לארי אליסון פורש מראשות אורקל; הישראלית צפרא כץ מונתה למנכ"ל משותף

אליסון, האדם החמישי בעושרו בעולם, ישמש מעתה יו"ר החברה ונשיא חטיבת הטכנולוגיה ■ כץ, הישראלית הבכירה בעמק הסיליקון, שימשה בשנים האחרונות נשיאת אורקל ■ מניית החברה נפלה במסחר לאחר הסגירה

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדן פלדמן
נדן פלדמן

לארי אליסון, מייסד ומנכ"ל ענקית התוכנה העסקית אורקל, הודיע הלילה כי הוא פורש מתפקידו כמנכ"ל החברה. את התפקיד ימלאו מעתה במשותף הישראלית צפרא כץ ומארק הארד, לשעבר מנכ"ל HP, ששימשו עד כה נשיאים בחברה. מניית החברה נפלה ב-2‪.‬3% במסחר לאחר הסגירה.

אליסון, שעמד בראש אורקל מאז הקים אותה ב-1977, יישמש מעתה יו"ר דירקטוריון החברה ונשיא חטיבת הטכנולוגיה. ג'ף הנלי, יו"ר אורקל בעשר השנים האחרונות, יהיה סגנו.

המנכ"לים המשותפים כץ והארד יחלקו ביניהם סמכויות לפי תחומים: כץ תנהל את תחומי הייצור, הכספים והמחלקה המשפטית בחברה. האנד יהיה אחראי על מכירות, שירותים ויחידות עסקיות גלובליות, לפי הודעת החברה.

מנכ"ל אורקל, לארי אליסוןצילום: אי פי

צפרא כץ, שהיגרה עם משפחתה לארה"ב כשהיתה בת שש, הפכה בעשור האחרון לישראלית הבכירה ביותר במגזר הטכנולוגיה העולמי ואחת הנשים החזקות בעמק הסיליקון. היא הצטרפה לאורקל בשנת 1999 לאחר שמילאה תפקידים בכירים בבנקי השקעות בארה"ב. היא כיהנה כחברת דירקטוריון באורקל החל משנת 2001. בשנת 2004 היא מונתה לנשיאת החברה, ומשנת 2005 עד 2008 שימשה גם כסמנכ"לית הכספים של אורקל. כבר ב-2005 היא סומנה כיורשת העתידית של אליסון כשזה יפנה את מקומו בראשות החברה. בשנים האחרונות דורגה כץ בת ה-52 בצמרת דירוגי נשות העסקים המשפיעות והמרוויחות בארה"ב, עם שכר של עשרות מיליוני דולרים בשנה. 

> לכתבת פרופיל על צפרא כץ

המשקיעים באורקל הגיבו באי נחת להודעה המפתיעה של אליסון ונראה כי החלפתו בצמד מנכ"לים מגבירה את החששות בנוגע לעתיד החברה. "משקיעים לא אוהבים חילופים פתאומיים בראשות חברה", ציינה הלילה פרשנית מרקטווץ' תרזה פולטי, והזכירה כי "זה התגלה כמצב אסוני בבלקברי ובעייתי ב-SAP". לדבריה, משקיעים מודאגים גם מאפשרות שהארד וכץ ינהלו מאבקים ביניהם עד שאחד מהם יטול את שרביט החברה באופן בלעדי, אולם "אם הם ימשיכו כמנכ"לים באותה הדרך שבה צעדו כנשיאים, אז ייתכן שאין שום סיבה לדאגה", הוסיפה.

צפרא כץצילום: בלומברג

פולטי ציינה כי כץ העניקה בשנים האחרונות "נוכחות שקטה מאחורי הקלעים" של הנהלת החברה בזמן שכיהנה גם כסמנכ"לית כספים, בזמן שהארד עמד בקדמת הבמה כאיש המכירות הראשי ובעל השפעה גדולה על פעילות החברה. הארד גויס לאורקל ב-2010 לאחר שנאלץ לעזוב את תפקידו כמנכ"ל HP בגין תלונות על הטרדה מינית.

‫"‬שלושתינו עבדנו ביחד היטב בשנים האחרונות, ואנחנו מתכוונים להמשיך לעבוד יחד בעתיד הנראה לעין", אמר אליסון במסיבת עיתונאים של החברה. "שמירה על צוות הניהול הזה היה תמיד בראש סדר העדיפויות מבחינתי".

אליסון בן ה-70 הפך את אורקל לחברת התוכנה העסקית הגדולה בעולם ואת מוצרי החברה לעמוד השדרה של מסחר וניהול עסקי בעידן הממוחשב. שווי השוק של אורקל עומד על 185 מיליארד דולר והכנסותיה הסתכמו בשנה שעברה ב-38 מיליארד דולר. אליסון נחשב לאחד המנכ"לים המצליחים והדומיננטים בהיסטוריה של ארה"ב, והצלחת החברה הפכה אותו לאדם החמישי בעושרו בעולם עם הון אישי של 51‪.‬3 מיליארד דולר, לפי מגזין "פורבס". אליסון ימשיך להיות בעל המניות הפרטי הגדול של אורקל. הוא מחזיק ב-25% ממניות החברה בשווי של 45‪.‬8 מיליארד דולר, הרבה מעל קרן ההשקעות בלקרוק, המחזיקה ב-4‪.‬2% בחברה.

סוף עידן בעמק הסיליקון

בשנים האחרונות אורקל נאלצה להתמודד עם המעבר של המגזר העסקי לשימוש בתוכנות מיחשוב ענן. עסקי הליבה של אורקל מבוססים על תוכנות המופעלות במחשבי הלקוחות ונשענים על הכנסות מרשיונות שימוש בתוכנות, בעוד טכנולוגיות הענן מאפשרות לחברות להטמיע תוכנות ניהול עסקי מבלי להשקיע בציוד נוסף ובחלק מהמקרים פוטרת אותם מתשלומים מסוימים עבור השימוש בהן. ב-12 הרבעונים האחרונים הואט הגידול בצמיחה של אורקל לפחות מ-5%. החברה התקשתה לגייס לקוחות עסקיים חדשים והחלה להתמקד במכירת חומרה וטכנולוגיות מותאמות ללקוחות קיימים.

כלי התקשורת בארה"ב הגדירו את פרישתו של אליסון כסיום עידן בעמק הסיליקון והעברת השרביט לכוחות צעירים יותר, כמו מייסדי גוגל ופייסבוק, לאחר שאפל ומיקרוסופט נפרדו גם הן בשנים האחרונות מהמייסדים שלהן, שעמדו בראש החברה שנים ארוכות והיו לכח המניע המרכזי בהן. 

בכירים רבים במגזר הטכנולוגיה שיחררו תגובות לאחר הודעת הפרישה של אליסון, כשחלקם הביעו ספקות אם ועד כמה דברים באמת ישתנו באורקל כשהוא עדיין משמש יו"ר וראש חטיבת הטכנולוגיה. "תמיד היה, ותמיד יהיה, מנכ"ל אחד באורקל", אמר מארק בניאוף, מנכ"ל סיילספורס שעבד בעבר באורקל וקיבל את המימון הראשון לחברה שלו מאליסון, רק כדי להפוך למתחרה בולט של החברה בשנים האחרונות. 

‫"‬כמעט כל חברת תוכנה על כדור הארץ נוסדה בידי בוגר של אורקל", אמר זאק נלסון, מנכ"ל נטסוויט, שקיבל גם הוא מימון מאליסון. "ההשפעה שלו על מגזר הטכנולוגיה אדירה. עמק הסיליקון משופע באנשים מאורקל. אי אפשר להגיד את זה על כל חברה מצליחה… לארי אליסון וסטיב ג'ובס צעדו יחד במשך כמה וכמה עידנים טכנולוגיים". ג'ון צ'יימברס, מנכ"ל סיסקו סיסטמס, מהמתחרות הגדולות של אורקל, אמר: "לארי אליסון הוא אחד מהמנכ"לים הטובים בכל הזמנים. ההשפעה החיובית שיש לו על התעשייה אינה מוטלת בספק".

את ההודעה על פרישת אליסון מסרה אורקל בצמוד לדיווח על תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי, שהיו נמוכות מהתחזיות ושיקפו את קשיי הצמיחה של החברה בתקופה הנוכחית. אורקל רשמה רווח נקי של 2‪.‬2 מיליארד דולר, או 48 סנט למניה, והכנסות של 8‪.‬6 מיליארד דולר. הרווח בתקופה המקבילה בשנה שעברה היה זהה וההכנסות הסתכמו ב-8‪.‬4 מיליארד דולר.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker