פעילת הסביבה שלימדה עצמה לקרוא - ומאיימת להפיל את נשיאת ברזיל

מרינה סילבה גדלה במשפחה ענייה ולחמה על שימור יערות הגשם של האמזונס; כעת היא מובילה ב-10% על דילמה רוסף בסקרים בבחירות לנשיאות ברזיל, וזוכה לתמיכת וול סטריט

לוגו רויטרס
רויטרס

נראה כי פעילת הסביבה הפופולרית מרינה סילבה מסוגלת לזכות בבחירות לנשיאות ברזיל, שיתקיימו באוקטובר. טעות מביכה בקמפיין ומתקפות גוברות מצד מועמדים אחרים והמדיה רומזים כי המירוץ לנשיאות עוד פתוח לגמרי. הסקרים מראים כי סילבה מובילה בכ-10% על פני הנשיאה הנוכחית, דילמה רוסף, אם הבחירות יגיעו לסיבוב שני, כפי שנראה סביר כרגע.

הזינוק המטאורי של סילבה הוביל את שוק המניות הברזילאי לזינוק של 10% ב-3 השבועות האחרונים, בתקווה כי היא תהיה יותר ידידותית לעסקים מאשר רוסף, ותסייע לעורר את הכלכלה הברזילאית המדשדשת. מתחילת השנה, עלה מדד המניות של בורסת סאו פאולו בכ-19%.

בשבוע האחרון החלה סילבה להתמודד בהצלחה עם חלק מהספקות שלבוחרים יש לגביה – ובעיקר, האם יש לה נוכחות מספקת ותמיכה ארגונית לשליטה במדינה הענקית, המונה 200 מיליון אנשים. סילבה, איקון אנטי-ממסדי, גדלה במשפחה ענייה של חולבי גומי מעצים, לימדה את עצמה לקרוא כנערה, והפכה לפעילה מובילה להגנה על יערות הגשם של האמזונס. התנהלותה הכנה וקולה הברור בנוגע לנושאים מוסריים העניק השראה לברזילאים רבים.

מרינה סילבה, מועמדת המפלגה הסוציאליסטית של ברזיל לנשיאות, בהשקת הקמפיין שלהצילום: רויטרס

אך בוחרים רבים עדיין אינם משוכנעים כי סיפור חיים נהדר הופך אותה בהכרח לנשיאה נהדרת. סילבה, בת 56, התקשתה לגייס ולשמר בעלי ברית בקריירה הפוליטית שלה. מאז 2009, היא פרשה משתי מפלגות ולא הצליחה להקים שלישית. קבלת ההחלטות הבלתי צפויה שלה, עמדותיה המשתנות ואפילו דמותה השברירית - תוצר של מלריה והרעלת כספית בילדותה - הדליקו נורות אדומות עבור רבים.

בהתייחסותה לביקורות אלה, סילבה, מועמדת המפלגה הסוציאליסטית של ברזיל, נקטה בטון יותר פיכח ומכיל בפרסומות בטלוויזיה ובמדיה חברתית, לעומת הקמפיין שלה לנשיאות ב-2010, אז התמקדה כמעט לגמרי בנושאים "ירוקים", וסיימה במקום השלישי.

היא גם התחייבה לייצב את הקופה הציבורית ונפגשה עם שלל משקיעים, כולל ארוחת ערב ביום שישי האחרון עם מנהיגים מהמגזר החקלאי, המהווה כרבע מהתמ"ג של ברזיל, שבאופן היסטורי התנגדו לה. "הרבה מיתוסים נשברו", אמר לואיס קורנצ'יוני, ראש איגוד החקלאים הברזילאים, לאחר ארוחת הערב. "היא הראתה כי היא פתוחה לדיאלוג ומכירה בחשיבות של המגזר החקלאי. עזבתי בדעה מאוד חיובית".

הסימן הברור ביותר לעוצמתה הגוברת של סילבה הגיעה בעימות הנשיאותי בשבוע שעבר, אז שאלה את רוסף ישירות מדוע לא עמדה בהבטחותיה לרפורמות בעקבות המחאות בברזיל ב-2013. רוסף השיבה כי הקונגרס חסם חלק מהצעותיה, אך כי בתחומים אחרים, כמו בתי ספר עניים, המצב השתפר. סילבה פנתה בשקט למצלמה ואמרה: "חשוב לנו כפוליטיקאים להכיר בבעיות שלנו. ברזיל הצבעונית שהנשיאה דילמה תיארה, קיימת רק בסרטים".

נשיאת ברזיל, דילמה רוסףצילום: תצלום: אי-פי

הבגרות החדשה שמגלה סילבה, מרמזת כי עלייתה בסקרים אינה דבר זמני, ואינה רק תוצאה של אהדה ציבורית בעקבות מות המועמד הקודם של מפלגתה, אדוארדו קמפוס, בתאונת מטוס בחודש שעבר. אך נראה כי ההשקפה בוול סטריט ובחוגים הפיננסיים של סאו פאולו, לפיה סילבה כבר מחזיקה בנשיאות, עדיין מוקדמת מדי.

דוגמה לכך נראתה בשבוע שעבר, כאשר הקמפיין שלה חווה את התקרית המביכה ביותר עד כה. מפלגתה השיקה את הקמפיין הרשמי שלה ברעש רב - אך נאלץ לתקן אותו לא פעם, כי אם פעמיים. השינויים היו נסיגה מתמיכתה בנישואים חד-מיניים, לאחר שכמרים חברי הכנסיה האוונגליסטית אליה משתייכת סילבה התנגדו; והסרת הצהרה התומכת באנרגיה גרעינית. אף כי הנושאים אינם מרכזיים בשיח הציבורי בברזיל, השינויים עצמם חיזקו את ההשקפה כי סילבה תנודתית ולא מאורגנת, וזכו לכותרות בשערי העיתונים ביום ראשון שעבר.

ברזיל שקעה במיתון  במחצית הראשונה של השנה, אך הסיפור של 20 השנים האחרונות הוא עדיין סיפור של צמיחה כלכלית חזקה וירידה בעוני. בקרב מי שעוד זוכרים את ההיפר-אינפלציה והתוהו ובוהו עד אמצע שנות ה-90', יש אולי מי שמתוסכלים מרוסף, אך הם חוששים משינויים גדולים. זה בא לידי ביטוי בכך שמראיונות עולה שאף שהברזילאים מחבבים את סילבה, הם עדיין חוששים מחוסר היציבות שלה.

ובינתיים, העיתונים החלו לתקוף גם את העוצמה החזקה ביותר של סילבה - טענתה כי היא סוג חדש ובלתי משוחד של פוליטיקאית. בכתבת שער ב"פוליה דה סאו פאולו" נכתב ביום ראשון כי סילבה הרוויחה כ-720 אלף דולר מנאומים והרצאות ב-3 השנים האחרונות. התקשורת גם טענה כי המטוס של קמפוס שהתרסק נרכש בדיוק בסוג תרומות הקמפיין האפלות שסילבה יוצאת כנגדן. המפלגה מכחישה את הטענות.

בנוסף, לאחר תקופה של איפוק מתוך כבוד לקמפוס וחשש כי תקיפה של סילבה עשויה לא להיראות טוב, יריביה מתחילים להוריד את הכפפות. ביום ראשון, באחת ההתקפות הישירות ביותר שלה, אמרה רוסף כי קראה את המצע של סילבה, וכי היא מאוד מודאגת מהצעותיה לגבי התעשייה, שעשויות להוביל לפיטורי ענק באמצעות פתיחת ברזיל ליותר מסחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker