העירייה מציעה אינטרנט בחינם? חברות הטלקום ידאגו שהגולשים לא יקבלו

ורייזון, AT&T ואחרות פנו לנציבות התקשורת הפדרלית בבקשה לחסום את רשתות האינטרנט המהיר הציבוריות בשתי ערים בטענה כי היה עליהן לקיים משאל או מכרז לפני הוצאת הפרויקט לפועל

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברות הטלקום הגדולות בארה"ב עושות מאמצים למנוע משתי ערים להרחיב את שירותי האינטרנט המהירים לתושביהן.

US טלקום, ארגון המייצג את ענקיות הטלקום ורייזון, AT&T ואחרות, פנה לנציבות התקשורת הפדרלית (FCC) בבקשה לחסום את הרחבתן של רשתות האינטרנט המהיר המוניציפליות בצ'טנוגה שבטנסי ובווילסון שבצפון קרוליינה. "לרשתות פס רחב ציבוריות היתה הצלחה מעורבת, עם דוגמאות רבות לכישלונות", נכתב בפוסט שפרסם הארגון בבלוג שלו. "היות שמשלמי המסים יצטרכו לממן את רשת הפס הרחב המקומית, הגיוני לגמרי שהמחוקקים במדינה יהיו זהירים ויגבילו או אפילו יאסרו את הפעילות הזו".

שירות הפס הרחב של צ'טנוגה הוא הגדול ביותר בארה"ב, ומציע ללקוחות גישה במהירות של 1 ג'יגה ביט לשניה – פי 50 מהמהירות הממוצעת בארה"ב. השירות, שמסופק על ידי חברת EPB שבבעלות מוניציפלית, הזניק את ההתפתחות הטכנולוגית בעיר ומשך תשומת לב בכל העולם, וכעת EPB מבקשת מה-FCC להרחיב את פעילותה. חברת הכבלים קומקאסט וחברות אחרות ניסו בעבר לתבוע כדי למנוע את התרחבות תוכנית הסיבים האופטיים של EPB.

וילסון, עיירה שבה קצת יותר מ-49 אלף תושבים, השיקה את גרינלייט, שירות משלה לאספקת אינטרנט במהירות גבוהה, לאחר תלונות לגבי העלויות הגבוהות והאיכות הנמוכה של השירות של טיים וורנר כייבל. טיים וורנר כייבל ניסתה לפנות לסנאט של צפון קרוליינה כדי להוציא מחוץ לחוק את השירות ותוכניות דומות אחרות.

צילום: אי–פי

US טלקום טוען כי ל-FCC אין סמכות חוקית לאשר את הרחבת שירותי האינטרנט בפס רחב, וכי לא היתה לה סמכות לאפשר זאת בצפון קרוליינה וטנסי. "מדינות אימצו גישות משפטיות שונות לגבי הסמכות שהן נותנות לרשויות המקומיות להקמתן והפעלתן של רשתות פס רחב", נאמר בהודעת US טלקום. "חלק מהמדינות דורשות הצבעה או דיון ציבורי לפני שהן מוציאות לפועל פרויקט ציבורי. אחרות עורכות מכרזים תחרותיים, ויש שמגבילות את תנאי השירות כך שגופים ציבוריים יישאו בחלק מהעול הרגולטורי כמו הספקיות הפרטיות. בסמכותן של המדינות להטיל את ההגבלות האלה, בהתחשב בהשפעה הפוטנציאלית על משלמי המסים אם הפרויקטים הציבוריים האלה לא יתוכננו בזהירות וייבחנו כנגד השקעות פרטיות קיימות".

בינואר השנה יצאה ה-FCC ב"אתגר הג'יגה ביט בעיר", וקראה לספקיות להציע שירות מהיר לפחות בעיר אחת בכל מדינה עד 2015. האתגר הגיע על רקע קריאות מצד חברות כבלים וטלקום לעצור את המתחרות המוניציפליות ומתחרות חדשות כמו גוגל ולמנוע מהן להקים רשתות אינטרנט מהיר ולהרחיב אותן.

בהודעת EPB נמסר כי "לקהילות צריכה להיות זכות להכריע את עתיד הפס הרחב שלהן. המגזר הפרטי לא רצה לשרת את כולם, אך חברות בעלות כוח ציבורי כמו EPB הוקמו כדי להבטיח שלכולם תהיה גישה לתשתיות חשובות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker