כמה עולה לשכנע את טסלה להקים מפעל במדינה?

מחוקקים בנוואדה ינסו להחליט היום האם שווה להם להבטיח ליצרנית המכוניות החשמליות הקלות מס בסך 1.3 מיליארד דולר כדי להקים מפעל סוללות בשטחה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו רויטרס
רויטרס

מחוקקים בנוואדה ישקלו היום הקלות מס שנויות במחלוקת ליצרנית המכוניות החשמליות טסלה מוטורס להקמת מפעל סוללות בשווי 5 מיליארד דולר במדינה. הקלות המס מוערכות בשווי 1.3 מיליארד דולר. מרילין קירקפטריק, יו"ר אסיפת המחוקקים בנוואדה, הבטיחה ביקורת מקיפה של החקיקה, שמשכה ביקורות משני צידי הקשת הפוליטית.

"מרגש שחברה כמו טסלה בחרה בנוואדה", אמר קירקפטריק, מחוקק דמוקרטי מצפון לאס וגאס, "אך השטן מצוי בפרטים הקטנים". מושל נוואדה הרפובליקאי, בריאן סנדובל, אמר בשבוע שעבר כי הזכייה של נוואדה במכרז על הקמת המפעל של טסלה, מול 4 מדינות נוספות, היא רגע אדיר שישנה את הסביבה הכלכלית של נוואדה ויזרים אליה 100 מיליארד דולר ב-20 השנים הקרובות.

ההסכם אליו הגיעה נוואדה עם מנכ"ל טסלה, אילון מאסק, היא מבין סובסידיות המס הגדולות בארה"ב. לדברי סנדובל, ההשקעה תשתלם, ביחס של 80 ל-1. אך מבקריו טוענים כי אלו הם חלומות באספמיה. "אנחנו חושבים שמכפיל של 80 ל-1 הוא לא אמין, ואם נתון זה אינו נכון, מה עוד לא נכון?", אמר בוב פולקרסון, העומד בראש התאחדות ההנהגה הפרוגרסיבית של נוואדה.

"לרשויות המקומיות יהיו עלויות מקומיות של בטחון הציבור, איסוף פסולת, בתי ספר", אמר, "והתושבים ומשלמי המסים הקיימים יצטרכו לשלם על כל זה", הוסיף. מן הצד השני של המפה הפוליטית, נטען כי ההסכם הוא רווחה לתאגידים. "העסקה הזו אינה יותר מאשר מתנה למיליארדר עם קשרים פוליטיים", אמר ראש סניף נוואדה בארגון הימני Americans for Prosperity, דרין איוויקי, בהצהרה. הוא ציין כי גורמים בטסלה אמרו שגודל התמריצים לא היה הסיבה העיקרית בגללה בחרו בנוואדה להקמת המפעל.

מאסק אמר כי המפעל, בו החברה תייצר סוללות ליתיום-יון בשיתוף עם פנסוניק, חיוני לטסלה כדי לעמוד ביעד של שיווק דור המכוניות החשמל הבא עד 2017. במסגרת התכנית, החברה תקבל פטור ממע"מ בשווי 725 מיליון דולר עד יוני 2034, ותחסוך יותר מ-300 מיליון דולר בהקלות על מס מעסיקים ומסים אחרים עד 2024. בנוסף תקבל טסלה הקלות מס בסך 75 מיליון דולר על יצירת 6,000 משרות, 120 מיליון דולר על עמידה ברף ההשקעות של נוואדה – 3.5 מיליארד דולר – והקלות בחשבונות המים והחשמל. טסלה מצידה אמרה כי תתרום יותר מ-37 מיליון דולר למשך 5 שנים למערכת החינוך של נוואדה.

לדברי סנדובל, ששם דגש על יצירת משרות ופיתוח כלכלי בעת כהונתו כמושל, אמר כי הקמת המפעל פירושה 3,000 משרות בנייה, ולאחר מכן 6,500 משרות בתפעול הרגיל של המפעל. הוא הוסיף כי המפעל ייצור בצורה עקיפה 16,000 משרות נוספות, וידחף את התמ"ג של נוואדה ב-20% כלפי מעלה.

המכונית החשמלית של טסלהצילום: Bloomberg
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker