יום-הולדת 10 למניית גוגל: תשואה של של 1,294%

ב-19 באוגוסט 2004 יצאה גוגל להנפקה ראשונה לציבור, במתכונת לא שגרתית, בדומה לדרך הלא שגרתית שבה החברה נוהגת להתנהל

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי

לפני שנה בדיוק, יצאה גוגל להנפקה ראשונה לציבור. באותה עת, היא הייתה ידועה כבר כמנוע החיפוש המוביל בעולם, אך לא הרבה מעבר לכך. שירות ג'ימייל שנחשף 4 חודשים קודם לכן עוד היה דבר נדיר ואקסקלוסיבי שהגיקים התחננו לקבל אליו הזמנה. דפדפן כרום אולי כבר נהגה במעבדות גוגל המפורסמות, אך היה רחוק מהשקה, וכך גם כל רעיון למערכת הפעלה. גוגל אולי הייתה מנוע החיפוש המוביל בעולם ואחת המרוויחות הראשיות מפרסום באינטרנט, אך עדיין לא שלטה בכמויות המידע האישי האדירות שהיא צוברת אודות המשתמשים בשלל שירותים המקיפים חלק מכובד מחיי היום שלנו.

ההנפקה הראשונה לציבור של גוגל הייתה לא שגרתית – מכרז הולנדי. ההחלטה לבצע את ההנפקה בצורה זו התקבלה בין היתר כיוון שמי שייעצו לגוגל היו אקדמאים, ולא בנקאים. המכרז ההולנדי מעניק למעשה  עדיפות למשקיעים המוכנים לשלם את הסכום הגבוה ביותר – אף אינו מועדף על הבנקים, שפחות יש להם שליטה במחיר ההנפקה וברוכשים. באותה עת, היא לא נתפסה כהצלחה גדולה – החברה נאלצה להוריד את תמחור המניה ברגע האחרון, וההנפקה התעכבה בכמה שעות – יש האומרים בשל השיטה החריגה. עם זאת, בימים לאחר ההנפקה זינקה המניה במהרה.

מאז, הנסיגה המשמעותית היחידה שלה הייתה בתקופת המשבר הפיננסי העולמי, והעלייה השנתית הממוצעת שלה היא כ-30% - רק 10 חברות אמריקאיות אחרות נהנו מביצועים טובים ממנה בעשור זה (בהן אפל ונטפליקס). במונחי שווי שוק, היא השלישית בגודלה מקרב כלל החברות הציבוריות בעולם, עם שווי של כ-400 מיליארד דולר, מאחורי אקסון מוביל ואפל. בעת ההנפקה היה שוויה קצת פחות מ-30 מיליארד דולר, והחברה גייסה כמעט 1.2 מיליארד דולר. הכנסותיה של גוגל ברבעון הנוכחי צפויות להיות גדולות פי 11 מסכום הגיוס אז. מספר העובדים של גוגל צמח פי 20 והגיע לכ-52 אלף עובדים היום.

ברוב תחומי ההצלחה הגדולים שלה כיום, גוגל לא הייתה המתחרה הראשונה בשוק. היא נולדה בשלב מאוחר יחסית בבועת הטכנולוגיה של סוף המילניום הקודם, והדיחה את השחקניות המובילות. היא תקפה את יאהו ו-MSN של מיקרוסופט בתחומי הדגל שלהן – אימייל וחדשות – ופנתה לתקוף גם מעוזים מבוצרים יותר של מיקרוסופט – דפדפנים ותוכנות משרדיות (באמצעות שירותי הענן שלה). היא שינתה את האופן שבו אנשים מנהלים דואר אלקטרוני, ושירותי המיפוי והפרסום שלה היו פורצי דרך. לתחום הסמארטפונים פרצה לאחר אפל, ובהדרגה השיגה אותה בתחום מערכות ההפעלה, בנוקטה גישה שונה בתכלית מזו של אפל ובפותחה חזית מול מי שהייתה שותפה לשעבר.

הכתבה ביום ההנפקה:

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker