בנק אוף אמריקה התקפל תוך יממה ועשוי לשלם קנס של 16 מיליארד דולר

הבנק קרוב להסכם עם משרד המשפטים האמריקאי בנוגע לפרשת המשכנתאות הרעילות שהנפיקו קאנטריווייד ומריל לינץ' שרכש בעת המשבר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר חודשים של הצעות נמוכות והתחפרות בעמדותיו, לבנק אוף אמריקה נדרשו 24 שעות בלבד כדי להתקפל לפתע בפני דרישות הממשל האמריקאי, ולהסכים לקנס הפדרלי הגדול ביותר בתולדות אמריקה התאגידית. ההסכם העקרוני, שלדברי מקורות יעלה לבנק אוף אמריקה יותר מ-16 מיליארד דולר, יאפשר לה להסדיר את חקירת מכירת המשכנתאות הרעילות שלה.

ההסכם החל להתגבש בשבוע שעבר, לאחר שמשרד המשפטים האמריקאי דחה הצעת הסדר נוספת מהבנק. ואז נכנס שיקול נוסף למכלול השיקולים, ובנק אוף אמריקה איבדה קלף מיקוח. השופט ג'ד רייקוף, שידוע בהתנגדותו להסדרים נמוכים בין וול סטריט לרשויות, פירסם פסיקה בלתי צפויה בתיק נוסף של בנק אוף אמריקה. רייקוף הורה לבנק לשלם כמעט 1.3 מיליארד דולר על מכירת 17,600 הלוואות, שרבות מהן היו פגומות. בנק אוף אמריקה הפסיד בתביעה זו בפני חבר מושבעים.

נראה שבכירי החברה, שהחליטו להילחם בבית המשפט על התביעה מול רייקוף במקום להגיע להסדר, הגיעו למסקנה כי מאבק נוסף בבית המשפט יהיה לא רק חסר טעם, כי אם גם יקר, לדברי שני מקורות. יתר התביעות, שלעומת זאת היו כרוכות במיליארדי דולרים, היו עולות לבנק הרבה יותר מהקנס שהטיל רייקוף – אולי גם יתר מהסדר עם משרד המשפטים.

כשהבנק עוד מנסה להבין את השלכות פסיקתו של רייקוף, שר המשפטים אריק הולדר סיפק את מכת המחץ. הולדר, שדחה בקשות קודמות לפגישה עם מנכ"ל הבנק, החליט לפתוח קו תקשורת. בשיחה עם מנכ"ל הבנק, בריאן מונהן ב-30 ביולי, העביר הולדר דרישה פשוטה: העלו את הצעתכם, או שנתבע אתכם מחר. הולדר, אמרו המקורות, סיפק מועד אחרון ליום חמישי, 31 ביולי, בשמונה בבוקר. לדברי אחד המקורות, ב-7:50 ב-31 ביולי, התקשר אחד מפרקליטי הבנק כדי להציע 9 מיליארד דולר במזומן ויותר מ-7 מיליארד דולר פיצויים לצרכנים.

בריאן מונהן, מנכ"ל בנק אוף אמריקהצילום: בלומברג

הצעה זו, סיפקה את היסוד להסכם העקרוני, שכן הייתה קרובה לדרישות הראשוניות של משרד המשפטים. זהו סכום גדול בהרבה לעומת מה ששילמו ג'יי.פי מורגן צ'ייס וסיטיגרופ להסדרת חקירות דומות בחודשים האחרונים.

הבנק טען במשך שנים כי הוא לא צריך לספוג עונשים כבדים על עבירות שביצעו קאנטריווייד פייננשל ומריל לינץ', החברות שרכש בעת המשבר הפיננסי. במקרה של מריל לינץ', טוען הבנק, הרגולטורים לחצו עליו לקנות את הבנק. הבנק הציע לשלם 3 מיליארד דולר, סכום עליו התעקש במשך שבועות. הצעת משרד המשפטים הייתה ליותר מ-10 מיליארד דולר.

בהדרגה, העלה הבנק את הצעתו ל-4 מיליארד דולר, ולאחר מכן, ל-7 מיליארד דולר במזומן, ובסך הכל 14 מיליארד דולר. משרד המשפטים דרש לפחות 10 מיליארד דולר במזומן ו-17 מיליארד דולר בסך הכל. אך לאחר הפסיקה של רייקוף והשיחה עם הולדר, נראה כי הבנק חש כי אין לו ברירה אלא להתקרב לדרישות משרד המשפטים.

הקנס אולי גדול, אך ההסדר יאפשר לבנק אוף אמריקה להניח מאחוריו את חקירות המשבר הפיננסי ולהתקדם הלאה. ביום רביעי הכריז הבנק על העלאת הדיווידנד שלו לראשונה זה 7 שנים – באישור הבנק הפדרלי.

עם זאת, ההסכם העקרוני עשוי עדיין להתפוצץ. שני הצדדים דנים עדיין בנוסח ההצהרה בה יוגדרו עבירות הבנק, וכיצד יחולקו הפיצויים לצרכנים.

ולמרות הסכום הגדול, חלק ממבקרי וול סטריט טוענים כי הקנס אינו יותר מסטירה קלה ביד. התביעה היא אזרחית, ולא פלילית, ולא הוגשו אישומים נגד עובדים בבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker