ג'נט ילן: הדיון עובר למתי תעלה הריבית; עדיין קיימת חולשה בשוק העבודה

כלכלת ארה"ב מתקרבת ליעדי התעסוקה והאינפלציה של הבנק הפדרלי, אמרה יו"ר הבנק המרכזי של ארה"ב בכנס ג'קסון הול; נשיא הבנק המרכזי של אירופה צפוי לנאום בשעה 21:30 שעון ישראל

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כלכלת ארה"ב הולכת ומתקרבת ליעדי התעסוקה והאינפלציה שקבע הבנק הפדרלי, ולכן הדיון בבנק המרכזי מתמקד כעת באופן טבעי בשאלת עיתוי תחילת העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם, אמרה היום יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, בנאום בכנס הבנקאים המרכזיים בג'קסון הול בארה"ב. עם זאת, ילן ציינה כי עדיין קיימת חולשה בשוק העבודה.

"הכלכלה רשמה התקדמות ניכרת בהתאוששות מהמשבר הגדול והממושך ביותר בשוק העבודה מאז השפל הכלכלי הגדול", אמרה ילן, אך הוסיפה כי "ניצול נמוך מהרצוי של משאבי כוח עבודה ממשיך להיות משמעותי".

"הכלכלה מתקרבת ליעדים שלנו, והדגש של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי עובר באופן טבעי לשאלות הנוגעות למידת החולשה שעדיין קיימת, כמה מהר צריך לחזק את נקודות החולשה, ומכאן השאלה לגבי התנאים הנדרשים כדי להתחיל בצמצום המדיניות המוניטרית המרחיבה יוצאת הדופן בה נקטנו", אמר ילן בנאום.

"אין מתכון פשוט" לפיו הבנק הפדרלי יכול להתנהל, הוסיפה ילן, אולם שבה והזהירה כי העלאת הריבית בארה"ב עשויה להתחיל מוקדם מהצפוי אם התאוששות שוק העבודה תמשיך להיות מהירה יותר מכפי שצפו, או אם במקרה של עלייה חדה מהצפוי באינפלציה.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילןצילום: Reuters

מנגד, ציינה ילן כי 19 מדדים של מצב שוק העבודה שאחריהם עוקב הבנק הפדרלי מצביעים על כך שהירידה בשיעור האבטלה הרשמי אינה משקפת את מלוא החולשה שעדיין קיימת בשוק העבודה.

כנס ג'קסון הול, הנערך מדי שנה מאז 1978 בעמק במדינת ויומינג באותו שם, זכה לתהילה בשנת 2010 לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי דאז, בן ברננקי, רמז בו על בואו הקרב של סבב הרחבה כמותית (QE) שני של רכישות אג"ח. הכנס נחשב להזדמנות לבנקאים מרכזיים, שרי אוצר ואנשי אקדמיה לדון בכלכלה העולמית באווירה פומבית אך לא רשמית, ובפרופיל נמוך. נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, צפוי אף הוא לנאום היום בכנס ג'קסון הול, בשעה 21:30 שעון ישראל.

הדיונים בכנס ג'קסון הול השנה רוכזו סביב הנושא "הערכה מחודשת של הדינמיקות בשוק העבודה". עם זאת, מבחינת רבים מהמשתתפים חשיבותו של הכנס טמונה דווקא השיחות הלא רשמיות שמתרחשות סביב שולחות האוכל או בשבילים, בין הדיונים. בג'קסון הול כבר נוצרה היסטוריה כלכלית. בכירי הבנק הפדרלי נפגשו בכנס בחשאי כדי לגבש את התגובה למשבר הפיננסי העולמי, ושני נגידי הבנק הפדרלי הקודמים, בן ברננקי ואלן גרינספאן, ניצלו את הכנס כדי לאותת על צעדי מדיניות משמעותיים.

דבריה של ילן בג'קסון הול באים על רקע דיונים בצמרת הבנק הפדרלי לגבי העיתוי הנכון לתחילת העלאת הריבית בארה"ב. מפרוטוקול ישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי בארה"ב (FOMC), שהתקיימה ב-29 וב-30 ביולי, ואשר פורסם ביום רביעי השבוע, עולה כי בכירי הבנק הפדרלי התקרבו בישיבה צעד נוסף בדרך להסכמה על אסטרטגיית היציאה ממדיניות התמריצים האגרסיבית בה נקט הבנק המרכזי של ארה"ב, והעלו את האפשרות כי תחילת העלאת הריבית עשויה להתבצע מוקדם מהצפוי.  

"רבים מהמשתתפים ציינו כי אם ההתכנסות לעבר היעדים תתרחש מהר מהצפוי, יתכן כי יהיה מקום להתחיל לצמצם את המדיניות המוניטרית המרחיבה מוקדם יותר מהתחזיות הנוכחיות", נכתב בפרוטוקול הישיבה, בה הוחלט על המשך צמצום רכישות האג"ח החודשיות שמבצע הפד לרמה של 25 מיליארד דולר בחודש.

משתתפים רבים בישיבת הבנק עדיין גרסו כי קיים הפער גדול מהרצוי בין התנאים הנוכחיים בשוק העבודה לבין תנאים שנחשבים לתואמים רמות נורמליות של ניצול כושר העבודה, נאמר בפרוטוקול. עוד עלה מהפרוטוקול כי כאשר הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית, בכוונתו להמשיך לקבוע טווח ריבית, בדומה לטווח הנוכחי של 0%-0.25%, ולא אחוז ריבית מדויק כפי שהיה נהוג לפני המשבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker