רוברט שילר: שוק המניות קרוב לרמה המבשרת על משבר

הכלכלן חתן פרס נובל מציין כי עדיין לא כדאי למהר ולמכור מניות, אך ממליץ על חשיבה מעמיקה יותר על חיסכון לפנסיה ■ "אנשים צעירים כיום צריכים לתכנן קדימה 100 שנה - המשרות נעלמות, הם בדרך להיות מיותרים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שוק המניות האמריקאי שובר בתקופה האחרונה שיא אחר שיא, וביום שישי האחרון ננעל מדד S&P 500 ברמה של 2,007 נקודות. לעתים קרובות, כאשר השוק נמצא ברמת שיא, מתחילות להישמע אזהרות הבועות - והפעם אינה שונה. מדד CAPE של הכלכלן חתן פרס הנובל רוברט שילר  - היחס בין המחירים בשוק המניות לממוצע רווחי החברות בעשור האחרון - נמצא ברמה של 26.3. לדברי שילר, רק 3 פעמים בהיסטוריה של השוק האמריקאי המדד היה גבוה מכך - וב-3 הפעמים הקודמות בישר שחורות.

לדברי שילר, מדד CAPE הגיע לשיא ב-1929, רגע לפני קריסת שוק המניות של אותה שנה, לאחר מכן ב-2,000, לפני קריסת האינטרנט, ולאחר מכן ב-2007, לפני קריסת שוק הנדל"ן והאשראי. שילר מציין כי 3 נקודות זמן אינן בדיוק מדגם מייצג, ומזהיר לא לרוץ למכור את כל תיק המניות, אלא לחשוב בהיגיון.

בראיון ל-This is Money הבריטי, אומר שילר כי העצה הטובה ביותר שלו לאנשים פרטיים היא לחסוך יותר כסף כיוון שאנשים צפויים לחיות יותר משציפו ולא בהכרח שהפנסיה שלהם תהיה גבוהה כשציפו.

רוברט שילרצילום: רויטרס

שילר גם התייחס בראיון לשינוי העצום שלטכנולוגיה יש על חיינו. "אנשים צעירים כיום צריכים לתכנן קדימה 100 שנה", הוא אומר. "עוד כמה שנים יהיו למשל משרות לנהגי מוניות? יהיו מכוניות ללא נהג שיאספו אתכם. המשרות נעלמות. הן כבר נעלמו. בעבר לנהגי מוניות היה מערך כישורים. הם היו חייבים להכיר את העיר. כעת הם מקלידים את הכתובת בג'י.פי.אס ומתעלמים מהידע שלהם כי ה-GPS יודע טוב יותר – הוא יודע איפה יש תנועה וכיצד לעקוף אותה. אז הם כבר לא חושבים. הם בדרך להיות מיותרים. אך מי מרגישים בטוח כיום? עיתונאים לא מרגישים בטוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker