המאבק ב-airbnb מחריף: פוליטיקאים ועובדי מלונות בניו יורק מתאחדים נגד האתר

קואליציית ארגונים וחברי מועצה משקיעה 3 מיליון דולר בקמפיין תקשורתי נגד אתר השכרת הדירות המצליח ■ לטענתם, airbnb פוגעת בענף המלונאות ומקפיצה את מחירי הדירות, ועיריית ניו יורק אינה אוכפת כראוי את החוק האוסר על פעילות האתר

נדן פלדמן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדן פלדמן
סוכנויות הידיעות

העיר ניו יורק הופכת לזירת מאבק מרכזית בפעילות airbnb, האתר הפופולארי המאפשר השכרת דירות לטווח קצר. לאחר שעיריית ניו יורק הכריזה על האתר לא חוקי והחלה להטיל קנסות על משכירי דירות באתר, כעת הוקמה בעיר קואליצייה נגד airbnb, המורכבת מחברי מועצה, ארגוני דיור ואיגוד עובדי המלונות.

הקואליציה משקיעה בימים אלה 3 מיליון דולר בקמפיין תקשורתי נגד airbnb. היא דורשת מעיריית ניו יורק להגביר את האכיפה של החוק האוסר על השכרת דירות לטווח קצר, בשל הנזק שנוצר כתוצאה מהצלחתה של airbnb. לטענת המתנגדים לאתר, פעילות airbnb בניו יורק גרמה לא רק פגיעה כלכלית בענף המלונאות, אלא גם הביאה לזינוק במחירי הדיור בשכונות שונות בעיר, שסובלת ממילא ממחסור בדיור בר השגה. בנוסף טוענים המתנגדים לאתר כי המודל העסקי של החברה פוטר אותה מתשלום מסים של עשרות מיליוני דולרים, שאמורים לזרום לקופת העירייה. 

‫"‬ברמה העירונית, אנחנו זקוקים למאמץ גדול יותר באכיפה", אמר ל"ניו יורק דיילי ניוז" חבר המועצה ריצ'רד גוטפריד, בהפגנה שנערכה נגד האתר למרגלות בניין העירייה. מי שאמון על אכיפת החוק הוא משרד התובע הכללי של ניו יורק, וראש העיר ביל דה בלזיו אמר לאחרונה כי בכוונתו להרחיב את מאמצי האכיפה נגד פעילות האתר.

airbnb חוללה תוך שנים ספורות מהפכה בענף המלונאות, כשבמקרים רבים המחירים המוצעים באתר זולים משמעותית מהזמנת חדר בבית מלון. אולם הצלחתה הגדולה ואופי פעילותה גררו אותה למחלוקות משפטיות, במיוחד במקומות בהם החוק אינו ברור לגמרי.

המחלוקת בניו יורק סובבת סביב חוק מ-2011 שלא מאפשר לתושבי ניו יורק להשכיר נכס לתקופה של פחות מ-29 ימים. הכוונה הראשונית של החוק היתה עבור בעלי דירות שהפכו את הדירות שלהם למעין מלונות. airbnb פנתה למחוקקים בבקשה לשנות את החוק, משום שלטענתה הרוב המכריע של המשכירים אינם מתכוונים להפוך את דירתם למלון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker