כלכלת שוודיה מזנקת - אך הממשלה מפסידה בסקרים

הממשלה המרכז־ימנית הנהיגה התאוששות מהירה מהמשבר של 2008, אך איבדה פופולריות לקראת הבחירות שייערכו ביום ראשון ■ הנושאים החמים: הגירה ועתידה של מדינת הרווחה

ניו יורק טיימס
דיוויד קראוץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
דיוויד קראוץ'

ממשלת שוודיה היתה אמורה לככב בסקרי הבחירות. המדינה התאוששה מהמיתון מהר וחזק יותר מכל מדינה אחרת במערב אירופה. קיצוצי מס העלו את ההכנסה הפנויה השנתית הממוצעת בכמעט שכר חודשי שלם מאז 2006.

מנהיגי שוודיה משחקים תפקיד בולט בדיפלומטיה הגלובלית. הבנקים השוודיים חזקים. הנדל"ן פורח. הצרכנים בעולם תולים בגדים של H&M בארונות של איקאה, מורידים להיטי פופ מספוטיפיי, קוראים מותחנים שוודיים וצופים בדרמות טלוויזיה שוודיות.

ולמרות כל זאת, הממשלה המרכז־ימנית של פרדריק ריינפלדט, 49, נמצאת בקשיים פוליטיים רציניים: ביום ראשון יתקיימו בשוודיה בחירות כלליות, וקואליציית ארבע המפלגות של ריינפלדט מפגרת בסקרים האחרונים אחר הקואליציה השמאלית של הסוציאל־דמוקרטים, הירוקים ומפלגת השמאל ב–5%–10%.

שוודיה מפולגת קשות בגלל נושאים גדולים ומעוררי רגש כמו הגירה ועתיד מדינת הרווחה. לאחר שתי כהונות של ממשלה מרכז־ימנית ומדיניות מוכוונת שווקים, כובד המשקל של ציבור הבוחרים נוטה חזרה למרכז־שמאל ולסוציאל דמוקרטים, ששלטו במדינה ב–80 השנים שלפני 2006.

כל צד מזהיר את הציבור מהשותפים הקיצוניים של הצד השני, שעלולים להיות לשון המאזניים בהקמת ממשלה, לאחר בחירות שצפויות להיות צמודות. השמאל טוען כי ריינפלדט עשוי לבסס את שלטונו בחבירה למפלגת הימין הקיצוני המתנגדת להגירה - השוודים הדמוקרטים, שצוברים בסקרים תמיכה של כ–10%, ומשקפים את אי הנחת הגוברת ממדיניות אימוץ המהגרים של שוודיה.

מנגד, הימין מזהיר כי ממשלה בהובלת הסוציאל־דמוקרטים, שהבטיחה להעלות מסים ולספק יותר כסף לבתי ספר ותוכניות רווחה, תהיה תלויה בתמיכה של הקומוניסטים לשעבר ממפלגת השמאל, שלא מסתירה את התנגדותה למגזר הפרטי.

"לעסקים יש הרבה מה לחשוש מממשל אדום־ירוק", אמרה אנה קינברג בטרה, המנהיגה הפרלמנטרית במפלגתו של ריינפלדט, המתונים. היא טוענת כי קואליציה שמאלנית תפגע בהתקדמות הכלכלית של המדינה. יקוב ואלנברג, יורש למשפחה שבבעלותה נתחים גדולים מהתעשייה השוודית - קרוב ל–40% משוויה של בורסת שוודיה - הזהיר כי "מעבר מסיבי לשמאל" עלול להבריח יזמים משוודיה.

פרדריק אולובסון, הדובר הכלכלי של הסוציאל דמוקרטים, אמר כי המפלגה שלו לא תומכת בשינוי רדיקלי. "יש לנו תמיכה גדולה בתעשייה", הוא אמר. "הסוציאל דמוקרטים עבדו עם הקהילה העסקית במשך עשורים".

המפלגה מבטיחה לתמוך בתעשייה באמצעות השקעה גדולה יותר בתשתיות ובטיפול במחסור בעובדים מיומנים. הצעות התקציב האחרונות שלה יזרימו יותר מ–6 מיליארד דולר לכלכלה בעשור הקרוב.

הטבות ורווחה לחולים ולמובטלים יגדלו, אמר אולובסון, וההשקעה בחינוך, מורים ושכר תגדל בעוד שגודל הכתות יקטן. זה ימומן באמצעות העלאה מתונה של המסים על העשירים, הכפלה של המע"מ על מסעדות והיטל חדש על הבנקים בשוודיה, שחמקו ברובם ממשבר הבנקים באירופה. חוץ מזה, הוא אמר, לא יהיו מסים חדשים על עסקים.

תחזית לצמיחה של 1.9% בכלכלת שוודיה מסווה את החולשות. האבטלה תקועה בכ–8%, והיא גבוהה בהרבה בקרב הצעירים. הבנק המרכזי הוריד במפתיע את הריבית בחודש שעבר בתגובה לסימנים של דפלציה.

יש הסכמה רב מפלגתית כי בתי הספר במצב מחפיר, לאחר שדו"ח של OECD בשנה שעברה הראה צניחה חדה בדירוג הגלובלי של מערכת החינוך של שוודיה. בבריאות ובטיפול בקשישים התגלו שערוריות שגרמו לחששות כי הניסוי שנעשה עם ספקים פרטיים הרחיק לכת מדי. יש מחסור כרוני בדיור בערים הגדולות, שגרם לעלייה בדמי השכירות והחוב האישי.

גם הימין מקבל את מודל מדינת הרווחה

"התזוזה ימינה הסתיימה", אמר פרופ' הנריק אוסקרסון, מנהל מחקר לסקרי דעת קהל SOM באוניברסיטת גותנבורג. המסים הופחתו, אבל הבעיות במערכת הרווחה יוצרות רצון לשינוי בכך. בכל מקרה, המסים בשוודיה אינם מחלוקת חריפה כמו בארה"ב. גם הימין במדינה מקבל את מודל מדינת הרווחה.

הממשלה המכהנת הפחיתה מסים יותר מבכל מדינה אחרת ב–OECD, אך נטל המס עדיין גבוה - 44% מהתמ"ג. מודל הרווחה של שוודיה התעצב בעקבות משבר הבנקים של 1991. ממשלות שמאל וימין ביצעו דה־רגולציה של המגזר הציבורי, רפורמה בפנסיות כך שיהיו מבוססות על הפרשות אישיות, הכניסו את המדינה לאיחוד האירופי וניערו את מערכת המס. המודל החדש איפשר לשוודיה להתמודד עם המיתון שבא בעקבות המשבר של 2008 עם עודף תקציבי ועמידות גבוהה.

סטיבן לופבן, מנהיג הסוציאל דמוקרטים שעשוי להיבחר לראשות הממשלה, ירש מפלגה שונה בתכלית מזו שאליה הצטרף בשנות ה–70. אף שלא היה לו ניסיון פרלמנטרי, הוא עבד שנים באיגוד עובדי ההנדסה IF מטאל, שלדבריו מהווה הכנה טובה לניהול המדינה. הוא הצליח לגשר על פערים קשים במפלגה לאחר שהובסה בבחירות.

לופבן, 57, יצטרך להקים קואליציה בת קיימא בשמאל. אפילו התאוששות קטנה של הימין והמרכז עלולה לסכן את הרוב שלו בפרלמנט. במקרה כזה, מפלגת הדמוקרטים המתנגדת להגירה עלולה לשמש לשון מאזניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום