צוק איתן החריף המשבר בכלכלה הפלסטינית; צפויה צמיחה שלילית של 4%

הבנק העולמי: הנסיגה הצפויה השנה בתמ"ג הפלסטיני מגיעה לאחר שבע שנות צמיחה; "שיקום עזה ללא הקלת ההגבלות של ישראל יימשך 18 שנה"

בלומברג
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

50 ימי הלחימה מול ישראל ברצועת עזה גרמו נזקים כבדים לכלכלה הפלסטינית המשותקת, כך לפי דו"ח שפרסם היום הבנק העולמי.

לאחר צמיחה של 1.9% בכלכלה הפלסטינית בשנה שעברה, נרשמה צמיחה שלילית של 1% בתמ"ג בגדה המערבית וברצועת עזה, נכתב בדו"ח של הבנק העולמי, אשר הוכן לקראת כינוס המדינות התורמות לרשות הפלסטינית ב-22 בספטמבר בניו יורק.

ב-2014 כולה צפויה צמיחה שלילית בכלכלה הפלסטינית לראשונה זה שבע שנים. הבנק צופה נסיגה של 4% השנה בכלכלה הפלסטינית, כאשר בעזה צפויה צניחה של 15% בתמ"ג, לפי תחזית הבנק העולמי. כלכלת הגדה המערבית צפויה לרשום השנה צמיחה של 0.5%.

"ללא צעדים מיידיים של הרשות הפלסטינית, המדינות התורמות וממשלת ישראל להחייאת הכלכלה ושיפור האקלים העסקי, ישנה עדיין סכנה ברורה לחזרה לאלימות שראינו בשנים האחרונות", אמר סטין לאו יורגנסן, הממונה בבנק העולמי על הגדה המערבית ועזה, בהודעה לעיתונות. הבנק אמר כי ממשלת האחדות הפלסטינית חייבת לנהל כהלכה את הגדה המערבית ועזה, וכי כדי לשקם בהצלחה את עזה יש להקל משמעותית את תנועת הסחר ממנה ואליה.

במבצע צוק איתן, אשר הסתיים בהפסקת האש שהחלה ב-26 באוגוסט, נהרגו יותר מ-72 ישראלים. בצד הפלסטיני נהרגו יותר מ-2,100 בני אדם ואלפי בתים נהרסו. הבנק העולמי פרסם בשבוע שעבר דו"ח שהראה כי בין 2006 ל-2013 לא נרשמה צמיחה משמעותית בהשקעות לנפש ובתעסוקה בגדה ובעזה.

הרס ברצועת עזה בעקבות הלחימהצילום: אי־אף־פי

לפי הדו"ח שפורסם היום, כל אדם שני בעזה הוא מובטל, בעוד שאחד מכל שישה בגדה המערבית מחוסר עבודה. רבע מהפלסטינים חיים בעוני, ובעזה שיעור העוני כפול מאשר בגדה המערבית.

יורגנסן אמר כי אם יימשכו ההגבלות של ישראל על הכנסת חומרי בניין לתוך עזה, משך הזמן שיידרש לשיקום הבתים שנפגעו בלחימה ולמענה על הביקוש לדיור יהיה 18 שנים. עוד לפני המשימה של שיקום עזה, הרשות הפלסטינית ניצבת בפני גירעון של כ-350 מיליון דולר ב-2014, לפי הבנק העולמי.

הבנק שב ואמר כי הרשות הפלסטינית תוכל להפחית את תלותה בסיוע זר רק באמצעות צמיחה כלכלית, אשר נפגעה בשל ההגבלות הישראליות. לדברי יורגנסן, הסיוע לרשות הפלסטינית צריך להימשך כל עוד היא מקדמת רפורמה תקציבית. "אני לא חושב שמישהו רוצה שהרשות הפלסטינית תקרוס", אמר. "האסון ההומינטרי במקרה כזה יהיה עצום". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker