החברה של שטיינמץ גייסה את ראש ה-FBI לשעבר בחקירתה נגד גינאה

כמו כן, BSGR, חברת הכרייה של המיליארדר הישראלי, גייסה את הסנאטור לשעבר ג'ו ליברמן ■ BSGR חשודה כי קיבלה את הזכויות על מכרה עפרות הברזל הגדול בעולם באמצעות שוחד לבכירים בגינאה

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלומברג
סוכנויות הידיעות

BSGR, חברת הכרייה הנשלטת על ידי בני שטיינמץ, גייסה את הסנאטור לשעבר ג'ו ליברמן ואת ראש ה-FBI לשעבר, לואי פרי, לנהל חקירה פנימית בנוגע להאשמות נגד החברה על כך ששיחדה פקידי ממשל בגינאה כדי לקבל את הזכויות על מכרה עפרות ברזל הגדול בעולם. כך לפי אדם בעל ידע בנושא, שסירב להרחיב וביקש להישאר בעילום שם משום שהחקירה חשאית.

החקירה הפנימית מתבצעת בנוסף לחקירות המתנהלות בשלוש מדינות במטרה להבין כיצד החברה של המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ השיגה את הזכויות למחצית מזכויות הכרייה במכרה סימנדו בגינאה. BSGR גם מנהלת מאבק משפטי מול ריו טינטו בבית משפט פדרלי בארה"ב לאחר שריו טינטו תבעה אותה בחשד לקשירת קשר לגנוב את המכרה.

שטיינמץ כנראה יסייע בכל חקירה פנימית אף שאין לו מחויביות לנהוג כך, אמר עורך הדין של שטיינמץ, מארק בונאנט, והוסיף שהוא לא ידע על קיום החקירה.

ליברמן בן ה-72 ניהל חקירות עבור פירמת עורכי הדין קזוביץ', בנסון, טורס אנד פרידמן, לפי אתר האינטרנט של החברה. הוא הצטרף לארגון בשנה שעברה לאחר שכיהן במשך חמש שנים כתובע הכללי של מדינת קונטיקט ו-24 שנים כסנאטור. הוא היה המועמד הדמוקרטי לתפקיד סגן הנשיא בבחירות 2000, אז התמודד אל גור לנשיאות ארה"ב.

בני שטיינמץצילום: דודו בכר

פרי בן ה-64 הקים ב-2007 את חברת הייעוץ פרי אינטרנשיונל סולושנס לאחר שפרש מה-FBI בתום שמונה שנים בהן עמד בראש הארגון. חברת הייעוץ שלו מבצעת חקירות ובדיקה נאותות עבור לקוחות פרטיים. החברה מוזגה עם פירמת עורכי הדין פפר המילטון ב-2012. פרי כיהן בעבר כשופט במחוז הדרומי של ניו יורק, בו מתנהל המשפט של ריו טינטו נגד BSGR. 

BSGR זכתה ברשיונות הכרייה למחצית הצפונית של סימאנדו ולזוגוטה ב-2008, כאשר הנשיא דאז, לנסנה קונטה, ביטל את רשיון הכרייה שניתן לחברת ריו טינטו, בטענה כי החברה פעלה לאט מדי לפיתוח המכרות. לאחר מכן מכרה החברה של שטיינמץ 51% מנכסיה בגינאה לחברת הכרייה הברזילאית Vale, ב-2010, וכך נוצר המיזם המשותף ביניהן, VBG, בעסקה ששווייה 2.5 מיליארד דולר.

אולם באפריל השנה ממשלת גינאה ביטלה את זכויות הכרייה של המיזם המשותף של שתי החברות במרבצי הברזל סימאנדו וזוגוטה, בעקבות מסקנות ועדת חקירה שבחנה את רשיונות הכרייה במדינה. הועדה מצאה כי BSGR רכשה את זכויות הכרייה במכרות עקב שחיתות ב-2008. BSGR מכחישה את הטענות נגדה.

בתחילת מאי הודיעה BSGR כי הגישה בקשה לתהליך בוררות בנוגע להחלטת גינאה לשלול את זכויות הכרייה שלה במכרה סימנדו. החברה הגישה הודעה על סכסוך עם ממשלת גינאה ונשיא גינאה אלפא קונדה במרכז הבינלאומי להסדרת סכסוכי השקעות (ICSID) בדרישה להשיב לה את רשיונות הכרייה, ולפצותה על שלילתם. דובר הרשויות בגינאה חזר על עמדת הממשל, כי זה פעל באופן חוקי.

ליברמן במשרדו, אתמול. על הקיר תמונה עם נתניהו, ועליה כתוב: "לג'ו בידידות כאורך החיים - ובהערצה" צילום: נטשה מוזגוביה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום