עדכון גלובלי

אחרי ההנפקה הגדולה בהיסטוריה: מניית עליבאבא זינקה ב-37%

מה שצריך לדעת עכשיו על השווקים בעולם: עדכונים שוטפים מהבורסות, נתוני מקרו והתפתחויות שמשפיעות על המסחר - במקום אחד

צוות גלובל

23:08 בורסות וול סטריט ננעלו במגמה מעורבת: מדד S&P 500 ירד ב-0.1%; נאסד"ק ירד ב-0.3%; דאו ג'ונס עלה ב-0.1% וננעל שוב בשיא, בהמשך ליום המסחר הקודם. את המסחר בבורסת ניו יורק פתחו היום לקוחות עליבאבא, בהם מגדל דובדבנים וספורטאי אולימפי, לצד מייסד ומנכ"ל ענקית האינטרנט הסינית עליבאבא, ג'ק מא, ובכירים נוספים בחברה.

מניות עליבאבא החלו להיסחר היום בבורסת ניו יורק תחת הסימול BABA, במחיר 92.7 דולר למניה, 36% יותר ממחיר ההנפקה. המניה זינקה בדקות הראשונות ב-45% למחיר 98 דולר למניה, ננעלה במחיר 93.44 דולר למניה, עלייה של 37%. מניית יאהו, שמכרה 140 מיליון מניות בהנפקה, נחלשה ביותר מ-2%.

ויוונדי הודיעה כי תמכור את חטיבתה הברזילאית, GVT לטלפוניקה הספרדית, תמורת 7.24 מיליארד יורו, או 9.3 מיליארד דולר, ותסלול את דרכה של ויוונדי אל מחוץ לתחום התקשורת. ההודעה שמה קץ למאבק על GVT בין טלפוניקה ליריבתה טלקום איטליה. טלפוניקה תשלם 4.21 מיליארד דולר במזומן, ו-7.4% מאחזקותיה הברזילאיות של טלפוניקה, כמו גם נתח בשווי 1.01 מיליארד יורו בטלקום איטליה. (ניו יורק טיימס)

19:20 בורסות אירופה ננעלו היום במגמה מעורבת: לונדון עלתה ב-0.3% לאחר שהסקוטים הצביעו על הישארות בממלכה הבריטית במשאל עם אתמול. פרנקפורט ננעלה כמעט ללא שינוי. פריז ירדה ב-0.1%.

19:00 עליבאבא שמה דגש על החשיבות שבמשקיעים מוסדיים גדולים לקראת ההנפקה הראשונה לציבור, מתוך כוונה כי המניות יגיעו לידי משקיעים לטווח ארוך, מה שצפוי לתמוך במחיר המניה. לדברי מקורות לבלומברג, בסופו של דבר, מחצית מהמניות הגיעו ל-25 חשבונות בלבד, מה שעשוי להעיד כי עליבאבא הצליחה במטרתה. 80% מהמניות הגיעו ל-40 חשבונות.

לדברי מקורות ל"וול סטריט ג'ורנל", 35 הבנקים שניהלו את הנפקת עליבאבא, יחלקו ביניהם 1% מהכנסות ההנפקה – כ-250 מיליון דולר.

אלכס סלמונד, ראש מפלגת העצמאות הסקוטית, התפטר מתפקידו כמנהיג סקוטלנד בעקבות ההפסד במשאל העם, שמשמעותו כי סקוטלנד תיוותר באיחוד עם אנגליה, בממלכה הבריטית המאוחדת. בראיון ל-BBC אמר כי "אין בכוונתו לפרוש לחלוטין מהחיים הפוליטיים. לא חייבים להיות ראש מפלגה או שר ראשון (התפקיד המקביל לראש ממשלה בסקוטלנד) כדי לתרום לתהליך הפוליטי".

18:00 לפי הברוקרית TD אמריטרייד, מחצית מפקודות הרכישה שקיבלה היום היו עבור עליבאבא – פי 2.5 מבקשות הקנייה ביום המסחר הראשון של טוויטר. הביקוש העצום צפוי לדחוף את המניה למחיר פתיחה של 88 דולר. עם זאת, הביקוש העצום למניות צפוי לדחוף את המניות עוד מעלה במהלך יום המסחר, ויש סוחרים הצופים כי המניה תגיע ל-100 דולר היום. המניה צפויה להתחיל להיסחר בדקות הקרובות, לפי הסימול BABA.

16:35 בראיון ל-CNBC אמר מא כי החברה החליטה שלא להעלות את מחיר היעד בעת תמחור המניה למרות הביקוש האדיר, כיוון שלא רצה לאכזב את בעלי המניות. "אני רוצה לוודא שבעלי המניות מרוויחים כסף". לעתים קרובות, מניות עם ביקוש מאוד גבוה בהנפקה שהתמחור שלהן הועלה ברגע האחרון, נחלשות ביומן הראשון בבורסה. מא מקווה כי לא זה יהיה המקרה.

15:00 עיני המשקיעים בוול סטריט נשואות לעבר בורסת ניו יורק (NYSE), שם תפתח עליבאבא ב-16:30 (שעון ישראל) את המסחר במנייה לאחר ההנפקה אתמול, שגייסה סכום שיא של 21.8 מיליארד דולר - יותר מכל הנפקה בתולדות ארה"ב. מניית עליבאבא, שתיסחר תחת סימול BABA, צפויה לזנק בפתיחת המסחר על רקע ביקושים גבוהים למניה. קרנות השקעות גדולות, בהן בלקרוק, פידליטי ורואו-פרייס, צפויות לרכוש מניות בסכום של לפחות 1 מיליארד דולר כל אחת. 

איתות חיובי לקראת המסחר בעליבאבא מגיע מכיוון מניית יאהו, שמחזיקה ב-16% בענקית הסינית לאחר ההנפקה, ונסחרת בעליות של מעל 2% במסחר לפני הפתיחה. הביקושים הגבוהים למניית עליבאבא הביאו משקיעים לקנות בשבועות האחרונים גם מניות של יאהו וחברת הטלקום היפנית סופקבנק, המחזיקה ב-32% בעליבאבא.

13:30 ענקית הטלקום הספרדית טלפוניקה תרכוש את חטיבת הפעילות של ויוונדי בברזיל תמורת 7 מיליארד יורו, במטרה לחזק את מעמדה בדרום אמריקה מול המתחרים, בהם אמריקה מוביל של המיליארדר קרלוס סלים. העסקה תגדיל את נתח השוק של טלפוניקה בשוק התקשורת הברזילאי ל-30%. נתח השוק של אמריקה מוביל עומד על 30% ושל חברת Oi SA 27%. מניית טלפוניקה קפצה לאחר ההודעה ב-1‪.‬8% בבורסת מדריד. מניית ויוונדי עלתה 0‪.‬9% בפריז. (בלומברג)

13:00 בורסות אירופה רושמות עליות ובורסת לונדון מטפסת ב-0.6% לאחר שסקוטלנד הצביעה בעד הישארות בבריטניה. הליש"ט מתחזקת ב-0‪.‬4% מול הדולר לשער של 1.6526 דולר לליש"ט. מניית רויאל בנק אוף סקוטלנד קופצת 3.3% בבורסת לונדון. מניית בנק לוידס עולה 2.2%. לקראת פתיחת המסחר בוול סטריט מתעצמת הסקרנות לגבי מניית עליבאבא. החברה גייסה אתמול סכום עצום של 21 מיליארד דולר, ותמחרה את ההנפקה בקצה העליון של הטווח. החוזים על מדדי וול סטריט מצביעים על פתיחה חיובית קלה, עם עליות של כשליש האחוז.

בורסת פרנקפורט מוסיפה 0.8% על רקע פרסום נתונים הבוקר כי מדד המחירים ליצרן בגרמניה ירד באוגוסט ב-0‪.‬1% בעקבות ירידה במחירי האנרגיה. בורסת פריז מטפסת ב-0‪.‬5%, בורסת מדריד קופצת 1.6%, מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה 0.9%. היורו נחלש ב-0.25% מול הדולר לשער של 1.2910 דולר ליורו.

08:30 האבטלה בעיר ניו יורק ירדה לרמתה הנמוכה מאז שיא המשבר, לפי נתוני משרד העבודה של מדינת ניו יורק. שיעור האבטלה בעיר הגדולה בארה"ב ירד באוגוסט ל-7.3% - הרמה הנמוכה מאז ינואר 2009. עם זאת, שיעור האבטלה בעיר גבוה מהממוצע הפדרלי - 6.1% וגם משל מדינת ניו ג'רזי השכנה, בה עומד שיעור האבטלה על 6.6%. (מרקטווץ')

08:00 החוזים על המסחר בבורסת לונדון מצביעים על עליות של 1.2% בפתיחה לאחר שתושבי סקוטלנד הכריעו בעד הישארות בבריטניה. החשש מעצמאות סקוטלנד גבר בקרב משקיעים לקראת משעל העם, לאחר שכלכלנים הזהירו כי פיצול סקוטלנד מבריטניה יגרום נזק כלכלי לשתי המדינות ועלול לערער את היציבות בשווקים הפיננסים בבריטניה ומחוצה לה.

07:40 רוב החברות היפניות מעדיפות ין חזק יותר, לפי סקר רויטרס, לאחר שהמטבע היפני נחלש לרמתו הנמוכה מול הדולר זה שש שנים. יפן נאבקה עם ין חזק מדי במהלך העשור האחרון, עד שראש הממשלה שינזו אבה נקט עם בחירתו ב-2012 במדיניות מוניטרית אגרסיבית להחלשה של הין בכל מחיר כדי להתניע מחדש את הצמיחה במדינה. אולם כעת נראה שהיצואנים היפנים מתחילים לחשוש ממטבע חלש מדי. לפי הסקר, רק 25% מהחברות מעדיפות שער ין של 105 ין לדולר או חלש יותר, בזמן ששער המטבע ירד לרמות של 109 ין לדולר. (רויטרס)

07:30 סקוטלנד אמרה לא לעצמאות: בתום ספירה של יותר משני שליש מהקולות בסקוטלנד נרשם יתרון של 8% לתומכי ההישארות בבריטניה. הליש"ט מתחזקת לאחר הדיווחים על התוצאות ב-0.5% לשער של 1.6484 דולר. לידיעה המלאה

07:23 בורסות אסיה רושמות עליות שערים בהובלת טוקיו שקופצת ב-1.7%. אמש גייסה חברת המסחר המקוון הסינית עליבאבא 21.8 מיליארד דולר בהנפקה הגדולה בוול סטריט מעולם. 

18.9.14

00:20 "וול סטריט ג'ורנל" מדווח לפי מקור כי עליבאבא תנפיק מניות לפי מחיר של 68 דולר למניה - הקצה העליון של טווח ההנפקה שקבעה החברה, שיעניק לה שווי של 168 מיליארד דולר ויאפשר לה לגייס יותר קרוב ל-22 מיליארד דולר - ההנפקה הגדולה בהיסטוריה של ארה"ב.

הביקושים הגבוהים למניית עליבאבא גברו בימים האחרונים והביאו את החברה להעלות את טווח מחיר המניה בהנפקה ל-66-68 דולר למניה, בעוד הטווח המקורי בתשקיף עמד על 60-66 דולר למניה. מניות החברה יתחילו להיסחר מחר תחת הסימול BABA. 

23:15 לארי אליסון, מייסד ומנכ"ל ענקית התוכנה העסקית אורקל, הודיע הלילה כי הוא פורש מתפקידו. את תפקיד המנכ"ל יחלקו הישראלית צפרא כץ ומארק הארד, ששימשו עד כה נשיאים משותפים בחברה, כך לפי הודעת החברה, שלא פירטה את הסיבה לפרישת אליסון. אליסון, שעמד בראש אורקל מאז הקים אותה ב-1977, יישמש מעתה יו"ר דירקטוריון החברה ונשיא חטיבת הטכנולוגיה. ג'ף הנלי, יו"ר אורקל בעשר השנים האחרונות, יהיה סגנו.

צפרא כץ הפכה בשנים האחרונות לישראלית הבכירה ביותר במגזר הטכנולוגיה העולמי ואחת הנשים החזקות בעמק הסיליקון. היא הצטרפה לאורקל בשנת 1999 לאחר שמילאה תפקידים בכירים בבנקי השקעות בארה"ב. היא כיהנה כחברת דירקטוריון באורקל החל משנת 2001. בשנת 2004 היא מונתה לנשיאת החברה, ומשנת 2005 עד 2008 שימשה גם כסמנכ"לית הכספים של אורקל. כבר ב-2005 היא סומנה כיורשת העתידית של אליסון כשזה יפנה את מקומו בראשות החברה. 

את ההודעה על פרישת אליסון מסרה אורקל בצמוד לדיווח על תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי, שהיו נמוכות מהתחזיות. אורקל רשמה רווח נקי של 2‪.‬2 מיליארד דולר, או 48 סנט למניה, והכנסות של 8‪.‬6 מיליארד דולר. הרווח בתקופה המקבילה בשנה שעברה היה זהה וההכנסות 8‪.‬4 מיליארד דולר. מניית החברה נופלת ב-2‪.‬3% במסחר לאחר הסגירה.

23:00 המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים לקראת הנפקתה של ענקית המסחר האלקטרוני הסינית עליבאבא, שתצא לפועל לאחר סגירת המסחר הלילה. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.7%, מדד S&P 500 טיפס ב-0.5% ומדד הנאסד"ק הוסיף 0.6% לערכו. הדולר נחלש מול היורו ב-0.2% לרמה של 1.29 דולר ליורו. תשואות האג"ח של ארה"ב ל-10 שנים עלו ב-0.01% לשיעור של 2.63%.

מניית יאהו, המחזיקה ב-22.4% מעליבאבא וצפויה למכור חלק מאחזקותיה בחברה בהנפקה, ירדה ב-1.2% עם סגירת המסחר, על רקע דיווחים כי יאהו בוחנת לרכוש את ענקית המדיה AOL בכסף שתקבל ממכירת אחזקות בעליבאבא.

19:30 משקיעים בלונדון ביטאו היום אופטימיות זהירה לקראת תוצאות משאל העם על עצמאות סקוטלנד, שיתקבלו עד מחר בבוקר, לאחר שסקרים אחרונים הצביעו על רוב דחוק למתנגדי הפיצול. החשש מעצמאות של סקוטלנד גבר בקרב משקיעים לקראת משעל העם, לאחר שכלכלנים הזהירו כי פיצול סקוטלנד מבריטניה יגרום נזק כלכלי לשתי המדינות ועלול לערער את היציבות בשווקים הפיננסים בבריטניה ומחוצה לה. 

בורסת לונדון עלתה ב-0.6% והליש"ט עלתה מול מול היורו לשיא של שנתיים. גם מול הדולר התחזק המטבע הבריטי, ב-0.6%, לשער של 1.6372 דולר לליש"ט. גם בקרב מניות החברות הסקוטיות הגדולות נרשמו עליות, ומניות הבנקים RBS ולוידס, שמרכז פעילותם באדינבורו, טיפסו ב-0.6% ו-1.4% בהתאמה.

באירופה ננעלו הבורסות בעליות שערים, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הקצה 82.6 מיליארד יורו בתכנית ההלוואות ארוכות הטווח הראשונה שלו (TLTRO), שזכתה לביקושים גבוהים בעיקר בספרד ואיטליה.

פרנקפורט עלתה 1.4%, פריז טיפסה 0.6%, מילאנו עלתה 0.1% ומדריד התחזקה 0.7%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ננעל בעליות של 1%.

17:30 הנפקתה של עליבאבא, ענקית המסחר האלקטרוני הסינית, תתרחש הלילה בבורסת ניו יורק (NYSE) בתום נעילת המסחר בוול סטריט. בהנפקה, שעתידה להיות הגדולה בהיסטוריה, צפויה עליבאבא לגייס לפחות 22 מיליארד דולר לפי שווי שוק של כ-160 מיליארד דולר, נתון שיהפוך אותה לגדולה יותר ממתחרתה האמריקאית אמזון. מניות החברה יתחילו להיסחר מחר תחת הסימול BABA.

הביקושים הגבוהים למניית עליבאבא גברו בימים האחרונים והביאו את החברה להעלות את טווח מחיר המניה בהנפקה ל-66-68 דולר למניה, בעוד הטווח המקורי בתשקיף עמד על 60-66 דולר למניה. הביקושים גם הביאו לעניין גובר במניות של שתי בעלות האחזקות הגדולות בעליבאבא, ענקית האינטרנט יאהו (22.4%) וקבוצת הבנקאות היפנית סופבנק (34%).

עם זאת, מניית יאהו יורדת היום ב-1.5% במסחר בוול סטריט, לאחר שרשמה עלייה של יותר מ-10% בחודש האחרון. מניית סופטבנק ננעלה בעליות של 1.5% בבורסת טוקיו הבוקר ובכך השלימה עלייה של יותר מ-20% מאז 18 באוגוסט.

מוקדם יותר היום דיווח אתר מרקטווץ' כי בהנפקה יותר לבעלי עניין בעליבאבא למכור מניות בשווי יותר מ-8 מיליארד דולר, בניגוד למקובל. לרוב בהנפקות, בעלי עניין נדרשים להחזיק במניות למשך כמה חודשים, כדי להגן על המניה בתחילת דרכה. 

17:00 יום לאחר שהודיעה על סיומה הקרב של תכנית התמריצים למשק האמריקאי, התייחסה היום יו"ר הבנק הפדרלי ג'נט ילן למצב השברירי של משקי בית בארה"ב, 5 שנים לאחר סיומו הרשמי של המשבר. בכנס כלכלי בוושינגטון אמרה ילן כי המשבר הפיננסי חשף עד כמה משפחות אמריקאיות פגיעות מבחינה כלכלית וכי למשפחות רבות אין מספיק נכסים כדי לעמוד על הרגליים במצבים של לחץ כלכלי. "משפחות בלי נכסים יכולות לסטות מהמסלול מאוד בפתאומיות", אמרה ילן. סקר שערך לאחרונה הבנק הפדרלי מצא שרוב משקי הבית האמריקאים יימצאו תחת איום כלכלי אם יידרשו להוצאה פתאומית של 400 דולר.

16:30 המסחר בבורסות וול סטריט נפתח בעליות שערים לאחר נתונים חיובים בתביעות האבטלה בארה"ב. מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.3%, מדד S&P 500 עולה בשיעור דומה, מדד הנאסד"ק מטפס ב-0.4%. הדולר נחלש מול היורו ב-0.2% לרמה של 1.29 דולר ליורו. תשואות האג"ח של ארה"ב ל-10 שנים ללא שינוי בשיעור של 2.62%.

תביעות האבטלה בארה"ב ירדו בשבוע שעבר לרמה הנמוכה מאז אמצע יולי, עדות ליציבות שוק התעסוקה המתאושש. מספר התביעות לשבוע שהסתיים ב-13 בספטמבר ירד ב-36 אלף ל-280 אלף תביעות, וממוצע התביעות החודשי הראה ירידה של 4750 תביעות אבטלה ל-299,500, לפי נתוני הממשל שפורסמו היום. 

16:15 מניית רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) נסחרת בעליות של יותר מ-1% על רקע משאל העם על עצמאות סקוטלנד המתקיים היום, וחששות כי פיצולה מבריטניה יגרור פגיעה כלכלית. גם מניית בנק לוידס הסקוטי עולה ביותר מ-1%.

מניית RBS, שמרכז פעילותו באדינבורו, הגיבה בירידות חדות לאחר פרסום סקר בשבוע שעבר שהצביע על רוב לתומכי העצמאות. אולם סקרים שפורסמו ביממות האחרונות הצביעו על מגמה של רוב למתנגדים. תוצאות צפויות להתקבל עד מחר בבוקר.גם הליש"ט מתחזקת היום מול הדולר, ב-0.7%, ובורסת לונדון נסחרת בעליות של כ-0.5%. 

16:00 התחלות הבנייה של בתים חדשים בארה"ב נפלו בחודש שעבר ב-14‪.‬4% לקצב שנתי של 956 אלף בתים, מתחת לתחזיות ולאחר שביולי נרשם הקצב הגבוה מאז 2007 - מעל 1‪.‬2 מיליון בתים חדשים. כך לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.  גם מספר אישורי הבנייה ירד, בשיעור של 5‪.‬6%, לקצב שנתי של 998 אלף. אתמול ציין הבנק הפדרלי כי "ההתאוששות בענף הבתים נותרת איטית" וכלכלנים בארה"ב מצביעים בחודשים האחרונים על חוסר היציבות בשוק הנדל"ן, לאחר שב-2013 הוא רשם התאוששות מרשימה עם עליות חדות במחירי הדיור ובביקושים. (מרקטווץ')

14:15עליות באירופה: לונדון עולה ב-0.4%; פרנקפורט עולה ב-1; פריז עולה ב-0.6%; מדריד עולה ב-0.7%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.7%. החוזים על מדדי וול סטריט מצביעים על עליות. S&P 500 עולה ב-0.4%; נאסד"ק עולה ב-0.4%; דאו ג'ונס עולה ב-0.3%. הדולר בשיא של 6 שנים מול הין לאחר ההחלטה המוניטרית בארה"ב אתמול.

כלכלת אירלנד צמחה בקצב המהיר בגוש היורו ברבעון השני – 1.5% לעומת הרבעון הראשון ו-7.7% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. אירלנד קיבלה בשבוע שעבר אישור להחזיר את מלוא סכום הסיוע לקרן המטבע הבינלאומית באמצעות הנפקת אג"ח חדשות.

12:30 הבנק המרכזי של סין הוריד במפתיע את הריבית על הלוואות לטווח קצר היום, מהלך מפתיע שני השבוע. לפני כמה ימים הזרים הבנק הון ל-5 הבנקים המובילים במדינה. (מרקטווץ')

הבנק המרכזי של אירופה הקצה 82.6 מיליארד יורו בתכנית ההלוואות ארוכות הטווח הממוקדות הראשונה שלו (TLTRO), פחות מהצפוי. כלכלנים צפו לפחות 150 מיליארד יורו בספטמבר.

10:20 הסקוטים החלו להצביע היום במשאל העם על עצמאות סקוטלנד. מצביעים החלו להתייצב בקלפיות ברגע שנפתחו, בשעה 6 בבוקר. 4 סקרים הראו אתמול בערב 48% תמיכה בעצמאות, ואילו החמישי הראה על 49% תמיכה בעצמאות. בכל מקרה, שני המחנות צמודים במירוץ, והקמפיינים נמשכים גם היום. תוצאות צפויות להתקבל עד מחר בבוקר. (רויטרס)

טושיבה מקצצת 900 משרות במסגרת ארגון מחדש של חטיבת המחשבים האישיים שלה, שכוללת עזיבה של התחום כליל באזורים מסויימים. להערכת טושיבה, המהלך יוביל לצמצום הרווח התפעולי ב-45 מיליארד ין (414 מיליון דולר), אך לא שינה את תחזית הרווח שלו לשנה הנוכחית. (רויטרס)

9:20 מגמה מעורבת באסיה: טוקיו עלתה ב-1.1%; סיאול ירדה ב-0.7%; אוסטרליה טיפסה ב-0.2%; הונג קונג יורדת ב-0.7%; שנחאי עולה ב-0.1%. היום צפויים שני ארועים מרכזיים לרכז עניין – משאל העם בסקוטלנד והנפקת ענקית האינטרנט הסינית עליבאבא בבורסת ניו יורק.

סיטיבנק צפוי לומר היום בבית משפט לערעורים כי הוא מצוי בין הפטיש והסדן בסכסוך בין ארגנטינה לנושיה. לדברי סיטי, הוא עשוי לספוג סנקציות חמורות מצד ארגנטינה אלא אם יפר צו בית משפט האוסר עליו להעביר תשלומים למחזיקי אג"ח ממשלתיות של ארגנטינה בשווי 8.4 מיליארד דולר. בית משפט במנהטן אסר על סניף סיטי בארגנטינה להעביר תשלום ריבית בסך 5 מיליון דולר למחזיקי אג"ח, כל עוד המדינה מסרבת לשלם לבעלי אג"ח שלא הסכימו להסדר חוב. (בלומברג)

7:20 בסין דיווח היום הממשל על ירידה חדה מבעבר במחירי הבתים ב-70 הערים הגדולות במדינה. המחירים ירדו ב-68 מבין 70 הערים באוגוסט לעומת יולי. המחירים ירדו חודש רביעי ברציפות, ב-1.1%, לעומת יולי. ביולי נרשמה ירידה של 0.9%; וביוני 0.5%. בקצב שנתי עלו מחירי הבתים באוגוסט בממוצע ב-0.5%, לעומת עלייה של ד.4% ביולי. (מרקטווץ')

בהנפקת עליבאבא בהמשך היום יותר לבעלי עניין בחברה למכור מניות בשווי יותר מ-8 מיליארד דולר, בניגוד למקובל. לרוב בהנפקות, בעלי עניין נדרשים להחזיק במניות למשך כמה חודשים, כדי להגן על המניה בתחילת דרכה. (מרקטווץ')

17.9.2014

23:00 וול סטריט חזרה לעליות לאחר פרסום הצהרת הבנק הפדרלי: S&P 500 ננעל בעלייה של 0.1%; נאסד"ק עלה ב-0.2%; דאו ג'ונס עלה ב-0.1%. הבנק הפדרלי הותיר את הריבית ללא שינוי, וכך גם את תחזית מועד תחילת העלאות הריבית שלו. הדולר מתחזק מול היורו, והתשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים עולה. הבנק המשיך לצמצם את תכנית רכישות האג"ח שלו, שצפויה להגיע אל סיומה בחודש הבא.

21:00 הדולר מתחזק כעת ב-0.5% מול היורו, לרמה של 1.2915 דולר ליורו, בעקבות החלטת הבנק הפדרלי. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים, הנעה בכיוון הפוך למחירן, עולה כעת ב-0.01%, לרמה של 2.59%.

19:10 מרבית בורסות אירופה ננעלו בעליות לקראת החלטת הבנק הפדרלי היום. לונדון נסחרה בניגוד למגמה וירדה ב-0.2% לקראת משאל העם על עצמאות סקוטלנד מחר. פרנקפורט עלתה ב-0.3%; פריז עלתה ב-0.5%.

אמון קבלני הבנייה בארה"ב טיפס בספטמבר לרמתו הגבוהה זה כמעט 9 שנים. מדד הסנטימנט בענף הבנייה טיפס בספטמבר ב-4 נקודות ל-59 נקודות, לפי האיגוד הארצי של קבלני הבנייה בארה"ב (NAHB). כל קריאה מעל 50 מעידה על אופטימיות.

יצרנית התוכנה אדובי סיסטמס דיווחה היום על הכנסות מאכזבות ברבעון הכספים השלישי שלה, ומנייתה יורדת ב-4.5%. החברה דיווחה על הכנסות בסך 1.01 מיליארד דולר. תחזיותיה לרבעון הנוכחי היו אף הן פחות מתחזיות אנליסטים.

מניות ראקספייס צונחות בכ-16% לאחר שהחברה הודיעה כי בכוונתה להפסיק לחפש קונים לעצמה, ומינתה מנכ"ל חדש.

16:40 ב-21:00 שעון ישראל תתפרסם החלטת הריבית של הבנק הפדרלי, וב-21:30 צפויה יו"ר הבנק הפדרלי ג'נט ילן לקיים מסיבת עיתונאים. הבנק צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי, ולהפחית את רכישות האג"ח שלו ב-10 מיליארד דולר נוספים, לרמה של 15 מיליארד דולר בחודש.

15:45 עליות שערים בבורסות אירופה בעקבות אסיה. בורסת לונדון עולה ב-0.1%; פרנקפורט מוסיפה 0.5%; פריז עולה ב-0.7%. את האופטימיות מניעים דיווחים שסין מצטרפת לאירופה וארה"ב במהלך תמרוץ השווקים באמצעות הזרמת כספים גדולה לבנקים. המדדים על חוזי וול סטריט כמעט ללא שינוי.

מדד המחירים לצרכן בארה"ב ירד באוגוסט לראשונה זה 16 חודשים, בהובלת מחירי האנרגיה. המדד ירד ב-0.2% באוגוסט, לפי משרד העבודה האמריקאי, לעומת תחזיות כלכלנים להישארות ללא שינוי. עלויות האנרגיה ירדו ב-2.6%. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון התנודתיים, נותר ללא שינוי. ב-12 החודשים האחרונים עלה מדד המחירים ב-1.7%, לעומת עלייה שנתית של 2% ביולי.

הגירעון במאזן החשבון השוטף של ארה"ב הצטמצם ב-3.8% והסתכם ב-98.5 מיליארד דולר ברבעון השני, לעומת 102.2 מיליארד דולר ברבעון הראשון, דיווח משרד המסחר האמריקאי. הגירעון נמוך כעת משמעותית משיא של 6.5% מהתמ"ג ב-2005 – וירד ברבעון השני לרמה של 2.3%.

14:30 מניית אינדיטקס, הבעלים של רשת זארה, יורדת בבורסת מדריד לאחר שהחברה דיווחה על ירידה ברווח במחצית הראשונה של השנה על רקע המתיחות הפוליטית והכלכלית ברוסיה ובמזרח התיכון. רווחי אינדיטקס ירדו ב-2.4% ל-928 מיליון יורו (1.2 מיליון דולר) במחצית שהסתיימה ביולי. המכירות עלו ב-5.6% ל-8.09 מיליארד יורו. עם זאת, הרווח והמכירות היו גבוהים מתחזיות אנליסטים (מרקטווץ')

12:50 האבטלה בבריטניה ירדה ברבעון שהסתיים ביולי בשיעור חד מהצפוי לרמה הנמוכה ביותר זה כמעט שש שנים, אך השכר נותר קרוב לרמת שפל. שיעור האבטלה ירד לרמה של 6.2%, לעומת 6.4% ברבעון שקדם לכך, דיווחה לשכת הסטטיסטיקה בבריטניה. היתה זו הרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2008 (מרקטווץ')

האינפלציה בגוש היורו עלתה על התחזיות באוגוסט, מה שמקל מעט את הלחץ על הבנק המרכזי של אירופה, לאחר שהודיע על צעדים חסרי תקדים למאבק בדפלציה. האינפלציה עלתה לקצב שנתי של 0.4%, ללא שינוי לעומת יולי, דיווחה לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי. אנליסטים צפו קצב של 0.3% (בלומברג)

07:10 המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים, לקראת הודעת הריבית של הבנק הפדרלי בארה"ב ועל רקע דיווחים שממשלת סין מזרימה כסף לבנקים הגדולים במדינה. טוקיו ירדה ב-0.1%; הונג קונג בסיאול עלו ב-1%; שנחאי וסינגפור עולות ב-0.5%.

סין תזרים 500 מיליארד יואן (81 מיליארד דולר) לבנקים הגדולים במדינה, כך אמרו מקורבים לעניין לבלומברג. לדבריהם, הבנק המרכזי של סין יזרים 100 מיליארד יואן לכל אחד מחמשת הבנקים הגדולים למשך שלושה חודשים, ככל הנראה כדי להתמודד עם ההאטה בכלכלת סין. מניות הבנקים בסין עולות. (בלומברג)

ענקית התוכנה מיקרוסופט הודיעה אתמול כי היא מגדילה את הדיווידנד הרבעוני ב-11% ומינתה שני חברי דירקטוריון חדשים. הדיווידנד הרבעוני יגדל ל-31 סנט, הודיעה החברה. חברי הדירקטוריון, אשר מינויים ייכנס לתוקף החל מ-1 באוקטובר, הם סמנכ"לית הכספים של קראפט פודס טרי ליסט-סטול ומנכ"ל ויזה צ'רלס שרף (מרקטווץ')

16.9.2014

23:00 המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים על רקע פתיחת ישיבת ועדת הריבית של הבנק הפדרלי היום. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.6%, מדד S&P 500 עלה ב-0.8%, מדד הנאסד"ק טיפס גם הוא ב-0.8%. תשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים נותרו ללא שינוי בשיעור של 2.59%. 

הדולר נחלש היום מול היורו והליש"ט. מול היורו ירד הדולר ב-0.2% לשער של 1.2963 דולר ליורו. מול המטבע הבריטי נחלש הדולר ב-0.3% לשער של 1.6190 דולר לליש"ט לאחר שהאינפלציה בבריטניה הואטה במפתיע לקצב שנתי של  1.5% - רמתה הנמוכה מאז אוקטובר 2009.

19:30 המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים לאחר פרסום נתונים על שפל של שנה וחצי בביטחון המשקיעים בגרמניה והאטה לא צפויה באינפלציה בבריטניה. לונדון ירדה ב-0.2%, פרנקפורט איבדה 0.3% ופריז נחלשה ב-0.4%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.3%.

17:40 מניית אפל יורדת ב-1‪.‬5% במסחר בוול סטריט בעקבות דיווח כי החברה לא תתחיל לשווק את מכשירי אייפון 6 בסין לפני תחילת 2015. העיתון הסיני "21 סנצ'רי ביזנס הראלד" ציטט היום מקור המקורב לחברה שטען כי אפל לא הצליחה להגיע החודש להסכם עם משרד המסחר והטכנולוגיה הסיני, מה שעשוי לדחות את החתימה על ההסכם לתחילת 2015. (ביזנס-אינסיידר)

17:20 שיעור העוני בארה"ב ירד ב-2013, לראשונה מאז 2006. כך פירסמה לפני דקות אחדות לשכת הסטטיסטיקה של הממשל הפדרלי. שיעור העוני הרשמי בארה"ב ירד ל-14‪.‬5% בשנה שעברה, לעומת 15% ב-2012.

45 מיליון אמריקאים חיים מתחת לקו העוני, שהסתכם בשנה שעברה בהכנסה שנתית של 23,834 דולר למשפחה בת ארבע נפשות. ההכנסה החציונית בארה"ב נותרה ללא שינוי - 51,900 דולר בשנה. בנוסף דווח כי שיעור האמריקאים ללא ביטוח רפואי ירד ב-0.2% ל-14.5%. (רויטרס)

17:00המסחר בבורסות וול סטריט מתנהל בעליות שערים קלות לאחר פתיחה שלילית, לקראת פתיחת ישיבת ועדת הריבית של הבנק הפדרלי היום. מדד דאו ג'ונס עולה בפחות ב-0.1%, מדד S&P 500 עולה ב-0.2%, מדד הנאסד"ק עולה ב-0.2%. 

היום ייפגשו ראשי הבנק הפדרלי בארה"ב לדון במדיניות המוניטרית, כשמחר תתפרסם החלטת הריבית בתום הישיבה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק (FOMC). אף שהבנק צפוי לשמור על ריבית של 0%-0.25% ולהמשיך בצמצום תוכנית ההרחבה הכמותית, מעריכים כלכלנים כי הוא עשוי לסגת ממהתחייבותו לשמור על ריבית נמוכה למשך זמן ממושך – מה שחלקם מפרשים כרמז לכך שהריבית תעלה כבר במארס. עם זאת אין ציפיות להכרזה על שינוי דרמטי, גם בשל האטה בתפוקת בתי החרושת בארה"ב. לידיעה המלאה

הדולר נחלש מול היורו והליש"ט. מול היורו יורד הדולר ב-0.4% לשער של 1.3 דולר ליורו. מול המטבע הבריטי נחלש הדולר ב-0.2% לשער של 1.6190 דולר לליש"ט לאחר שהאינפלציה בבריטניה הואטה במפתיע לקצב שנתי של  1.5% - רמתה הנמוכה מאז אוקטובר 2009.

15:45 החוזים על המסחר בוול סטריט מורים על ירידות שערים של עד 0.2%, לקראת פתיחתה היום של ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי. 

מדד המחירים ליצרן בארה"ב נותר ללא שינוי באוגוסט, בהתאם לתחזיות, לאחר עליה של 0.1% בחודש הקודם, כך לפי נתונים שפרסם היום משרד העבודה האמריקאי. בהשוואה לאוגוסט שעבר, נרשמה עליה של 1.8% במדד. מדד הליבה, שאינו כולל מוצרי מזון ואנרגיה, עלה ב-0.1% לעומת יולי וב-1.8% לעומת אוגוסט 2013 (בלומברג)

15:15 המסחר בבורסות אירופה מתנהל בירידות שערים. לונדון יורדת ב-0.5%; פריז מאבדת 0.3%; פרנקפורט נסוגה ב-0.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.6%. טוקיו ננעלה בירידה של 0.2%.

13:15 ביטחון המשקיעים בגרמניה נפל לשפל של יותר משנה וחצי, על רקע חולשתה של הכלכלה הגדולה באירופה. מדד ביטחון המשקיעים של מכון ZEW במנהיים, אשר נועד לצפות התפתחויות כלכליות לששת החודשים הקרובים, ירד לרמה של 6.9 נקודות בספטמבר, לעומת 8.6 באוגוסט. זו הרמה הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2012. כלכלנים צפו ירידה חדה יותר ל-5 נקודות (בלומברג)

12:15 האינפלציה בבריטניה הואטה באופן לא צפוי באוגוסט, מה שמעיד כי הבנק המרכזי של בריטניה בוודאי לא ימהר להעלות את הריבית על אף התאוששות הכלכלה. קצב האינפלציה השנתי ירד ל-1.5% באוגוסט, לעומת 1.6% ביולי. זו הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2009 (מרקטווץ')

10:45 אורנג' הגישה הצעת רכש לספקית הפס הרחב הספרדית ג'סטל ב-3.4 מיליארד יורו (4.4 מיליארד דולר) במזומן. זהו ניסיון ההשתלטות הגדול ביותר של מפעילת הסלולר הצרפתית מזה כמעט עשור. אורנג' מציעה 13 יורו לכל מניה של ג'סטל, פרמיה של 22% על מחיר הסגירה של המניה ביום שישי (בלומברג)

08:30 יום תשיעי ברציפות של ירידות בבורסות אסיה מצעיד את המדד האזורי לרצף הירידות הארוך ביותר זה עשור. טוקיו יורדת ב-0.1%; סינגפור וטייוואן יורדות ב-0.7%; עם זאת, בקוריאה עולה מדד קוספי ב-0.5%. היום ייפגשו ראשי הבנק הפדרלי בארה"ב לדון במדיניות המוניטרית, אולם בשל האטה בתפוקת בתי החרושת בארה"ב אין ציפיות להכרזה על שינוי דרמטי. בהונג קונג בוטל מסחר הבוקר בשל טייפון.

15.9.2014

23:05 המסחר בבורסות וול סטריט ננעל במגמה מעורבת, לאחר ירידה בתפוקה התעשייתית בארה"ב. דאו ג'ונס עלה ב-0.3%; S&P 500 ירד ב-0.1%; נאסד"ק ירד ב-1.1%.מניית ReWalk Robotics הישראלית זינקה ב-45% ביום המסחר השני שלה בנאסד"ק; טסלה ירדה ב-10% על רקע אזהרה של מורגן סטנלי.

22:10 בשוק הסחורות, ננעלו היום הנפט והזהב בעליות. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר עלו ב-0.7% ל-92.90 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר עלו ב-0.2% - עליה ראשונה זה שישה ימים – וננעלו ברמה של 1,235.10 דולר לאונקיה.

20:00 מניית ReWalk Robotics הישראלית, שהונפקה בשבוע שעבר בנאסד"ק, מזנקת ביום המסחר השני שלה ב-56%. החברה, שנוסדה על ידי ד"ר עמית גופר ב-2001, פיתחה שלד חיצוני לביש המאפשר לפגועי עמוד שדרה לעמוד וללכת באופן עצמאי.

19:35 מניית טסלה נופלת ב-7.6% - הירידה החדה ביותר שלה מאז מאי – לאחר שאנליסטים במורגן סטנלי הזהירו לקוחות כי המניה, שמחירה כעת 255 דולר, יקרה מדי. "אנחנו סבורים שהמניות שוות 320 דולר", אמרו האנליסטים, "אך כנראה לא כל כך מהר ולא מהסיבות שלדעתנו מניעות את השוק". בכך הסכימו האנליסטים עם דברים שאמר בתחילת החודש מנכ"ל טסלה אילון מאסק, אשר הביע דאגה ממחירה הגבוה של מניית החברה (מרקטווץ')

19:00 במרבית בורסות אירופה ננעל המסחר בשינויים קלים. לונדון ננעלה ללא שינוי; פרנקפורט עלתה ב-0.1%; פריז ירדה ב-0.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.1%.

מניית אייר פראנס-KLM ירדה ב-3.3% לאחר שטייסי אייר פראנס פתחו בשביתה הגדולה ביותר בחברה מאז 1998. 60% מטייסי אייר פראנס שבתו היום ושיעור דומה צפוי לעשות זאת מחר, במחאה על הכוונה להרחיב תוכנית קיצוצים בחברה במסגרתה יקוצץ שכרם. מניית לופטהנזה ירדה ב-1% לקראת שביתה דומה שמתכוננת למחר (בלומברג)

17:45 מניית מיקרוסופט יורדת לאחר שהודיעה על רכישת חברת המשחקים השוודית מוג'נג, אשר אחראית ללהיט "מיינקראפט", ב-2.5 מיליארד דולר. אפל עולה לאחר שדיווחה כי ב-24 השעות הראשונות למכירה המוקדמת של אייפון 6 ו-6 פלוס נמכרו 4 מיליון מכשירים.

16:40 התפוקה התעשייתית בארה"ב ירדה באוגוסט ב-0.1%, הירידה הראשונה מאז חודש ינואר, לפי נתונים שפורסמו היום. הירידה היתה מתונה מתחזיות אנליסטים, שצפו כי תסתכם ב-0.3%. ניצול כושר הייצור ירד ל-78.8% לעומת 79.1% ביולי, בעקבות ירידה חדה בתחום הרכב (מרקטווץ')

15:45 בורסות אירופה בתנודות קלות לאחר ירידות מוקדמות: לונדון עולה ב-0.1%; פרנקפורט עולה ב-0.2%; פריז יורדת ב-0.4%; מדריד יורדת ב-0.3%. מדד סטוקס 600 עולה ב-0.2%. החוזים על מדדי וול סטריט מצביעים על פתיחה יציבה, כאשר החוזים על דאו ג'ונס ונאסד"ק ללא שינוי, ואילו החוזים על S&P 500 נחלשים ב-0.1%.

פעילות הייצור באזור ניו ירק עלתה לרמה הגבוהה ביותר זה כמעט חמש שנים בספטמבר, כך לפי מדד אמפייר סטייט שפורסם היום. המדד עלה לרמה של 27.5 נקודות בספטמבר – הרמה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2009 – לעומת תחזית כלכלנים שצפו כי ירד לרמה של 16 נקודות (מרקטווץ')

14:45 דרישה חשבונאית חדשה של ה-IFRS, הנכנסת לתוקף ב-2018, צפויה להוריד את רמות ההון של הבנקים האירופאים ב-2.7% בממוצע, לפי מחקר שפירסמה סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) בשבוע שעבר. התקנות החדשות דורשות כי הבנקים יכירו בהפסדים על הלוואות כבר כשהם רואים סימני מצוקה ראשונים. (בלומברג)

עליבאבא מתכוונת להעלות את מחיר היעד של הנפקתה הראשונה לציבור, אל מול ביקוש רב מצד משקיעים, לדברי מקורות המקורבים לחברה. העלאת מחיר היעד עשוי להפוך את ההנפקה לגדולה בהיסטוריה. הכוונה היא להעלות את הקצה העליון של טווח ההנפקה כמעט ל-70 דולר, לעומת 66 דולר כיום. (בלומברג)

12:30 הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) הוריד את תחזיותיו למרבית הכלכלות הגדולות בעולם, והזהיר מפני סיכונים גיאופוליטיים באוקראינה ובמזרח התיכון, מפני השפעת המשבר בגוש היורו ועליית החובות במדינות המפותחות, והיפרדות אפשרית של סקוטלנד מבריטניה. הארגון צופה כעת כי גוש היורו יצמח ב-0.8% בלבד ב-2014, לעומת הערכה קודמת לצמיחה של 1.2%. תחזית הצמיחה לארה"ב הופחתה מ-2.6% ל-2.1%. באיטליה צופה כעת הארגון צמיחה שלילית של 0.4%, לעומת תחזית לצמיחה חיובית של 0.5% במאי האחרון. הארגון גם ציין כי העליות בשווקים הפיננסיים אינן תואמות את הצמיחה המאכזבת בכלכלות העולם. לעומת זאת, תחזית הצמיחה של סין נותרה ללא שינוי, 7.4%, ואילו תחזית הצמיחה של הודו תוקנה כלפי מעלה.

10:20 בשוודיה חל אתמול מהפך כאשר השמאל ניצח בבחירות, לאחר ספירת מרבית הקולות. המפלגה הסוציאל דמוקרטית כבר הכריזה על תחילת המו"מ הקואליציוני, לאחר שראש ממשלת שוודיה, פרדריק ריינפלדט, הגיש התפטרותו. בורסת שטוקהולם יורדת ב-0.4%. (הארץ)

7:15 ירידות בבורסות אסיה על רקע חששות ההאטה בסין: הונג קונג יורדת ב-0.8%; שנחאי יורדת ב-0.2%; סיאול יורדת ב-0.1%; אוסטרליה יורדת ב-0.8%; בורסות יפן סגורות לרגל יום הכבוד לקשישים.

בהמשך השבוע צפויים כמה אירועים משמעותיים - מלבד החלטה מוניטרית של הבנק הפדרלי, אירוע שכמעט תמיד מניע את השווקים, צפויים השבוע אזרחי סקוטלנד להחליט האם הם מפרקים את בריטניה ויוצאים לעצמאות ועליבאבא הסינית צפויה לצאת להנפקת ענק. (TheMarker)

תפוקת בתי החרושת בסין צמחה באוגוסט ב-6.9%, האטה לעומת צמיחה של 9% ביולי ופחות מתחזיות כלכלנים לצמיחה של 8.8%. האטה נרשמה גם בצמיחה בהשקעות בציוד ונדל"ן, ובצמיחת המכירות הקמעוניות. בעקבות הנתונים המאכזבים, שהתפרסמו בשבת, הוריד רויאל בנק אוף סקוטלנד את תחזית הצמיחה הכלכלית של סין השנה ל-7.2%, לעומת 7.6%. יעד הצמיחה של הממשל הסיני הוא 7.5%.

יצרנית הבירה היינקן דיווחה אתמול כי קיבלה הצעת רכש מצד סאב מילר המתחרה, אך דחתה אותה, בשל רצון משפחת היינקן השולטת בחברה לשמור על עצמאותה. "משפחת היינקן הודיעה לסאב מילר, היינקן והיינקן הולדינג על כוונתה לשמר את המסורת והזהות של היינקן כחברה עצמאית", נאמר בהצהרה. המשפחה המייסדת מחזיקה ביותר מ-50% מהיינקן באמצעות חברת האחזקות היינקן הולדינג. (רויטרס)

פתיחת המסחר במניית עליבאבא בבורסת ניו יורק
פתיחת המסחר במניית עליבאבא בבורסת ניו יורקצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker