ה-FBI חוקר: האם ממשלת רוסיה תמכה בפריצת סייבר לג'יי.פי מורגן?

האקרים רוסיים פרצו לכמה מוסדות פיננסיים בארה"ב, תוך שהם מתגברים על הגנות מורכבות וחזקות; מידע בנפח ג'יגה-בייטים נגנב; עד כה לא היו סימני הונאה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האקרים רוסיים פרצו לג'יי.פי מורגן צ'ייס ולפחות ל-4 בנקים נוספים החודש, במתקפה מתואמת שהובילה לאובדן מידע על לקוחות בנפח ג'יגה-בייטים, לדברי שני מקורות המקורבים לחקירת הנושא. לפחות אחד הבנקים התחקה אחר מקור המתקפה – האקרים במימון ממשלת רוסיה, לדברי אחד המקורות. ה-FBI חוקר האם ההתקפה עשויה להיות תגובה לסנקציות האמריקאיות על רוסיה, לדברי המקור השני.

המתקפה הובילה לגניבת מידע על חשבונות שעשוי לשמש לגניבת כספים, לדברי גורם אמריקאי, ואדם נוסף שקיבל תדרוך מרשויות האכיפה. הגורם אמר שייתכן כי הקורבנות כללו גם בנקים אמריקאים. האקרים גנבו גם מידע רגיש ממחשבי עובדים. מרבית גניבות המידע הפיננסי כרוכות בקמעוניות או במחשבים האישיים של הצרכנים. גניבת נתונים מהבנקים הגדולים נדירה, כיוון שיש להם מערכות אבטחה וחומות אש מורכבות.

התקריות מתרחשות בנקודת שפל ביחסים בין ארה"ב ורוסיה. הצבא הרוסי ממשיך להתכנס על הגבול האוקראיני, גם לאחר שארה"ב ואירופה פגעו בכלכלה הרוסית באמצעות סנקציות. לרוסיה יש היסטוריה ארוכה של שימוש בפושעים וגורמים אחרים כדי לפגוע ביריביה בעולם הסייבר. "האופן שהרוסים עושים את זה, במידה שאנחנו יכולים לראות, הוא שהם מעודדים מטרות מסויימות", אומר ג'יימס לואיס, מנהת תכנית הטכנולוגיות האסטרטגיות במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים בוושינגטון. "הרוסים לרוב משאירים לעצמם פתח לעשות משהו גדול יותר, והשאלה היא מה יגרום לכך, ומה תהיה התגובה שלנו".

חוקרים קבעו כי ההתקפות נותבו דרך מחשבים באמריקה הלטינית ואזורים אחרים באמצעות שרתים ששימשו האקרים רוסיים, לדברי מקורבים לחקירה. ההאקרים השתמשו בפגם תוכנה המכונה "יום-האפס" לפחות באחד מאתרי הבנקים, לדברי המקורות. לאחר מכן, הם חרשו דרך שכבות מורכבות של אבטחה כדי לגנוב את המידע, מהלך שלדברי מומחי אבטחה מעיד כי להאקרים יכולות הרבה יותר משמעותיות מההאקרים הטיפוסיים. "יום האפס" הוא פגם המוכר רק להאקרים, המאפשר להם להשתלט מרחוק על מחשב.

המטה הראשי של ג'יי.פי.מורגן בניו יורקצילום: AFP

מורכבות ההתקפה והמאפיינים הטכניים ממחשבי הבנקים הם במידה מסויימת ראיה לקשר ממשלתי. אך שביל הראיות מעורפל מכדי לקבוע האם הפושעים מגיעים מרוסיה או ממקום אחר במזרח אירופה. סוכנויות פדרליות אחרות בארה"ב, בהן ה-NSA, מסייעות לחקירה, לדברי מקור נוסף.

פטרישה וקסלר, דוברת ג'יי.פי מורגן, סירבה להגיב על החקירה, והאם הבנק היה קורבן לפריצה. היא אמרה כי לבנק שכבות הגנה מרובות שנועדו למנוע גניבות מידע. "חברות בסדר הגודל שלנו למרבה הצער חוות התקפות סייבר כמעט מדי יום", כתבה וקסלר בהודעת דואר אלקטרוני. הבנק לא זיהה פעילות חריגה או הונאה עד כה, לדברי אדם המקורב לנושא.

הבולשת הפדרלית (FBI) משתפת פעולה עם השירות החשאי האמריקאי כדי לקבוע את היקף "מתקפות הסייבר נגד כמה מוסדות פיננסיים אמריקאיים", אמר ג'יי. פיטר דונלד, דובר ה-FBI בניו יורק, בהצהרה. עד כה לא זיהו הרשויות סימנים לכך שהמידע הנגנב שימש להעברות כספים מחשבונות.

המתקפות על המגזר הפיננסי בארה"ב מצד רוסיה ומזרח אירופה זינקו בחודשים האחרונים, לדברי כמה מומחי אבטחה. חברות ורשויות בארה"ב בוחנים את האפשרות כי התגברות הפעילות קשורה למאבק נגד רוסיה בנושא אוקראינה. היעדר הונאות עד כה בעקבות גניבת המידע תומך בתיאוריה כי להתקפה היה מניע פוליטי, לדברי גורם ממשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker