בכירי הבנק הפדרלי שוקלים להקדים העלאת הריבית בארה"ב

שיפור מהיר מהצפוי במצב שוק תעסוקה עשוי להביא להקדמת העלאת הריבית, לפי פרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק המרכזי של ארה"ב

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בכירי הבנק הפדרלי התקרבו צעד נוסף להסכמה על אסטרטגיית היציאה ממדיניות התמריצים האגרסיבית בה נקט הבנק המרכזי של ארה"ב, והעלו את האפשרות כי תחילת העלאת הריבית עשויה להתבצע מוקדם מהצפוי. כך עולה מפרוטוקול ישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי בארה"ב (FOMC), שהתקיימה ב-29 וב-30 ביולי, ואשר פורסם היום.  

"רבים מהמשתתפים ציינו כי אם ההתכנסות לעבר היעדים תתרחש מהר מהצפוי, יתכן כי יהיה מקום להתחיל לצמצם את המדיניות המוניטרית המרחיבה מוקדם יותר מהתחזיות הנוכחיות", נכתב בפרוטוקול הישיבה, בה הוחלט על המשך צמצום רכישות האג"ח החודשיות שמבצע הפד לרמה של 25 מיליארד דולר בחודש.

משתתפים רבים בישיבת הבנק עדיין גורסים כי קיים הפער גדול מהרצוי בין התנאים הנוכחיים בשוק העבודה לבין תנאים שנחשבים לתואמים רמות נורמליות של ניצול כושר העבודה, נאמר בפרוטוקול.

עוד עלה מפרוטוקול הישיבה כי כאשר הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית, בכוונתו להמשיך לקבוע טווח ריבית, בדומה לטווח הנוכחי של 0%-0.25%, ולא אחוז ריבית מדויק כפי שהיה נהוג לפני המשבר. 

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילןצילום: Reuters

תשומת לב המשקיעים נתונה לפרוטוקול ישיבת הבנק הפדרלי בתקווה לדלות רמזים לגבי מתי ובאיזה קצב יתחיל הבנק המרכזי של ארה"ב להעלות את הריבית משפל של 0%-0.25%. הריבית הנמוכה בארה"ב נחשבת לאחת הסיבות העיקריות לרצף העליות שרשם שוק המניות בארה"ב בחמש השנים האחרונות.

עם זאת, עיקר תשומת לב המשקיעים השבוע בחזית הבנק הפדרלי תהיה ממוקדת בנאום של יו"ר הבנק, ג'נט ילן, בכנס נגידי הבנקים המרכזיים השנתי בג'קסון הול, שזכה לתהילה בשנת 2010 לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי דאז, בן ברננקי, רמז בו על בואו הקרב של סבב הרחבה כמותית (QE) שני של רכישות אג"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker