עקב איסור היבוא: מחסור בסלמון נורווגי וגבינות צרפתיות במסעדות ברוסיה

חלק מבעלי המסעדות מתוסכלים: "אלה סנקציות רוסיות נגד רוסים"; אחרים מעדיפים גישה פטריוטית ומשיקים תפריטים עם מזון מקומי: "נסתדר גם בלי צדפות"

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

הסנקציות של רוסיה על מזון אירופי השאירו מסעדות ורשתות מזון במדינה ללא מצרכים חשובים, ורבות מהן מתקשות למצוא חלופה ומתכוננות למחסור בנוסח סובייטי.

ההגבלות של רוסיה על ייבוא מזון, שהגיעו בתגובה לסנקציות שהטילו ארה"ב והאיחוד האירופי על רקע פעולותיה של רוסיה באוקראינה, פגעו בחקלאים במדינות המערב, שרוסיה קנתה מהם תוצרת. אך לא פחות מכך הן גם פוגעות בצרכנים ברוסיה, ומבודדות אותם באופן שלא חוו זה יותר משני עשורים.

גבינות צרפתיות, סטייקים אוסטרלים ומנות ריזוטו פירות ים הוסרו מתפריטי מסעדות היוקרה של רוסיה בעקבות האיסור לייבא דגים, בשר ומוצרי חלב. "המחירים יזנקו וחלק מסוגי המזון פשוט ייעלמו", אמר לרויטרס אלכסיי פפרני, שבית הקפה שלו במוסקבה עדיין היה מלא ביום שישי האחרון בערב. "נעשה כמיטב יכולתנו על מנת לשרוד... אני לא יכול לדמיין איך מסעדות ובתי קפה מסוימים מצליחים להתקיים בנסיבות האלה".

פפרני תיאר את האיסור על ייבוא מוצרים מארה"ב, האיחוד האירופי, קנדה, אוסטרליה ונורווגיה, כ"סנקציות רוסיות נגד רוסים". גם הלקוחות בבית הקפה נשמעו מתוסכלים. "היה הוגן יותר אם בכירי הממשל היו מוותרים על מכוניות המרצדס שלהם ומתחילים לנסוע בלאדה", אמר אחד הסועדים תוך שלגם יין אדום.

מסעדה בסנט פטרסבורגצילום: בלומברג

מאז קריסת ברית המועצות ב-1991 התרחב מגוון המסעדות שמהן נהנים הרוסים, בהן מסעדות סושי יפניות, מסעדות איטלקיות וצרפתיות.

רוסינטר, אחת מרשתות המסעדות הגדולות ברוסיה שמנהלת מסעדות סושי בכל המדינה, טוענת כי מחצית מהאוכל שהיא מגישה מיובא. היא צופה כי הסנקציות יחריפו את התדרדרות עסקי המסעדות, שכבר החלה להתרחש בגלל אי היציבות הפוליטית שדרדרה את הכלכלה למיתון. "זה מצב קשה למדי", אמרה דוברת רוסינטר אלנה מאזור, "יש לנו הרבה עבודה בתכנון מחדש של התפריטים והתמחור". מנהל של מסעדת סושי אחרת הסביר את האיום הישיר על העסקים. "כולנו מודאגים וחוששים לאבד את מקום העבודה", אמר. "אין סלמון ברוסיה".

השפעת הסנקציות האלה כבר מורגשת. חברות מוצרי חלב אירופיות הפסיקו לייצר גבינות וחמאה שהיו מיועדות לרוסיה, ומחירי הסלמון הנורווגי צפויים לרדת השבוע ב-10%. מומחים טוענים כי הצרכנים הרוסים ישלמו את המחיר. סוכנות דירוג האשראי פיץ' צופה כי הייבוא מהאיחוד האירופי וארה"ב יוחלף במוצרים מיובאים ממדינות אחרות, שיהיו יקרים יותר.

ואולם רוב הרוסים לא מפנים אצבע מאשימה לממשלה, אלא מתבטאים בפטריוטיזם. בסקר של מכון לוודה העצמאי אמרו 76% מהנשאלים כי הם תומכים בממשלה ובתוכניותיה. אחת המסעדות ביקטרינבורג מצאה פיתרון יצירתי – תפריט סנקציות שכולל רק מזון שמיוצר ברוסיה. "אני גאה בכך שהפסקנו להיות הילד שכולם נוהגים בו בבריונות. הגיע הזמן", אמר המסעדן אנדריי דלוס לערוץ הטלוויזיה הרוסי דוז'ד. "לא יהיו צדפות, אבל נתגבר. נחיה בלי צדפות". 

תגיות:

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ