרת החצאיות המשובצות.

ומה עם שאר המחוזות? בוויילס כבר מתרעמים על כך שהתקציבים מלונדון להולירוד (שמו הלא־רשמי של הפרלמנט באדינבורו) צפויים לגדול, אולם שינוי הנוסחה לא יגדיל את תקציבי ההעברות לוויילס. תוסיפו לקלחת הזו את האירים, שבטנם מלאה בהיסטוריה כאובה מול בריטניה - ותקבלו מיגרנה רצינית. בשיחה עם תושבת ויילס שמענו מה דעתה על ממשלה מופרדת במתכונתה הנוכחית: "יש לנו כזאת, ורוב הכסף שהיא מקבלת הולך למשכורות. אין פה את המומחיות שיש בלונדון, אז נראה לי שזה פשוט בזבוז כסף".

בינתיים, בנציגות מרוחקת של חבר העמים הבריטי, מפגן מרשים של אחדות: בניו זילנד ניצחה המפלגה הלאומית ברוב הגדול ביותר זה שנות דור וגרפה כנראה קרוב ל–50% מהקולות - מצב שרוב המדינות בעולם המערבי, הנופלות קורבן לסקטוריאליות ושבטיות הולכת וגוברת, לא יכולות לחלום עליו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker