הרווארד קיבלה את התרומה הגדולה בהיסטוריה שלה: 350 מיליון דולר

את התרומה יעניקו האחים רוני וג'רלד צ'אן לבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה. התרומה תשמש לסיוע לסטודנטים ולהרחבת המחקר

רויטרס
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
ישראל פישר

אוניברסיטת הרווארד הודיעה היום כי קיבלה את התרומה הגדולה ביותר בהיסטוריה שלה: 350 מיליון דולר מקרן מורנינגסייד לשימוש בית הספר לבריאות הציבור.

התרומה לא מוגבלת ובעזרתה תתמוך האוניברסיטה בסטודנטים, תמחק הלוואות לבוגרים שעובדים במקצועות לא נדרשים, תבנה כיתות חדשות ותשקיע כסף במחקר שיאפשר לה לקבל תמיכה מקרנות נוספות.

דקאן בית הספר, ג'וליו פרנק, אמר כי התרומה מקרן מורנינגסייד תסייע להגביר את המחקר בארבעה תחומים עיקריים: מגפות - ממחקר של מלריה ואבולה ועד למחקר על השמנת יתר וסרטן; סיכוני בריאות סביבתיים, כולל זיהום, נשק וטבק; עוני ומשברים הומניטריים, כולל מלחמות ואסונות טבע; וכשלי מערכת הבריאות.

קרן מורנינגסייד נוסדה ב-1996 על ידי האחים רוני וג'רלד צ'אן כדי לתמוד בהשכלה גבוהה בצפון אמריקה ובאסיה. אביהם ייסד את חברת האנג לאנג גרופ, אחת מחברות הנדל"ן הגדולות בהונג קונג.

אחרי מותו של צ'אן האב ב-1986, הקימו בניו את קבוצת מורנינגסייד שלה השקעות הון סיכון בתחום הביוטק וטכנולוגיה, בעיקר בסין ובארה"ב. האחים מדורגים במקום ה-17 ברשימת עשירי הונג קונג של "פורבס" עם מוערך של 2.95 מיליארד דולר.

השיא הקודם בתרומות להרווארד היה 150 מיליון דולר ממשקיע הגידור ובוגר האוניברסיטה קנת גריפין. רוב התרומה הועבר אז לסיוע כלכלי. התרומה הגדולה ביותר מעולם למוסד אקדמי בארה"ב היתה תרומה בסכום של 1.1 מיליארד דולר במשך כמה שנים שהעביר ראש עיריית ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג, לאוניברסיטת ג'ון הופקינס.

במאי שהה רוני צ'אן בישראל לרגל קבלת תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת תל אביב, כחלק מהפגישה השנתית של חבר הנאמנים של האוניברסיטה. הוא אמר אז בראיון ל-TheMarker כי " בסין כולם מחלקים את הכסף שלהם באמצעות פילנתרופיה. המשפחה שלי עושה את זה עשורים רבים. כשאבא שלי מת, לא קיבלתי גרוש. אני לא עשיר באמת".

בניסיון להסביר את המדיניות שלו כלפי תרומות, הוא אמר כי "סביר להניח שאני אחד מעשרה אנשים בהונג קונג שכל ארגון בעולם שמבקש כסף דופק על דלתו. אני יודע איך להגיד לא טוב מאוד, כי לפני שצריך לדעת להגיד כן - צריך לדעת להגיד לא. אדם כמוני יודע להגיד לא - מאוד בעדינות ובנחמדות, אבל גם בנוקשות. אל תציקו לי יותר - אני לא אתן לכם גרוש.

"אנחנו נותנים למי שאנחנו חושבים שמגיע לו. אני הרווחתי את הכסף, אז אני מחליט למי לתת אותו. אני לא אוהב להתערב בפוליטיקה. אני לא אדם פוליטי. אני אוהב מדיניות, אבל לא פוליטיקה. אני נותן סכומים קטנים מאוד למטרות פוליטיות, 1,000 דולר פה ושם. אנחנו נותנים להרבה דברים אחרים שאנחנו מחשיבים למשמעותיים. הדבר הטיפשי ביותר שאדם עשיר יכול לעשות הוא לתת את הכסף לבן שלו. אנשים אומרים שאני אדם עשיר, אבל למעשה זה לא ממש נכון. המשפחה שלי עשירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker