העלייה בשכר הלימוד במכללות בארה"ב נבלמת

קצב הטיפוס בשכר הלימוד במוסדות ההשכלה הגבוהה בארה"ב מתחיל להאט, כפי שעולה מנתוני משרד העבודה האמריקאי לאוגוסט

מיכל רמתי
מיכל רמתי

שכר הלימוד במכללות והאוניברסיטאות בארה"ב טיפס באוגוסט בקצב האיטי ביותר מאז החל משרד העבודה האמריקאי לעקוב אחריו, ב-1978. העלייה באוגוסט הייתה 3.3% בלבד, לעומת 3.9% ביולי. אף שרבים בארה"ב חשים כי השכלה גבוהה נמצאת יותר ויותר מחוץ להישג ידם, וסטודנטים רבים מסיימים את לימודיהם עם חובות ענק, בשנים האחרונות דווקא מתחילה העלייה בשכר הלימוד להיבלם. לפני עשור הייתה העלייה בשכר הלימוד גבוהה מ-10%.

הדיון על שכר הלימוד במכללות ובאוניברסיטאות בארה"ב כיום מהווה חלק מדיון נרחב יותר בפערים החברתיים-כלכליים הגדלים, ובפגיעה בניידות החברתית בארה"ב. מוסדות ההשכלה הגבוהה נחשבים על ידי רבים כאחד הגורמים המעודדים או משמרים פערים חברתיים. שכר הלימוד, שבמוסדות הטובים יותר מגיע לכמה עשרות אלפי דולרים בשנה, סופג בשנים האחרונות ביקורות חריפות.

שני כלכלנים בבנק הפדרלי בחנו באחרונה בסדרת מאמרים את המגמות בשכר הלימוד והשפעתן על הכנסות הסטודנטים בעתיד. להערכת השניים, ג'ייסון אייבל וריצ'רד דייץ, הראו כי שווי התואר הראשון הלך וטיפס בעשרות השנים האחרונות, ונמצא יציב פחות או יותר ברמה של 300 אלף דולר. אך השניים גם מצאו כי התואר אינו משתלם באותה מידה לכולם. במאמר נוסף בסדרה, הראו כי עבור שלושה רבעים מהסטודנטים, התואר הראשון אינו מביא להכנסות גבוהות יותר מההכנסות החציוניות עבור מי שאין להם תואר ראשון. לכך יש להוסיף את העובדה שבשנים האחרונות, בוגרי אוניברסיטה צעירים מועסקים יותר ויותר במשרות פחות טובות ושאינן למעשה דורשות תואר ראשון.

סטודנטים באוניברסיטת סטנפורד בקליפורניהצילום: BLOOMBERG NEWS
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker