נדן פלדמן
אי-פי

ההנפקה הגדולה בהיסטוריה של ארה"ב רשומה על שמה של חברה סינית. עליבאבא, ענקית המסחר האלקטרוני שהקים הסיני ג'ק מא מדירתו ב-1999, גייסה לפנות בוקר (ו') 21‪.‬8 מיליארד דולר בהנפקה ראשונה לציבור (IPO), לפי שווי שוק של 167.6 מיליארד דולר - סכום שהופך אותה לחברת האינטרנט השלישית בגודלה בעולם אחרי גוגל ופייסבוק, ומעניק לה שווי שוק גבוה משל מתחרתה האמריקאית, אמזון.

המניה הונפקה לפי מחיר של 68 דולר, הקצה העליון של טווח ההנפקה, שהועלה בשבוע האחרון מ-60-66 דולר למניה ל-66-68 דולר למניה. עליבאבא הנפיקה 320‪.‬1 מיליון מניות – כ-13% מהחברה. כעת עובר המוקד למסחר במניה ביומה הראשון, היום בבורסת ניו יורק (NYSE), תחת הסימול BABA. 

גיוס ההון הגדול בהיסטוריה: אילו אוצרות טמונים במערה של עליבאבא?

> אילו דלתות קסמים תפתח עליבאבא לאחר ההנפקה?

הנפקת עליבאבא הפכה לגדולה בתולדות וול סטריט לאחר שהחברה גייסה סכום גבוה מזה שגייסה ענקית כרטיסי האשראי ויזה ב-2008 - 17‪.‬9 מיליארד דולר. ב-2012 גייסה פייסבוק 16 מיליארד דולר, עד אז ההנפקה הגדולה במגזר הטכנולוגיה והאינטרנט. שווי השוק של עליבאבא גדול משל יותר מ-95% החברות במדד S‪&‬P 500, כולל אייקונים אמריקאים כמו וולט דיסני ובואינג, אף שהיא לא תיכלל במדד זה באופן רשמי משום שבסיס פעילותה בסין. 

מופע אומנויות לחימה בכנס של עליבאבאצילום: אי-פי

עם זאת, ההנפקה אינה הגבוהה בהיסטוריה: עליבאבא גייסה פחות כסף מהסכום שגייס אגריקלצ'ר בנק אוף צ'יינה בהונג קונג ושנחאי ב-2010 - 22‪.‬1 מיליארד דולר. עליבאבא פנתה להנפיק בוול סטריט לאחר שבורסת הונג קונג סירבה לאפשר למייסדי החברה להמשיך ולהחזיק בשליטה בדירקטוריון לאחר הנפקתה.

יאהו, המחזיקה ב-22‪.‬4% מעליבאבא, תמכור 25% מאחזקותיה בחברה - הנתח הגדול ביותר מבין בעלי השליטה, שיפחית את אחזקותיה ל-16% לאחר ההנפקה. המייסד ג'ק מא ימכור כ-10% מאחזקותיו, שיעשירו אותו בעוד 867 מיליון דולר. לאחר ההנפקה יסתכמו אחזקותיו בעליבאבא ב-7‪.‬8% מהחברה. סגן היו"ר ג'וזף צאי יישאר עם 3‪.‬2% בחברה לאחר שימכור חלק מאחזקותיו.

דווקא בעלת המניות הגדולה ביותר בעליבאבא - קבוצת הבנקאות היפנית סופטבנק, לא תמכור מניות בהנפקה ותישאר עם נתח של 32% בחברה. 

שורה של בנקי השקעות מהגדולים בעולם שימשו חתמים בהנפקה - קרדיט סוויס, דויטשה בנק, גולדמן סאקס, ג'יי.פי מורגן ומורגן סטנלי. אלה צפויים לגרוף עמלות של כ-1% מהסכום שגויס, שיסתכמו ביותר מ-200 מיליון דולר.

הנפקת עליבאבא הופכת את 2014 לשנת ההנפקות הראשונות הטובה ביותר בארה"ב מאז שנת 2000. מתחילת השנה גייסו חברות שהנפיקו בוול סטריט סכום של קרוב ל-70 מיליארד דולר, בעוד בשנת השיא של בועת הדוטקום גויס סכום של מעל 100 מיליארד דולר.

הביקושים הגבוהים למניית עליבאבא גברו בימים האחרונים והביאו את החברה להעלות את טווח מחיר המניה בהנפקה ל-66-68 דולר למניה, בעוד הטווח המקורי בתשקיף עמד על 60-66 דולר למניה. הביקושים גם הביאו לעניין גובר במניות של שתי בעלות האחזקות הגדולות בעליבאבא, ענקית האינטרנט יאהו (22.4%) וקבוצת הטלקום היפנית סופבנק (32%).

עם זאת, מניית יאהו ירדה אתמול ב-1‪.‬2% במסחר בוול סטריט, לאחר שרשמה עלייה של יותר מ-10% בחודש האחרון. אמש התפרסמו דיווחים כי יאהו בוחנת לרכוש את ענקית המדיה AOL בכסף שתקבל ממכירת אחזקותיה בעליבאבא, שמוערכות בשווי של כ-35 מיליארד דולר. מניית סופטבנק ננעלה אתמול בעליות של 1.5% בבורסת טוקיו ובכך השלימה עלייה של יותר מ-20% מאז 18 באוגוסט.

המטרה: אחרי סין לכבוש גם את ארה"ב

לעליבאבא 280 מיליון משתמשים רשומים בסין, נתון שצפוי להמשיך ולצמוח לאור הפוטנציאל הגדול של חדירת האינטרנט במעצמה האסייתית (שיעור החדירה בסין הינו 46% בלבד). אולם מהלכי החברה בשנה האחרונה והצהרות של המייסד והעומד בראשה, ג'ק מא, מאותתים כי בכוונתה להתפשט לצאת מסין בשנים הקרובות אל השווקים הגלובליים, ובראשם ארה"ב - צעד שלאור הצלחתה האדירה צריך להרתיע את שתי המתחרות הגדולות שלה, אמזון ואי-ביי.

מוקדם יותר השבוע, במהלך עצירה בהונג קונג במסגרת רואד שואו עולמי עם משקיעים פוטנציאליים בחברה, הפתיע המייסד מא את העיתונאים בלובי של מלון ריץ קרלטון, כשסיפק את ההצהרה הברורה ביותר עד כה לגבי חזון הצמיחה שלו לחברה: ‫"‬אנחנו מקווים להפוך לחברה גלובלית, כך שאחרי ההנפקה בארה"ב אנחנו נתרחב בצורה חזקה באירופה ואמריקה", אמר. "בה בעת אנחנו לא מתכוונים לזנוח את אסיה, משום שאחרי הכול אנחנו לא חברה מסין, אלא חברת אינטרנט שבמקרה פועלת בסין".

הצמיחה הגואה של עליבאבא מפתה משקיעים פוטנציאליים. הכנסות החברה קפצו 46% ל-2‪.‬54 מיליארד דולר במהלך הרבעון שהסתיים ביוני. ובשלושת החודשים שקדמו לכך, הכנסות החברה קפצו 39% - הקצב האיטי זה שש שנים.

הנוסחא של עליבאבא להצלחה בסין פשוטה למדי: היא מציעה שירותים לסוחרים ולרוכשים שהינם חלק ממעמד הביניים הסיני ומשרתת ערים גדולות כמו גם אזורים כפריים מרוחקים, בהם לאנשים אין גישה רבה לחנויות רגילות.

החברה מפעילה שתי פלטפורמות מסחר מקוון בסין - טימול (Tmall) וטאובאו (Taobao). היא גם מפעילה את האתר הראשון שהקימה, עליבאבא.קום, זירת מסחר סיטונאית שמתפקדת בדומה לאי-ביי במובן זה שהיא משמשת סביבת תיווך מקוונת למכירת מוצרים, במקום למכור אותה בעצמה. החברה מייצרת את מרבית ההכנסות שלה משירותי שיווק באינטרנט, עמלות על ביצוע עסקות ועמלות על שירותים מקוונים. 

ההשקעות האחרונות של עליבאבא מספקות די רמזים לגבי כוונות התפשטותה בארה"ב: במארס השקיעה החברה 217 מיליון דולר באפליקציית ההודעות טנגו תמורת 20% בעלות. באותו החודש היא רכשה 39% באתר השופינג ShopRunner תמורת 202 מיליון דולר. באפריל הצטרפה עליבאבא למספר חברות וקרנות השקעה אחרות כשסיפקה מימון של 250 מיליון דולר לשירות שיתוף הנסיעות הפרטיות Lyft. 

ביוני השיקה עליבאבא את אתר 11Main‪.‬com, שמשווק מוצרים של חנויות בוטיק וחנויות מתמחות ללקוחות אמריקאים. ביולי שילמה עליבאבא 120 מיליון דולר תמורת 10% בחברת משחקי הוידאו Kadam. בנוסף ביצעה החברה בשנים האחרונות שורה של השקעות קטנות נוספות בסטארט אפים אמריקאים.   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום