קרוגמן: להתראות חלחול למטה, ברוכה הבאה כלכלת החלחול למעלה

הכלכלן חתן פרס נובל טוען במאמר חדש כי ישנן ראיות הולכות וגוברות לכך שחלוקה מחדש של העושר ולא הטבות לעשירים, היא שתורמת לצמיחה כלכלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זה למעלה משלושה עשורים שהדעה הרווחת בפוליטיקה האמריקאית היא כי מיסוי גבוה יותר של העשירים והגדלת הסיוע לעניים פוגעים בצמיחה הכלכלית, אולם ישנן ראיות הולכות וגוברות לכך שבפועל, חלוקה מחדש של העושר ולא הטבות לעשירים הם שתורמים לצמיחה כלכלית. כך טוען הכלכלן חתן פרס נובל פול קרוגמן בטורו בעיתון "ניו יורק טיימס".

"אמנם נכון שכלכלות שוק זקוקות למידה מסוימת של חוסר שוויון כדי לתפקד, אבל אי השוויון בארה"ב הפך לקיצוני עד כדי כך שהוא גורם נזק כלכלי רב", כתב קרוגמן. "יש הוכחות חותכות, שמספקים גופים כמו קרן המטבע הבינלאומית (IMF), לכך שמידה גבוהה של אי שוויון פוגעת בצמיחה, וכי חלוקה מחדש יכולה להיות טובה לכלכלה", הוסיף קרוגמן, אשר ציין גם כי מוקדם יותר השבוע פירסמה חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) דו"ח שתומך אף הוא בתזה הזו.

"אך כיצד זה יתכן? האם מיסוי של העשירים וסיוע לעניים לא מצמצם את התמריץ להרוויח כסף? ובכן, זה נכון, אבל תמריצים אינם הגורם היחיד שמשפיע על צמיחה כלכלית. הזדמנויות גם הן חיוניות. ואי-שוויון קיצוני שולל מאנשים רבים את ההזדמנויות לממש את הפוטנציאל שלהם", המשיך קרוגמן. "אי שוויון קיצוני משמעו בזבוז של משאבי אנוש".

פול קרוגמןצילום: רויטרס

"האם התפיסה החדשה של אי-שוויון תגרום לשינוי השיח הפוליטי שלנו? היא חייבת. כי מסתבר שלהיות נחמד לעשירים ואכזרי לעניים אינו המפתח לצמיחה כלכלית. נהפוך הוא, הפיכת הכלכלה שלנו להוגנת יותר גם תהפוך אותה לעשירה יותר. להתראות כלכלת החלחול למטה (Trickle Down Economics), ברוכה הבאה כלכלת החלחול למעלה", סיכם קרוגמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker