מדוע נוסעים נגידי הבנקים המרכזיים לעמק בויואמינג?

סימפוזיון הבנקאים והכלכלנים ייפתח היום בג'קסון הול שבוויואמינג בסימן דינמיקות בשוק העבודה; ילן ודראגי ינאמו – והמשקיעים ישתו בצמא כל מילה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

היום יתכנסו כמה מהשחקנים המשפיעים ביותר על הכלכלה העולמית לשלושה ימים בג'קסון הול, עמק בויאומינג. הוועידה, שמתכנסת בכל שנה מאז 1978, היא הזדמנות לבנקאים מרכזיים, שרי אוצר ואנשי אקדמיה לדון בכלכלה העולמית באווירה פומבית אך לא רשמית, ובפרופיל נמוך. ג'קסון לייק, האתר הספרטני שבו מתקיימות השיחות, נשאר פתוח לציבור בזמן הוועידה, ויש סיכוי נמוך לארוחת ערב בת 18 מנות כמו זו שממנה נהנו מנהיגי ה-G8 לפני כמה שנים בפסגה ביפן שניסתה לשים קץ לרעב העולמי. האירוע מוגדר כ"סימפוזיון כלכלי" שמארח הבנק המרכזי של קנזס סיטי. כל 12 מחוזות הבנק הפדרלי מארגנים ועידות מחקר. אז איך קרה שג'קסון הול נהפכה לדאבוס של הבנקאים המרכזיים?

בהתחלה היתה הוועידה הזו דומה לכל השאר. הראשונה, שעסקה ב"סחר חקלאי עולמי: הפוטנציאל לצמיחה", התרחשה בקנזס סיטי שבמיזורי, היכן שנמצא מטה הבנק. ב-1982 הוועידה עברה לג'קסון הול ושכנעה את פול וולקר, נגיד הבנק הפדרלי באותה תקופה ודייג חובב, להשתתף. הנוכחות הקבועה של וולקר משכה מקבלי החלטות אחרים והפכה את האירוע להתכנסות יוצאת דופן של השחקנים הכלכליים הבולטים.

רוב הוועידות רעבות למשתתפים, בעוד שלג'קסון הול מגיעים בהזמנה בלבד, ובשנים האחרונות מספר המוזמנים אף הצטמצם. וינסנט ריינהרט, חבר ועדת הבנק הפדרלי לשעבר שכיום עובד במורגן סטנלי, מספר כי חלקם של משתתפי השוק, כמו כלכלנים בוול סטריט, בוועידה ירד מ-27% ב-1982 ל-3% בלבד ב-2013. את מקומם תפסו בנקאים מרכזיים זרים, ששיעורם עלה מ-3% מהמשתתפים ל-31%, ועיתונאים, שהנתח שלהם עלה מ-6% ל-12%. כדי לשמור על האווירה הנינוחה, העיתונאים חייבים לשמור על מה שמכונה "כללי ג'קסון הול": הדיונים הרשמיים ניתנים כולם לתיעוד, אך כל הדברים האחרים שנאמרים במהלך הוועידה, כמו למשל בארוחות, הם אוף רקורד.

המאמרים והדיונים של כל ועידה מאורגנים סביב נושא; השנה הנושא הוא "הערכה מחודשת של הדינמיקות בשוק העבודה". עם זאת, מבחינת הרבה משתתפים השיאים בוועידה הם דווקא השיחות הלא פורמליות שמתרחשות סביב שולחות האוכל או בשבילים, בין הדיונים. בג'קסון הול כבר נוצרה היסטוריה כלכלית. בכירי הבנק הפדרלי נפגשו בוועידה בחשאי כדי לגבש את התגובה למשבר הפיננסי העולמי, ושני נגידי הבנק הפדרלי הקודמים, בן ברננקי ואלן גרינספאן, השתמשו בוועידה כדי לאותת על צעדי מדיניות משמעותיים.

ג'קסון הולצילום: בלומברג

בשנה שעברה היו שטענו כי האירוע איבד ממידת המשיכה שלו כאשר ברננקי, שהיה בשנת הכהונה האחרונה שלו, ומריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי של אירופה, בחרו שלא להשתתף. השנה לא נשמעות טענות כאלה: מחר תישא ג'נט ילן, הנגידה הנוכחית של הבנק הפדרלי, את נאום הפתיחה, דראגי ידבר בארוחת הצהריים, וסוחרים מכל העולם, שיצפו בהם מבחוץ, ישתו בצמא כל מילה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker